Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Česku o něj neměli zájem, krasobruslař Hotárek proto září v Itálii

Ondřej Hotárek se svou italskou partnerkou Stefanií Bertonovou na ME v Záhřebu. | foto: Reuters

27 2014
Taková škoda, že tu nezůstal! Podobné povzdechy jsou slyšet, když krasobruslař Ondřej Hotárek dobývá úspěchy se Stefanií Bertonovou a italskou vlaječkou u svého jména. "V televizi litují, že od nás odešel. Ale já k tomu říkám: A proč asi odešel?" upozorňuje René Novotný, který s třicetiletým rodákem z Brna chvíli trenérsky spolupracoval.

Ještě déle, od jeho pěti do čtrnácti let, Hotárka vedla Miroslava Hájková. Tehdy to byl ještě sólista.

"Pro české krasobruslení byl odjakživa neperspektivní. Je totiž sám sebou, trochu shrbený, a když byl malý, tak byl tak hubený, že měl dvoje tepláky, aby jeho nohy nějak vypadaly," popisuje blonďatá žena z Brna. "Na začátku nevyhrával, ale byl hodně cílevědomý a vypracoval se. Vyhrává ten, kdo vydrží."

Dlouho se nezdálo, že by Hotárkova budoucnost mohla být ve sportovních dvojicích. "Byl malinký a sotva zvedl brusli, natož holku. Ale osvalil se a teď je to kus chlapa," říká Hájková.

Zhruba v sedmnácti mladý krasobruslař změnil profesi a dal se dokupy s Veronikou Havlíčkovou. "Měli k sobě vzájemnou sympatii, a proto i chuť do práce. Jejich vývoj šel rychle dopředu," sděluje Novotný, který to sám ve sportovních dvojicích dotáhl až k titulu mistra světa mezi amatéry i profesionály.

Svazek Havlíčková - Hotárek však náhle zkrachoval. "Ani nevím proč. Jednou mi Veronika s pláčem volala, že jí Ondra oznámil konec."

Poté vedly Hotárkovy kroky do Itálie, kde mu nabídli silnou podporu. "Tam si ho váží, zatímco tady jejich ježdění s Veronikou financovali rodiče. Od svazu měli podporu minimální," vysvětluje Novotný. "V Itálii je jako v ráji, zatímco tady o něj svaz neměl zájem. Ten kluk tu zažil hodně negativního," doplňuje Hájková.

Největšího úspěchu se brněnský rodák dočkal v minulé sezoně, kdy na mistrovství Evropy získal bronz. "Teď se k němu lidi u nás hlásí. Ale takových už bylo, kterým nepodali pomocnou ruku a poslali je tak pryč," zlobí se Hájková.

Problém vězí - jak jinak - ve financích. "Nevěřím, že se rodí míň talentů než dřív. Ale chybí peníze. Je pravda, že je svaz nemá, ale když se s tím něco nepokusí udělat, tak se situace nezmění," říká Novotný.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze