Basketbalista Dygrýn: Zarazili mi zuby dovnitř, proto mám chránič

  8:31
Zahrál si u Pražského hradu i na křižovatce v Kanadě. Nejprve začínal s pětkovým basketbalem, teď se věnuje trojkovému. Ondřej Dygrýn z Humpolce, nejlepší loňský trojkový basketbalista, hovoří o „pouličním“ sportu, který bude nově na olympiádě v Tokiu.
Humpolec Bernard, nejlepší tým Chance 3X3 Tour - Ondřej Dygrýn, Ondřej Šiška,...

Humpolec Bernard, nejlepší tým Chance 3X3 Tour - Ondřej Dygrýn, Ondřej Šiška, Vladimír Sismilich a Roman Zachrla (zleva). | foto: ČBF / Václav Mudra

Jako malý začínal Ondřej Dygrýn společně se svým bratrem Janem hrát pětkový basketbal. „Já jsem u basketu zůstal, ale brácha se v devatenácti rozhodl pro studia a je z něj vědec,“ povídá čtyřiatřicetiletý Ondřej Dygrýn.

Ovšem basketbal na dva koše už ani on moc nehraje. Teď se věnuje tomu 3x3 - na jeden koš.

Na začátku srpna jej při zápasech „pozoroval“ i první československý prezident T. G. Masaryk. To když se vedle jeho sochy u Pražského hradu hrál další turnaj World Tour v basketbalu 3x3. „Zahrát si u Hradu? To se jen tak někomu nepoštěstí,“ povídá Ondřej Dygrýn.

Loňský vítěz české ankety Basketbalista roku v kategorii 3x3 nyní poutavě vykládá pro MF DNES o tomto míčovém sportu.

V čem je z pohledu hráče největší rozdíl mezi trojkovým a pětkovým basketbalem?
Trojkový basketbal je z mého pohledu rychlejší, protože máte pouze dvanáct sekund na útok a hráč se musí rychle rozhodovat. Kdežto v pětkovém basketbalu máte prostor přejít půlku, zahrát signál, vymyslet tři čtyři varianty. V trojkovém je většinou čas na jednu, maximálně dvě varianty a potom už se musí střílet. Střílí se z těžké pozice. Hráčům to dává jedno plus, že jsou zodpovědní sami za sebe. V pětkovém basketbalu se dokážete schovat, ale tady je každý důležitý, každý musí střílet a nepředáte zodpovědnost na ostatní hráče. Všichni tři musí být aktivní na koš. Je to taky trochu tvrdší, hodně soubojů pod košem.

Vyžaduje to jiný trénink oproti pětkovému basketbalu?
Co se týče fyzičky, tak bych řekl, že to je stejné. Ale pokud jde o taktiku, tak je to trochu jiné. Divák v tom možná takový rozdíl nepozná, ale když to hrajete, tak ano.

Trojkový basketbal je vlastně to samé co streetball, že?
Streetball se to jmenuje proto, že se to hraje na ulici. Teď posledních asi pět let to nese brand 3x3, který vyšel právě ze streetballu, takže ano.

Hrával jste i vy kdysi na ulici?
Jistě. Už když jsem byl malý kluk, tak tady existovala tour od značky Adidas. Ti se tomu věnovali jako streetballu, brali to jako komerční záležitost. Tuším v roce 2003 to skončilo, pak bylo deset let hlušší místo, kdy to basketbalové asociace pojímaly spíše jen jako přátelské setkání basketbalistů po sezoně, nebyly v tom systémové turnaje. V roce 2012 do toho vstoupila FIBA (Mezinárodní basketbalová asociace) a udělala odnož – jako třeba z volejbalu byl plážový volejbal, tak vznikl 3x3 basketbal.

Za svoji kariéru jste jistě hrál na mnohých místech. Jaká byla ta nejzajímavější?
Zajímavé je to tím, že se to hraje většinou na náměstích v hlavních městech těch daných států. Nejzajímavější místo, kde jsem hrál turnaj, bylo asi v Mongolsku – na náměstí v Ulánbátaru, kde bylo obrovské množství lidí. Potom jsme hráli v Kanadě ve městě Saskatoon na křižovatce, kde zabrali čtyři bloky, postavili velké tribuny z železné konstrukce. A zajímavé určitě bylo teď nedávno Hradčanské náměstí v Praze. Hrát přímo před Hradem se asi jen tak každému nepoštěstí. Jinak se většinou hraje v centru města, aby to pohltilo co nejvíc lidí, kteří třeba ani neznají basketbal.

V Praze je nejlepší atmosféra ze všech turnajů, chválí Dygrýn

Nesetkal jste se v Praze i s kritikou od některých lidí, že se hrálo u historické památky, jednoho z nejdůležitějších míst?
On nebyl moc čas to sledovat, ale nic jsem nezaznamenal. Myslím, že kolemjdoucí turisté, kteří šli na Hrad, se určitě zastavili a podívali se, jakým stylem se dá hrát basketbal 3x3.

Všiml jsem si, že používáte chránič na zuby.
A už několikrát mě ochránil od návštěvy zubního lékaře. Už v pětkovém basketbalu jsem dostal úder do obličeje, zarazili mi přední zuby – jedničky. Měl jsem je zaražené dovnitř, takže jsem si je automaticky vrátil zpět, tím jsem si je zachránil. Od té doby nenastoupím ani na trénink bez chrániče.

Objevuje se chránič na zuby i u dalších basketbalistů?
Co mám zkušenost, tak s ním hrají ti, kteří už dostali úder do obličeje a měli vyražené zuby. Spousta basketbalistů ale chránič na zuby nosí i jako prevenci. Chránič funguje tak, že rozloží úder do všech zubů. Kdežto když dostanete loket na jedno místo bez chrániče, tak to odnese jeden zub.

Je to podobný chránič, jako mají například hokejisté?
Ano, je to podobné. Záleží i na vrstvě, já mám třeba třívrstvý, někteří nosí pouze jednovrstvé. Je to také o technologii.

Která země je vlastně průkopníkem streetballu?
Já tuto informaci nemám, ale vzniklo to z pouličních hrátek. Na pětkový basketbal potřebujete deset lidí, což je většinou problém. Tento sport se dá ale hrát dva na dva, jeden na jednoho, tři na tři. Dá se improvizovat podle toho, kolik přijde lidí na hřiště. Navíc je to hra na jeden koš, tak to není ani tak fyzicky náročné, jako když lítáte po celém hřišti. Je to i o prostoru, hodně se staví hřiště, kde je pouze jeden koš. Málokdy vidíte ve městě celé hřiště se dvěma koši.

Která země dominuje trojkovému basketbalu?
Když se podíváme na světový žebříček, tak tam je jeden top favorit, který má téměř třicet milionů bodů, a to je Srbsko. Prvních deset nejlepších hráčů na světě v žebříčku je ze Srbska. Na každém turnaji mají zastoupení tří čtyř týmů, mají takových deset kvalitních týmů, které objíždí celý svět.

Čím to je, že tak dominují?
Je to dané historií basketbalu. Jugoslávie se rozdělila a Srbsko mělo nejhlavnější roli. Basketbal tam je fenomén. Dalo by se říct, že to je pro ně národní sport. Na Balkáně nemají hokej, pro ně je to vedle fotbalu hlavní sport. U nás samozřejmě základna není tak široká.

Basketbal 3x3 se objeví poprvé mezi olympijskými sporty v Tokiu 2020. Nakolik se o tento sport zvýšil zájem?
Tím, že bude na olympiádě, se z něj stala komerční záležitost. Přitáhl hromadu nových sponzorů, progres je vidět. Turnaje jsou rok od roku kvalitnější – ať už jde o podporu organizátorů, nebo o kvality týmů. Z některých se stávají profesionální týmy, které se věnují jen basketbalu tři na tři.

Vy a vaši spoluhráči z Bernardu Humpolec jste profesionálové?
Ne, my chodíme ještě normálně do práce, jsme amatéři. Je to ovlivněné prize money. Když se vám na turnajích nedaří být do první čtyřky, tak de facto nemáte nic. Když se podaří dostat do první čtyřky, což se nám několikrát letos podařilo, tak si s sebou odvážíte peníze. Ty dál investujeme, abychom měli kde trénovat, aby bylo na pomůcky, maséry. Něco nám z toho zůstane, ale nedá se říct, že jsme profesionálové.

Ondřej Dygrýn

Profil

  • Český basketbalista, jenž se narodil 16. srpna 1984 v Pelhřimově. Celý život strávil v Humpolci. 
  • V pětkovém basketbale prošel několika kluby. Hrál ve městech Humpolec, Olomouc, Zlín, Opava, Jindřichův Hradec, Brno a působil i v Rakousku. Za největší úspěch považuje starty v reprezentaci.
  • V současnosti hraje trojkový basketbal za tým Bernard Humpolec. Nejvýše řadí účast na finále World Tour v Pekingu. V loňském roce získal v Česku ocenění Basketbalista roku v kategorii 3x3.
  • Je ženatý, má dvě děti.

Hrajete sice pod názvem města Humpolec, ale v týmu jste hráči z různých koutů republiky. Kde trénujete společně?
S tréninkem to bylo složitější. Jeden hráč byl z Aše, další z Brna, já jsem z Humpolce, čtvrtý hráč byl ze Šumperska. Ve finále jsme se tedy scházeli jen na turnajích, a to nebylo to pravé ořechové. Takže jsme zvolili taktiku, že se budeme snažit centralizovat na jedno město, tím se stalo Brno. Zůstali jsme ale pod názvem Humpolec. V Brně je spousta hráčů, mohou nám na trénincích dělat sparingpartnery. Jsme schopní se tam sejít v šesti nebo osmi a trénujeme.

V hale, nebo venku?
Většinou venku, máme tam tartanové hřiště. Když prší, tak nám vychází vstříc jedna brněnská společnost, která má na starost sportovní centra a pouští nás do haly Moravské Slavie. Podpora tam tedy je.

Na olympijském turnaji bude osm mužských a osm ženských týmů, kvalifikace je teprve před námi. Jak vidíte své šance?
Tam jde o to, že se tomu budeme muset věnovat na jiné úrovni než do teď. Více trénovat, protože v některých zápasech nám docházejí síly. Určitě to bude o přípravě, ale také o svazu – zda nás povolají, jestli si udržíme světovou formu a budeme konkurenceschopní. Uvidíme, co ukáže následující rok.

Olympiáda je jistě velká motivace, vám je ale 34 let. Jak se cítíte zdravotně? Myslíte, že byste za dva roky ještě byl schopen hrát?
Olympijské hry jsou pro každého dostatečná motivace. Budeme se tomu snažit podřídit vše, co půjde. Když jenom trochu zdraví dovolí, tak do toho půjdeme naplno. Zdravotní problémy máme všichni, je to tvrdý sport. Z každého turnaje si odnášíme šrámy, nakopnutí, natažené šlachy... Budeme doufat, že se nám tohle bude spíš vyhýbat.

Zeptám se ještě na vaši kariéru v pětkovém basketbalu. Prošel jste mnoha kluby v Česku, hrál jste i v zahraničí. Nyní už pětkový basketbal vůbec nehrajete?
Teď jsem dohrál poslední sezonu v pětkovém basketbalu. Na sklonku kariéry bych se chtěl věnovat trojkovému. Uvidíme, co na to zdraví.

Jaký nejzajímavější moment z kariéry byste vypíchl?
Asi že jsem si mohl zahrát za národní tým. Hráli jsme proti hráčům z Euroligy, z NBA, ale bylo to věkově už pozdě. Až v šestadvaceti jsem vlastně poznal vrcholový basketbal. Zjistil jsem, že tam není až tak extrémní rozdíl. Vždycky jsem je měl za nadlidi. Ale jsou to stejní lidi jako my. Samozřejmě je to o momentální vybavenosti hráče, přípravě. To mě asi posunulo nejvíc, co se týče pochopení basketbalu.

Zahrál jste si i proti někomu, koho jste obdivoval?
Zmínil bych dva hráče. Jednak proti bývalému litevskému basketbalistovi Jasikevičiusovi, který patřil mezi nejlepší rozehrávače. Měl problémy s kolenem, při jednom zápase tahal nohu za sebou, když to tak řeknu. Ale ten přehled a zkušenosti... Opravdu jsem čuměl, když to tak řeknu. A pak největší zkušenost, která mi dala hodně, je ta, že jsem zažil Petra Czudka v Opavě. Hodně mě naučil za ty dva roky, co jsem s ním hrál.

Ondřej Dygrýn (v modrém) z týmu Humpolec během turnaje World Tour v Praze

Zmiňoval jste, že ještě pracujete. Na internetu jsem našel, že prodáváte oblečení, boty a batohy. To je váš hlavní zdroj příjmu?
Ano, mám internetový obchod.

Jak se vám daří v této oblasti?
Čerpám z toho, že už tento byznys provozuji spoustu let. Prošel jsem několika týmy a mám na sebe navázané spoluhráče, takže dělám individuální podporu různým hráčům. Sháním jim věci, které nejdou sehnat, aby neměli starosti chodit to shánět do obchodů. Dělám jim službu navíc, to mě tedy živí.

Když jste začínal s basketbalem, hrál jste i s bratrem Janem. Ještě se někdy potkáte na hřišti?
Jsme stejně staří. Kariéru jsme spolu startovali podobně, on se ale v devatenácti rozhodl studovat a stal se z něj vědec, zato ze mě sportovec. Občas si spolu zahrajeme, ale už to není tak jako dřív, že jsme spolu pořád blbli na hřišti. Když se nám to povede jednou dvakrát za rok, tak jsem rád.

A má šanci vás vůbec porazit?
Já ho občas nechám, aby ho to bavilo. (směje se)

Autor:

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

21. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Rallye Šumava ukončila tragická nehoda, zemřela při ní spolujezdkyně

20. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  20:59

Tragédie se odehrála při Rallye Šumava. Při sobotní rychlostní zkoušce havarovala nedaleko Strážova...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec - Pardubice 2:6, série je srovnána. Domácí dostali lekce z přesilovek

21. dubna 2024  16:40,  aktualizováno  21:38

Do Pardubic se extraligové finále přesune za vyrovnaného stavu 2:2. Hokejisté Třince ve čtvrtém...

Slavia zakopla, Sparta vyhraje základní část. V elitní skupině bude i Boleslav

20. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  21.4 20:05

I když doma dostali tři góly, sparťanští fotbalisté v sobotu odpoledne v divokém utkání s Baníkem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice - Třinec 3:0. Pětiminutovka snů přihrála klíčový mečbol Dynamu

24. dubna 2024  17:30,  aktualizováno  21:07

O důležitý třetí bod ve finálové sérii extraligy sváděla obě mužstva litý boj do poloviny zápasu,...

ONLINE: Třinec - Pardubice 3:0. Domácí drží náskok, na ledě přibývá šarvátek

26. dubna 2024  16:30,  aktualizováno  19:09

Sledujeme online Zbývá poslední vítězství. Hokejisté Pardubic mohou v pátek večer oslavit historicky sedmý titul,...

Hokejisté uspěli v přípravě i popáté. Na Slovensku vyhráli 4:2, trefil se i Vrána

26. dubna 2024  16:20,  aktualizováno  19:06

Aktualizujeme Čeští hokejisté vyhráli i pátý přípravný duel před domácím MS. V Trenčíně zdolali domácí Slovensko...

Bejlek a Vondroušová postoupily, Nosková a Krejčíková v Madridu vypadly

26. dubna 2024  13:49,  aktualizováno  19:01

Osmnáctiletá česká tenistka Sára Bejlek přidala na antukovém turnaji v Madridu druhou výhru na...

Amstel, Valonský šíp, Ironman. To vše za osm dní! Nezdolný Wurf zase ohromil

26. dubna 2024  18:26

Většina cyklistů vám poví, že po konci klasikářského jara si chce hlavně pořádně odpočinout. Pár...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...