Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Svoboda nejede na MS. Může přijít o obhajobu olympijského zlata?

Tři moderní pětibojaři ve hře o Rio: zleva Ondřej Polívka, Jan Kuf a David Svoboda. | foto: Ivana Roháčková

19 2016
Olympijský vítěz v moderním pětiboji stůně, Davida Svobodu skolila těžká viróza s horečkami. Musí tak oželet účast na nastávajícím mistrovství světa, které se uskuteční v příštím týdnu v Moskvě. On a Jan Kuf už splnili kvalifikační kritéria pro olympiádu v Riu čtvrtým, resp. devátým místem z loňském mistrovství Evropy. Může případná moskevská medaile postrčit do nominace třetího špičkového pětibojaře Ondřeje Polívku?

Světový šampionát je poslední šancí pro splnění olympijské kvalifikace, z každé země mohou jet dva závodníci. Startovat tam budou Kuf, Polívka a David Kindl, z žen Barbora Kodetová.

„Myslel jsem, že si v Moskvě svoje místo pro Rio výkonem ohlídám, ale teď to nemám ve svých rukách,“ pravil Svoboda, který už je po dvanáctidenním marodění z nejhoršího venku a v nejbližších dnech začne s lehkým tréninkem.

„Nemoc mi sebrala čas na přípravu, jsem oslabený. Proto nemělo cenu na mistrovství závodit,“ dodal šampion, pro kterého mělo být mistrovství světa ostrým testem, jakousi generálkou před olympiádou. „Chtěl jsem udělat pěkný výsledek, toho jsem se bohužel musel vzdát. Závody ale budu sledovat, jsem optimista.“

Vzpomínka na olympiádu v Aténách

Odsunout parťáka a kamaráda z účasti na hrách? V minulosti se už něco podobného stalo. V kvalifikaci pro Atény 2004 byli na prvních dvou místech Michal Michalík a Michal Sedlecký, mistr světa z roku 2002. Poslední šanci, mistrovství světa, však využil Libor Capalini - získal bronz. Díky tomu v kvalifikaci přeskočil Sedleckého a pod Akropolí pak vybojoval rovněž bronzovou medaili.

Může se něco podobného nyní opakovat v případě světové medaile Ondřeje Polívky? „Potom by o účasti dvou mužů v Riu rozhodla předem daná svazová kritéria, základem je největší předpoklad úspěšného výsledku na olympiádě,“ vysvětlil trenér reprezentace Jakub Kučera s tím, že interní pořadí se bude tvořit podle čtyř hledisek.

„Půjde o to, jakým výsledkem se závodníci kvalifikují, kolikrát splní kvalifikační kritéria. Třetím je porovnání jejich výkonnosti na třech srovnatelných soutěžích A-kategorie a čtvrtým postavení na světovém žebříčku bez letošního Světového poháru, neboť tam nebyli všichni,“ upřesnil.

Medaile nemusí stačit

Polívkovi tak nemusí otevřít cestu do Ria ani případná medaile z nastávajícího šampionátu. „Nejde o to, jestli bude třeba třetí, ale jakým výkonem. Porovnáme výkonnost, ne výslednost. Do Ria opravdu pojedou ti dva, kteří tam budou mít největší šance na úspěch,“ dodal reprezentační kouč, podle něhož mají v tuto chvíli největší šanci na Rio právě Svoboda s Kufem.

„Ti dva mají splněná kvalifikační kritéria. Nemůžu spekulovat o tom, jestli je splní někdo další,“ pravil.

Polívka, mistr Evropy z roku 2009, se však hodlá o svou šanci poprat. „Díky možnosti zasáhnout do olympijské kvalifikace mám obrovskou motivaci. Především musím dobře zašermovat,“ umínil si patnáctý pětibojař z her v Londýně s tím, že nikoho ze svých tréninkových kolegů vystrkovat z listiny pro Rio nechce.

„Tak to není, ale pokud budeme kvalifikovaní tři, rozhodnou daná kritéria. Všichni je respektujeme,“ řekl.

Svoboda prý s možností, že by do Ria necestoval, počítá. „Musím, jsem s tím smířený. Kdyby teď Ondra vyhrál mistrovství světa, asi by si olympiádu zasloužil. Nemůžu říct, že by mě to štvalo, ale mnohem radši bych teď na mistrovství světa závodil. Věřím ale, že to pro mě dopadne dobře,“ pokýval hlavou.Najdete na iDNES.czmobilní verze