Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympijský kanál má nedostatky

8 2000
S y d n e y - Kvůli neregulérním podmínkám na veslařském komplexu poblíž Sydney, do jehož výstavby investoval organizační výbor nadcházejících olympijských her miliony dolarů, bylo zrušeno národní mistrovství Austrálie. "Jde o nominaci na olympijské hry, a za takových okolností nemohu připustit, aby se rozhodovalo v neregulérních podmínkách," rozčiloval se trenér australské reprezentace Brian Richardson poté, co zjistil, že některé dráhy jsou chráněny větrem, zatímco ostatní tuto výhodu nemají.

"Musíme být puntičkáři. Vždyť se v těchto závodech rozhoduje o kariéře mladých závodníků. Když už mám za některým z nich přijít a říci, že se nevešel do nominace, chtěl bych, aby měl jistotu, že o místo přišel v regulérním souboji s ostatními," dodal Richardson.

Reprezentační kouč uvedl, že vedení národního svazu už na tento problém upozornilo Mezinárodní veslařskou federaci v naději, že o tom informuje všechny národní svazy a
unie, které do Sydney vyšlou své reprezentanty.

Předseda Australského olympijského výboru her John Coates ale o žádných problémech neví. "Záleží na tom, odkud momentálně fouká vítr," uvedl Coates. "Jde o nejmodernější veslařský komplex s náhradními drahami. Pokud nastanou nějaké problémy, lze dráhy přesunout buď na jednu nebo na druhou stranu kanálu," dodal.

V předolympijském závodě si podmínky vyzkoušel i Václav Chalupa. "Je to stejné jako na každém umělém kanále. Když fouká vítr z boku, je polovina drah ve výhodě," podotkl zkušený skifař, jenž loni na mistrovství světa v Kanadě obsadil čtvrté místo.

Podle Chalupy by se problémy daly eliminovat využitím pravidla, které použili organizátoři při světovém šampionátu v Kolíně nad Rýnem. "Do drah se nasazovalo podle přímých časů z rozjížděk a ve výhodě tak byli ti nejlepší. Je to určitě lepší než například distanční starty, které jsme také zkoušeli," dodal v narážce na experiment ve Světovém poháru.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze