Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalové sny o Riu se zkomplikovaly: Češi prohráli s Lotyšskem

Lotyšský křídelník Dairis Bertans pálí na český koš. Sledují ho Blake Schlib a Petr Benda. | foto: FIBA

5 2016
Bělehrad (Od našeho zpravodaje) - Čeští basketbalisté zahájili olympijskou kvalifikaci porážkou, která může být v konečném zúčtování hodně nepříjemná - na úvod skupiny podlehli Lotyšsku 59:71 (20:13, 30:31, 45:51). K postupu potřebují ve středu od 21.00 zdolat Japonsko, ale pak se jim v semifinále za soupeře rýsují Srbové.

Úterý bylo jediným dnem, kdy v obří Kombank Areně nešli do akce domácí Srbové, což se pochopitelně podepsalo na její (ne)zaplněnosti. Ale fanoušci obou zemí se činili: hloučky několika stovek Čechů i Lotyšů se usídlily na jedné z hlavních tribun vedle sebe a všichni v nich fandili, seč mohli; i díky tomu měl duel důstojnou atmosféru.

Však v něm šlo o hodně - po úvodním debaklu třetího účastníka skupiny z Japonska (48:88 s Lotyši) bylo zřejmé, že tohle je souboj o prvenství. A tím pádem i o to, kdo se v semifinále vyhne domácím Srbům.

„Gratuluji soupeři, ale myslím, že šlo hlavně o naše chyby. Dvanáct neproměněných šestek je opravdu dost,“ řekl trenér Ronen Ginzburg. „Začali jsme velmi dobře, ale pak jsme nedali hodně dobrých střeleckých příležitostí. Rozhodla chvíle, kdy jsme ve čtvrté čtvrtině po technické chybě místo vyrovnaného stavu najednou museli nahánět ztrátu pěti až šesti bodů.“

České šance jsou ohledně dalšího průběhu - bohužel - nyní horší. Lotyši jsou vítězem skupiny. Pro svěřence kouče Ginzburga postup rozhodně není neřešitelný, neboť proti Japoncům budou jasným favoritem, cesta dál se ovšem komplikuje.

Lotyšští fanoušci při utkání olympijské kvalifikace basketbalistů proti českému...

Lotyšští fanoušci při utkání olympijské kvalifikace basketbalistů proti českému celku

Čeští fanoušci při utkání olympijské kvalifikace basketbalistů proti Lotyšsku.

Čeští fanoušci při utkání olympijské kvalifikace basketbalistů proti Lotyšsku.

Češi začali s hvězdným duem Jan Veselý, Tomáš Satoranský, naturalizovaným Američanem Blakem Schilbem, zkušeným Petrem Bendou a defenzivním dříčem Pavlem Pumprlou. Schilb obstaral sedm úvodních bodů týmu, přidal se i Pumprla a rychle to bylo 9:2. Skvělý start!

Aby toho nebylo málo, dvojice S+V se předvedla a Veselý po luxusním pasu do letu poprvé v olympijské kvalifikaci zasmečoval. Až devítibodový náskok se ovšem po první čtvrtině snížil na 13:20 a na startu druhé bylo v 12. minutě bleskově srovnáno na 20:20.

Fotogalerie

Místo euforie rázem přišla nervozita, zvlášť když Veselý posbíral už tři fauly a tým postihl téměř čtyřminutový úsek bez jediného koše. Kdo to zlomil? Nečekaně Pumprla, pěti body za sebou. Což byla úleva, nikoli však návrat k vedení.

Začala přetahovaná a střelba byla i nadále českou potíží. Satoranský končil poločas s pouhými dvěma body a skóre znělo 30:31. Tak jak před startem turnaj předpovídal kapitán Jiří Welsch: šlo o každý koš, každý doskok, každý vybojovaný míč.

Veselého návrat na hřiště přinesl na českou stranu kvalitu a basketbalisté se rvali, co to šlo. Český dlouhán hodně kurážně zblokoval trojku soupeře, hecoval tribuny... Jenže v 25. minutě fauloval počtvrté. A další komplikace: byť Benda srovnal na 39:39 a 41:41 a Schilb na 43:43, Lotyši odskočili až na osm bodů.

Hotovo? Ne, ještě ne. Češi na začátku čtvrté čtvrtiny ožili a bylo to rychle 50:51. Nervozita rostla, kapitán Welsch po jednom z mnoha sporných verdiktů sudích vzteky praštil do obložení koše, ale pomstil se nejlepší možnou cestou: košem s faulem.

Čeští fanoušci při utkání olympijské kvalifikace basketbalistů proti Lotyšsku.

Čeští fanoušci při utkání olympijské kvalifikace basketbalistů proti Lotyšsku.

Jenže ani to nebyl poslední z obratů divokého večera. Veselý v 35. minutě dohrál, Lotyši využili šestky za technickou chybu a skóre znělo 53:63. Až tohle byla klíčová fáze, desetibodová ztráta rozhodla.

Čeští fanoušci sice před zápasem v Kombank Areně vytáhli jako rekvizitu pět olympijských kruhů, cesta do Ria ovšem najednou vypadá o něco trnitěji.

Basketbalisté však víru neztrácejí. „Kdo se odsud chce dostat na olympiádu, musí stejně porazit Srby. Mysleli jsme, že na to dojde později, ale nakonec je jedno, jestli ten zápas přijde ve finále, nebo v semifinále,“ řekl Pavel Pumprla, jeden z nejlepších Čechů.

Utkání kvalifikace basketbalistů o olympijské hry

Bělehrad - skupina B

Česko - Lotyšsko 59:71 (20:13, 30:31, 45:51)
Nejvíce bodů:
Schilb a Veselý po 10, Pumprla, Benda po 9, Welsch 8 - Dairis Bertans 18, Timma 13, Strelnieks 11. Fauly: 27:26. Trestné hody: 23/11 - 26/22. Trojky: 2:5. Doskoky: 41:42.

Výsledky ostatních zápasů ZDENajdete na iDNES.czmobilní verze