Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hvězdná trojice u Nejsvětější Trojice. Kdo k ní v Olomouci doběhne dřív?

Mary Keitanyová. Wilson Kipsang, Stephen Kiprotich a Petra Kamínková, účastníci Olomouckého půlmaratonu. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

20 2015
Nedávný držitel světového rekordu v maratonu Wilson Kipsang a olympijský vítěz Stephen Kiprotich z Ugandy spolu závodili už mnohokrát. V sobotu v 19.00 to však v Olomouci bude jejich vůbec první společný půlmaraton. Pozornost na sebe chce strhnout také favoritka ženského závodu a běžecká superstar Mary Keitanyová, která v České republice závodí poprvé.

Tři prvotřídní favorité budou čelit silné konkurenci. Na startu je hned devět atletů, kteří mají půlmaraton zaběhnutý pod 62 minut. S Keitanyovou poběží pět dalších žen s osobními maximy pod 70 minut.

Hvězdné složení startovního pole dělá z Mattoni 1/2Maratonu jeden z předních světových závodů běžeckého léta a dokládá, že Olomouc si zlatou známku kvality IAAF zaslouží.

„Nestává se často, aby se takové hvězdy potkaly v jednom závodě. A když ano, tak je to v New Yorku nebo Londýně, ale my je máme teď v Olomouci. To je něco neuvěřitelného,“ raduje se prezident organizačního výboru Carlo Capalbo.

Půlmaratonský čas 58:59 Kipsanga je nejrychlejším z běžců olomouckého závodu. Geoffrey Ronoh, který ho loni překvapivě porazil, se na poslední chvíli omluvil kvůli zranění kolene, ale kromě Kiprotiche bude čelit dalším rivalům. Jedním z nich je Jonathan Maiyo, jehož osobní rekord je 59:02.

„Loni jsem si závod opravdu užil, jsem rád, že jsem mohl přijet znovu,“ říká třiatřicetiletý Kipsang. „Tentokrát jsem tu, abych vyhrál. Je to pro mě zároveň test před mistrovstvím světa v maratonu. Po Olomouci se už budu soustředit jen na něj.“

Wilson Kipsang

Wilson Kipsang

Mary Keitanyová

Mary Keitanyová

Stephen Kiprotich

Stephen Kiprotich

Pro olympijského šampiona a mistra světa Kiprotiche bude závod teprve druhým letošním a prvním půlmaratonským. Šestadvacetiletý atlet ukázal dobrou formu v únoru v Tokiu, kde doběhl druhý a vylepšil si vlastní ugandský rekord o 47 vteřin na 2:06:33.

Olomouc pro něj bude důležitým testem před obhajobou titulu mistra světa v srpnu v Pekingu. Jeho nejlepší půlmaratonský čas je 1:01:15.

„Připravuji se na Peking, proto jsem poslední dobou nezávodil,“ sděluje Kiprotich. Diváci poženou Kamínkovou Skóre vzájemných soubojů Kipsang-Kiprotich jasně vede Kipsang, ale Kiprotich ho porazil v nejdůležitějším klání na hrách v Londýně.

V Londýně (2013 a 2014) a New Yorku (2014) byl poraženým naopak Kiprotich. Mezi českými muži svedou boj Jan Kreisinger a Jiří Homoláč. Letos se v seriálu RunCzech potkali jen v Karlových Varech, kde dominoval Kreisinger.

Keitanyová je druhou nejrychlejší půlmaratonskou běžkyní všech dob a do loňského roku byla také držitelkou světového rekordu v hodnotě 1:05:50. Před týdnem prokázala vynikající formu v New Yorku, kde zvítězila ve velmi těžkých podmínkách v závodě na 10 kilometrů v čase 31:15. „Jsem připravena a těším se na dobrý závod.“

Časy dalších běžkyň zdaleka nedosahují jejích kvalit. Helah Kipropová přijíždí do Olomouce s časem 1:07:39, další její soupeřkou je vítězka Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice a letos zatím neporažená Rose Chelimo s časem 1:08:22.

Šestý ročník Mattoni 1/2Maratonu si nenechá ujít ani olomoucká rodačka Petra Kamínková a její věčná rivalka Ivana Sekyrová. Představí se také mistryně republiky v maratonu Šárka Macháčková. „Vždy jsem ráda, když můžu startovat vedle takových světových běžců. Těším se, že mezi nimi mohu být,“ řekla Kamínková.

Petra Kamínková

Petra Kamínková

I po čtyřicítce se stále udržuje v dobré formě. Na Svatém Kopečku, kde provozuje restauraci, chodí běhat pravidelně do lesa. „V Karlových Varech jsem šokovala Ivanu Sekyrovou, že jsem ji předběhla. Budu bojovat o pódium,“ hlásí. „Vím, že už své osobní rekordy nepřekonám. Chodím běhat do lesa, ještě pořád mě atletika baví. Sleduji své kamarády reprezentanty a držím jim pěsti. Jde mi o pěkný čas, ze kterého bych měla radost.“

Ředitel závodu Václav Skřivánek přikývne: „Letos by měla být trasa ještě rychlejší, protože jsme eliminovali část se stoupáním a kostkami.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze