Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějovské volejbalistky chtějí devátý titul, Olomouc zatřást trůnem

Solange Soaresová chybí po dlouhých letech na soupisce Prostějova. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

19 2016
Ženský volejbal má v Česku epicentrum na Hané. Osminásobné šampionky z Prostějova, finalistky z Olomouce, k tomu pátý Přerov s talentovanými juniorkami a Šternberk jako škola pro mladé hráčky. Čtyři kluby, které leží maximálně čtyřicet kilometrů od sebe.

Osm let neochvějně vládnou prostějovské volejbalistky českému volejbalu a přes řadu letních změn v klubu chtějí opět usilovat o oblíbený double - vítězství v lize i poháru.

Letos by to však měly mít těžší než kdykoliv jindy nejen kvůli snížení rozpočtu, ale i posílenému rivalovi z nedaleké Olomouce. Ten si chce zopakovat finále a v něm být důstojnějším soupeřem než letos na jaře.

Stejně jako v minulých letech zůstává nejvyšší soutěž volejbalistek otevřeným mistrovstvím Hané - v devítičlenné extralize působí ještě další zástupci kraje Přerov a Šternberk.

S menším rozpočtem pro devátý titul

Prostějov před novou sezonou změnil snad vše, co mohl. Skončil trenér Miroslav Čada, který byl u všech osmi titulů, s kariérou hráčky se rozloučila i další pamětnice Brazilka Solange Soaresová, v klubu však oba symboly úspěchu pokračují v jiných rolích dále.

Týmu se ujal Peter Goga, dosud v Prostějově působící jako sportovní manažer, a další novinkou je výrazné snížení rozpočtu.

„Hledali jsme cesty k úsporám a s rozpočtem šli o jednu třetinu dolů, což se logicky promítlo do možností, jaké měl Peter Goga při tvorbě kádru. Proto odešly některé zahraniční tahounky, nicméně věřím, že ani s obměněným týmem neklesne nijak výrazně naše výkonnost,“ uvedl na předsezonní tiskové konferenci šéf klubu Petr Chytil.

Nový trenér musí do týmu zapracovat šest nových hráček z různých koutů světa. Nejvíc se čeká od turecké univerzálky Yelizy Basaové, italské blokařky Laury Frigové a německé nahrávačky Mareike Hindriksenové a smečařky Laury Weihenmaierové. V týmu je i dvojice Kubánek Sulian Matienzová a Heidy Rodriguezová.

Hlavním jazykem v šatně je angličtina. „K tomu samozřejmě čeština, ale i němčina vzhledem k příchodu Mareike s Laurou. A kdo tolik nerozumí, musí používat ruce, nohy i řeč těla,“ prozradila pro klubový web libero Julie Kovářová.

Nově složený tým bude kromě extraligy bojovat i v Lize mistryň, na rozdíl od minulých let, kdy byl nasazený do základní skupiny, však tentokrát začíná ve 2. předkole s maďarským mistrem Linamar Bekescsaba.

Olomouc touží potrápit Prostějov

Olomouc si na jaře po dlouhých šesti letech zahrála finále, v něm však neuhrála proti šampionkám ze sousedství ani set. Ještě se stříbrnou medailí na krku tak trenér Jiří Teplý plánoval, jak se Prostějovu přiblížit.

„Myslím, že česká liga by měla být vyrovnanější. Chceme pro to udělat maximum, co bude v našich možnostech, aby bylo družstvo ještě silnější. Každý rok se o to snažíme, teď je na nás, abychom trend udrželi,“ prohlásil.

Během léta se v Olomouci objevila česká reprezentantka Nikol Sajdová, členka širšího kádru Bulharska Bojana Andrejevová, nahrávačka Šárka Kubínová z Přerova a chorvatská blokařka Bernarda Ćutuková. „Doporučil nám ji stejný agent jako Betu Dumančićovou, takže věříme, že i její angažmá u nás bude trefou do černého,“ řekl Jiří Teplý na adresu pětadvacetileté a 188 centimetrů vysoké hráčky se zkušenostmi z prestižní italské nejvyšší soutěže, v níž nastupovala za Modenu.

Zubřice chtějí útočit na pětku

Přerov loni v posledním kole základní části šokoval Olymp, když proklouzl místo něj na čtvrté místo do lepší nástavbové skupiny. V play-off jim sice Pražanky vše vrátily, přesto bral tým Libora Gálíka konečné páté místo jako úspěch.

Letos by ho rád zopakoval. „Víme, že to bude strašně obtížné, protože máme zredukovaný kádr a moc jsme neposilovali, prakticky jenom tam, kde to bylo nejnutnější. Pokud se nám však vyhnou zranění, chtěli bychom se pokusit obhájit čtvrté páté místo,“ přitakává trenér Libor Gálík.

Do týmu přišla zkušená Eliška Ticháčková, která bude na postu nahrávačky krýt záda talentované Michaele Zatloukalové. Největší pozornost však budí zámořská posila Stephenee Yancyová, dvaadvacetiletá blokařka, pro kterou jde o první angažmá v Evropě. „Je na tom dost dobře útočně a zapadla do kolektivu i lidsky. S pokračující adaptací se bude ještě zlepšovat,“ věří kouč.

Šternberk plánuje vylepšit osmé místo

Jen tři výhry za celou sezonu si loni připsaly šternberské volejbalistky. I proto přišly během léta velké změny v sestavě, které mají podpořit touhu prožít letos úplně jiný příběh.

Talentované mládežnické reprezentantky doplnila dvě velká jména českého volejbalu - na postu smečařky bývalá kapitánka reprezentace Jana Napolitano Šenková a nahrávačka Soňa Nováková, čtyřnásobná mistryně republiky.

„Chceme nabídnout divákům daleko vyšší kvalitu a věříme, že i soupeři k nám budou jezdit s mnohem větším respektem. Sportovním cílem je pak samozřejmě účast v play-off a pokud možno z lepšího místa, než je jen to osmé,“ prohlásil manažer Sokola Šternberk Jiří Zemánek.Najdete na iDNES.czmobilní verze