Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olomoučtí Skokani v extralize sází na vyslance z baseballového ráje

Americká posila olomouckých baseballistů Dylan Brammer | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

7 2017
Už je to dvanáct let, kdy dres Skokanů oblékl první zahraniční hráč. Angažování Kanaďana Brada Kropinaka připomínalo krok do tmy, ani jedna strana pořádně netušila, co od té druhé může čekat. Ale tento risk vyšel, Kropinak se několikrát vracel, až si na Hané našel manželku. A olomoučtí baseballisté od té doby rok co rok hledají posily v zámoří.

Letos zapsali na soupisku dva americké nadhazovače Dylana Brammera (1989) a Maxwella MacNabba (1992) a Australana Christophera Dawsona (1991). Hned v úvodu extraligy zazářil nadhazovač Brammer, když Skokany dotáhl k výhře 4:2 nad Arrows Ostrava.

Rodák z Floridy byl ústředním mužem zápasu, odházel totiž všech devět směn. To není v baseballu úplně běžné, posílat míčky až stopadesátikilometrovou rychlostí ruku unavuje a hranicí zachovávající celistvost svalů a vazů bývá stovka nadhozů na zápas. Týmy tedy obvykle protočí během devíti směn i tři nadhazovače.

Brammer však proti Arrows zvládl 156 nadhozů, než mohl začít přijímat gratulace spoluhráčů. To je moje vizitka, vzkázal extralize.

„Před zápasem jsme se bavili, že by ideálně odházel šest sedm směn podle toho, jak se bude zápas vyvíjet. Šlo to dobře a Dylan říkal, že ruka je v pohodě, navíc z Austrálie byl zvyklý házet dlouho,“ líčil okolnosti výhry trenér Skokanů Michal Kohout.

Brammer nepustil soupeře pořádně do hry, připsal si pozoruhodných šestnáct strikeoutů. „Přitom Arrows patří mezi pálkařsky silné týmy,“ připomíná Kohout. „Věřím, že mu taková fazóna vydrží i dál, i za cenu toho, že nebudou kompletní hry. Bude ideální, když v takovém tempu odhází polovinu nebo tři čtvrtiny zápasu.“

Do Česka na herní dovolenou

Většina hráčů, kteří přicházejí do Česka hrát baseball, prošla propracovaným systémem mládežnických a univerzitních soutěží ve Spojených státech. Po dokončení studií většinou s kariérou končí, a tak si ji rádi vyrazí prodloužit do Evropy. Užívají si báječnou dovolenou a naopak svou kvalitou extraligu většinou obohatí.

„Líbí se mi tu pivo a holky,“ nezastíral americký nadhazovač Justin Driver, který před osmi lety v Olomouci sbíral úspěchy nejen na hřišti, ale se svou urostlou postavou a ebenovou kůží i u opačného pohlaví.

V tom však byl přece jen výjimka, ostatní sem táhne hlavně touha poznat kulturu starého kontinentu.

„Dylan i Chris Dawnson jsou zatím nadšení. Nejeli do neznámého prostředí, věděli, že hraní ve Skokanech není tak profesionálně vedené jako třeba v brněnských Dracích. Máme tu přátelskou atmosféru, znají se osobně s Devonem Ramirezem, Nathanem van der Lindenem i Tysonem Cosgrowem, kteří za nás hráli loni, takže věděli, do čeho jdou,“ popisuje Kohout.

V jejich případě nejde o žádné finančně zajímavé profesionální kontrakty, baseball je v Česku amatérský sport, takže v Olomouci hrají za ubytování, stravu a kapesné.

Momentka z baseballového utkání Olomouc Ostrava

Momentka z baseballového utkání Olomouc Ostrava

Angažmá u Skokanů obvykle trvá jen jednu sezonu, ne každý návrat byl v minulosti úspěšný jako v případě Kropinaka, právě zmiňovaný Driver byl napodruhé zklamáním.

„U nás se většinou posily neopakují, zkoušíme jiné hráče,“ říká Kohout a zájemců i kvalitních hráčů je zjevně dost. Za více než dekádu se jich na Hané objevila přibližně dvacítka. Ne každý však zvládl pětiměsíční odloučení, jakmile vyprchalo prvotní okouzlení, zmizeli někteří v půlce sezony přes moře domů.

Snížit tohle riziko jde pečlivějším prověřením hráčů a také pionýrské doby angažmá naslepo s Kropinakem už jsou dávno pryč. Posily Skokanům vytipovává Jakub Voják, který poslední dva roky během zimní přestávky působí v některé z australských soutěží a v minulosti hrál profesionálně v Německu.

„Maxe MacNabba, který ještě na první dva zápasy nebyl, zná osobně, navíc hrál i na Pražském baseballovém týdnu a loni působil ve francouzském Senart Templiers, který se účastní evropských pohárů. Australana Chrise Dawsona zná z referencí spoluhráčů, navíc byl loni v jedné z australských lig v Perthu vyhlášený nejlepším zlodějem met a nejvíce skórujícím hráčem. Proti Dylanu Brammerovi hrál Kuba Voják finálovou sérii v australské soutěži a říkal, že měl sám problém na něj odpálit. Řekli jsme si, že je to pro nás docela záruka kvality,“ vysvětluje Kohout mechaniku skautingu při výběru posil.

Reference od Filipínce Ramireze

K tomu Skokanům pomáhají reference zahraničních hráčů, kteří už v Olomouci byli. Loni se na Hané dařilo Filipínci s americkými kořeny Devonu Ramirezovi, který letos obléká dres Ostravy.

„Právě Devon zná oba americké kluky a říkal, že by mohli být velmi silná nadhazovačská dvojice. Od Chrise Dawsona si slibujeme, že nám pomůže vyřešit náš letitý problém s jediným catcherem, kterého dlouhá léta hraje sám Kuba Voják, jenž je v zápřahu přes zimu i v Austrálii. Teď se budou moct střídat na pozici catchera a na třetí metě,“ plánuje Kohout.

„Chris je ale schopný zahrát i na jiných pozicích. Dylana budeme využívat hlavně jako spojku a nadhazovače. Max je schopný kromě nadhozu hrát i na první metě, k tomu je výborný pálkař.“

Momentka z baseballového utkání Olomouc - Ostrava

Momentka z baseballového utkání Olomouc - Ostrava

Loni skončili olomoučtí baseballisté šestí, když si splnili sen o postupu do play-off. Letos se extraliga rozšířila na deset týmů, šanci bojovat o titul bude mít znovu prvních šest. Cíl Skokanů je tak daný a věří, že s trojicí zámořských hráčů ze zemí baseballu zaslíbeným se jim to může podařit. V úvodních duelech s Ostravou (5:6 a 4:2) ještě neměli Vojáka, který se teprve vracel z Austrálie, a také jednoho z Američanů MacNabba.

„Pro nás bylo povzbuzení, že i bez těchto kluků jsme byli schopní mít kontakty na pálce. Když nás tito dva kvalitní hráči doplní, ještě se naše síla zvýší,“ vyhlíží Kohout optimisticky.

Už v sobotu Skokani přivítají Eagles Praha, utkání startují ve 13 a 16 hodin.Najdete na iDNES.czmobilní verze