Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Olehla: Rád nechám roli favorita jiným

6 2006
Pardubice - Na startu Velké pardubické bude mít pouze jednoho koně. Může si tak užívat klid. "Po loňské mediální masáži, kdy jsme byli ze všech stran pasováni na favority, rád přenechám tuto pozici někomu jinému," usmál se trenér Čestmír Olehla. Před rokem mu Velká hodně zhořkla.

Registana útočící na vítězný hattrick skončila hned v úvodu, po Taxisu ji napodobil Hastaven, Red Dancer podlehl svému rychlému tempu. Čest jeho koní zachránil třetím místem Laneret.

Bude pro vás letošní Velká pardubická hodně jiná tím, že do ní pošlete pouze Hastavena?
Velká je vždy svátek. Je to Mount Everest dostihového snažení v Česku. Když byla na startu Registana a další naši koně, byl s tím spojen obrovský zájem. Týden před dostihem jsem nedělal nic jiného, než odpovídal na dotazy. Tlak na vás doléhá. Na pohodě nepřidávala ani smůla, která nás dva roky provázela. Letos budeme uvolněnější díky tomu, že máme jednoho koně a vyhráli jsme Gran Premio v Meranu. Velkou si možná budu víc užívat.

Takže si lebedíte ve stínu a hodláte z něj vystoupit v neděli před čtvrtou hodinou, kdy bude znám vítěz?
To by nebylo špatné (úsměv).

V jaké formě je váš Hastaven?
Excelentní formu měl při kvalifikaci, kdy porazil Registanu. Od srpna ale už uplynul nějaký čas. Nikdy to nebyl podzimní kůň. Jak se podívá do kalendáře, už je chlupatý. Museli jsme ho ostříhat. To může svědčit o tom, že jeho forma už není taková, jak byla. Navíc ve Velké startoval zatím dvakrát a ani jednou ji nedokončil. Je mu sice 11 let, v Pardubicích je to ostřílený borec, ale nemá zkušenost s celým dostihem. Sám nevím, co od něho čekat.

Hastaven však je řazen do okruhu favoritů. Koho vy považujete za největší aspiranty na vítězství?
Při posledním startu se mi moc líbil Maskul. Přestože je už dvanáctiletý, vypadal lépe než loni. Bude určitě dobře nachystán. V kvalifikaci na mě udělal velký dojem i Iraklion. A nesmíme zapomenout na Váňovy koně. Pepík bude sedět na Juventusovi. V kvalifikačním dostihu nezářil, ale při startu v Itálii se mi líbil. Josef si nesedá na koně, který je předem odepsaný. Samozřejmě je tu ještě Decent Fellow. Když jsem ho viděl v Německu, tak mě neoslnil. Od té doby ale uplynula nějaká doba. Josef je kouzelník, formu nabere.

Vy máte ve Velké jednoho koně, Váňa a Holčákové po třech. Co může s dostihem jejich převaha udělat?
My jsme loni měli čtyři koně a převaha nám nebyla k ničemu (trpký úsměv). Mají sice víc koní, ale žádný z nich není takový, že by musel chodit ze špice. Myslím si, že to bude jako v cyklistickém sprintu. Po šestce za lesíkem všichni šlápnou na brzdu a budou čekat, kdo bude pole tahat. A bude se čekat na koncovku. To bude nahrávat koním, kteří konec umí. Může to být Maskul, Iraklion nebo Decent Fellow. Uvidíme, zda ji umí i Hastaven.

Po mnoha letech bude Velká bez zahraničních koní. Uškodí jejich absence dostihu?
Je to určitě škoda. Čím lepšího koně porazíte, tím větší cenu má vaše vítězství. Nesdílím názor Pepíka Váni, který to vítá. Zahraniční koně určitě vždy byli oživením. A nesouhlasím s názory, že byli špatní. Byli to špičkoví koně z Anglie a z Irska. Ale je mi jasné, že své jisté mají doma a nemají potřebu vyjíždět ven. Každá cesta je pro ně rizikem.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze