Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


S Kreuzigerem jednají stupidně, říká ruský magnát Tiňkov

Oleg Tiňkov | foto: AP

17 2014
Santiago de Compostela (Od našeho zpravodaje) - Za 167 milionů eur prodal v roce 2005 svůj řetězec pivovarů. Za 6 milionů eur koupil loni cyklistickou stáj. Šestačtyřicetiletý ruský magnát Oleg Tiňkov v ní zaměstnává Alberta Contadora i Romana Kreuzigera.

Když Oleg Tiňkov v hotelu na Vueltě narazil na Chrise Frooma, požádal Brita o společný snímek, který si pak vystavil na Twitteru. Froome si ho potom na témže portálu dobíral: „Právě jsem potkal bláznivého ruského chlapa, co byl cítit jako nálevna vodky a chtěl si se mnou udělat selfie.“

Tiňkova je vždy všude plno. V byznysu, na sociálních sítích či na závodech. Jejich nejtěžší kopce si sám vyšlape ještě před pelotonem. „Na Vueltu jsem přivezl i devět zaměstnanců mé banky. Jen ať si to taky zkusí,“ posílá je do akce.

Svými hláškami na Twitteru baví i provokuje. Poté, co prezident UCI Brian Cookson použil při své obhajobě suspendace Romana Kreuzigera výraz „můj přítel Oleg“,  Tiňkov hned tweetoval: „Pan Cookson mě nazval přítelem? Myslím, že jeho přítelem je tým Sky. Jeho syn není zaměstnán v mém týmu, ale ve Sky. To je západní etika?“ Vzápětí vyhlásil: „V rámci plánu narušit dominanci UCI jsme podepsali Sagana. A koupím i Frooma, pokud tento můj tweet přepošle 5 000 uživatelů.“

ZASE KAMARÁDI. Cyklista Alberto Contador, manažer Bjarne Riis i boháč Oleg

TRIO SILNÝCH. Cyklista Alberto Contador, manažer Bjarne Riis a boháč Oleg Tinkov (zleva).

Syn sibiřského horníka vystudoval báňskou univerzitu a už během studií si zřídil první byznys: firmu na import elektroniky. Když ji prodal, koupil si pivovar. Z jednoho pivovaru stvořil celý řetězec, který po pěti letech expedoval 20 milionů litrů piva denně. V roce 2005 prodal i pivovary a založil banku Tinkoff, nyní jednu z největších kreditních bank ruského trhu. „Ležím na pláži a přemýšlím, kam expandovat nyní,“ líčil nedávno. Pak se zjevil v Brazílii.

Narodil se s příjmením Tiňkov, hlásí se však též k verzi Tinkoff. Tvrdí, že jeho rodová linie sahá k carské rodině. Na kole závodil coby amatér, později vlastnil druhodivizní stáj Tinkoff Credit a stál u zrodu týmu Kaťuša. Od letošní sezony je majitelem týmu Tinkoff-Saxo, a tudíž i zaměstnavatelem Romana Kreuzigera. Také o něm hovořil v rozhovoru pro MF DNES.

Jaký je váš názor na Kreuzigerovu kauzu s biologickým pasem?
Nyní je to právnická bitva. Ale můj názor se nemění: způsob, jak UCI s tímto případem a s Romanem zachází, je naprosto stupidní. Na Vueltě jsem to nyní probíral i s panem Cooksonem.

Co jste mu řekl?
Že jejich řešení je pro mě absolutně neakceptovatelné. Řekl jsem: Jestli se Roman v roce 2011 něčím provinil, měl si odsedět dva roky, ale už tehdy a ne po třech letech. Teď mu naopak žádný prohřešek nedokázali, a přesto nesmí závodit. S tím jednoznačně nesouhlasím. Roman je skvělý jezdec a pro nás je to velká ztráta. Je mým druhým nejlepším hned po Albertovi.

Snažíte se proces urychlit?
Teď nemohu nic, případ je v rukou české komise. Momentálně je to byrokracie, musím čekat. Mrzí mě to. Kvůli Romanovi, kvůli týmu, kvůli českým fanouškům i kvůli UCI, protože tohle jí dobré jméno nedělá. Je to celé zmatené.

Hovořil jste s experty, kteří zkoumali Kreuzigerův biologický pas?
Experti mého týmu mi řekli: Není tam žádný problém. Ale experti UCI tvrdí: Problém tam je. Je to názor proti názoru. A víte proč? Protože neexistuje jasné pravidlo pro takové případy, kdy by bylo naprosto jednoznačně řečeno A, B i C. Oni si prostě jen řeknou: Jsou tam nějaké abnormální  hodnoty. Jenže co to znamená abnormální? Něco, co bude abnormální připadat vám, nebude se tak jevit mně.

Vyhlašujete, že z vaší stáje chcete mít Real Madrid cyklistiky. Nyní jste podepsali přestupy Bassa, Kiserlovského a hlavně Sagana. Nenastane však určitý přetlak lídrů, když Contador pojede na Tour o žlutý dres a Sagan o zelený?
Nenastane. My máme jediného lídra, a tím je Alberto. Všichni další jsou pomocníci. Sagana jsem chtěl jako lídra pro klasiky. Na Tour musí i on pomoci Albertovi. Ale věřím, že s ním vyhrajeme Flandry nebo Paříž – Roubaix. Letos neměl v zádech dobrý tým. S pomocí Bjarna Riise se vrátí na vyšší úroveň.

A role Kreuzigera?
V určitých situacích se může Roman pokusit i o vlastní úspěch na Grand Tour a jet sám na sebe třeba Giro, proč ne? Ovšem pokud bude na startu s Albertem, bude pochopitelně i Roman pracovat na něj.

Letos jste prvním rokem nejen sponzorem, ale zároveň i majitelem stáje Tinkoff-Saxo. Jste se sezonou spokojený?
Jsem. Vyhráli jsme královské etapy na všech třech Grand Tours – Mick Rogers při Giru na Zoncolanu, Rafal Majka na Tour v Pyrenejích a Alberto nyní na Vueltě. A především: s Albertem teď slavím své první celkové vítězství na Grand Tour v roli majitele. Jeho comeback byl famózní. Je to hrdina.

Ale nevyhráli jste Tour, to byl letos váš největší cíl. Jak se na ní mohl odvíjet souboj Contador versus Nibali, kdyby si váš kapitán nezlomil nohu?
Alberto by ve Francii vyhrál, o tom jsem přesvědčen. Pro mě Nibali není žádný problém. Froome je problém. Ale Nibali ne.

Loni jste přitom Contadora na Twitteru kritizoval, že vzhledem ke svému platu trénuje málo.
Myslím, že jsem ho tím i motivoval. Vždy dodávám lidem odvahu, aby se z negativních věcí poučili. A navíc... některé mé tweety jsou vážně jen vtip, i když jim mnozí lidé věří. Probírali jsme to pak s Albertem v Dánsku, omluvil jsem se mu, nemáme žádný problém.

Vaším kolegou mezi majiteli stájí v profipelotonu by se mohl od příští sezony stát pilot formule 1 Fernando Alonso. Jenže kolem vzniku jeho stáje panuje čím dál víc nejasností. Dělá to špatně?
Vůbec nerozumím tomu, co dělá. Připadá mi to tak neprofesionální a hloupé. Měl by mít mnohem lepší PR strategii a komunikaci. Před rokem oznámil, že od roku 2015 povede vlastní cyklistický tým, a dosud od něj nemáme žádnou informaci. Je to pro mě zklamání. Přitom by se mi líbilo, kdyby vstoupil do profipelotonu. Mohli bychom spolu změnit cyklistiku, protože by do ní vnesl ideje a pravidla z formule 1. A změny jsou rozhodně potřeba!

Jakou roli může při nich sehrát Brian Cookson?
Věřím, že i on chce měnit cyklistiku k lepšímu, i když se mi nemusí líbit vše, co dělá. Rozhodně je lepším prezidentem než předtím McQuaid. Přinesl čerstvý vzduch.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze