Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Slabý rozjezd, silný finiš. Mladí čeští ragbisté mají trofej

Momentka z utkání mladých ragbistů mezi Českem (bílá) a Lucemburskem | foto: Anna Vavríková, MAFRA

1 2014
Zlatou tečku měla pouť českých ragbistů mistrovstvím Evropy do 20 let na jižní Moravě. Ovšem nechybělo mnoho a našlapaný stadion ve Vyškově mohl v sobotu ovládnout smutek. „Bylo to vítězství vůle,“ oddechl si po finálovém triumfu 25:21 nad Švýcarskem asistent trenéra českého týmu Daniel Beneš.

Domácí celek, v jehož řadách se bili také zástupci brněnského Dragonu, Bystrce a Vyškova, zahájil poslední duel rozpačitě a zaostával už 0:13. „V úvodu absolutně nic nešlo naším směrem. Jsem přesvědčený, že šlo o výpadek koncentrace,“ poznamenal Beneš.

Finále předcházel velkolepý ceremoniál, při kterém vítěznou trofej dopravil na plochu vrtulník. České hochy jako by celá ta podívaná spolu s povinností vyhrát paralyzovala. „Začátek od nás byl křečovitý, ale publikum reagovalo úžasně. Diváci tým neustále podporovali a stáli za ním. Právě atmosféra byla jedním z důležitých faktorů, který nás táhl k vítězství,“ je přesvědčen Beneš.

Ještě v poločase Čechy strašilo skóre 5:16, po pauze však začali využívat švýcarských skulin na křídlech. Pomohla i střídání, která polský kouč Tomasz Putra umně využíval po celý týdenní turnaj. „Díky tomu jsme v závěru měli evidentně víc sil. Dokázali jsme trpělivě bušit do obrany soupeře, která sedm minut před koncem konečně povolila,“ zmínil Beneš rozhodující pětku Jana Školaře, který je ve Vyškově doma.

Češi se tak mohli pomazlit s trofejí, skutečnými králi Evropy ovšem nejsou. Nejlepší celky totiž hrají mistrovství světa, druhý sled se utkává o juniorskou trofej a další skupina týmů zápolí v kategorii do 19 let. K posunu do tohoto výkonnostního patra by Česku měl pomoct právě vyškovský úspěch.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze