Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V pohárovém finálovém turnaji žen líčí Hradec i Trutnov na medaili

ZNOVU PROTI USK? Hradecká Kateřina Křížová vyhlíží koš mistrovského USK Praha. Pokud v pátek Sokol porazí Slovanku Mladá Boleslav, v sobotu se po dvou týdnech s nejlepším českým týmem utká znovu, v sázce bude pohárové finále. | foto: Michal Klíma, MAFRA

21 2014
Basketbalistky Sokola Hradec Králové zatím prožívají úspěšnější sezonu než jejich konkurentky z Trutnova, ty ale budou mít výhodu domácího prostředí. Kterému družstvu tyto okolnosti pomohou na finálovém turnaji Poháru České pošty k lepšímu umístění?

Rozhodovat se o tom začne v pátek, kdy se v Trutnově odehrají dva čtvrtfinálové duely, v prvním nastoupí hradecký Sokol proti Slovance Mladá Boleslav, ve druhém trutnovská Kara proti VŠ.

Finálový turnaj Českého poháru

PÁTEK:
čtvrtfinále:
16.30 Slovanka MB - Sokol HK
19.00 Kara Trutnov - VŠ Praha

SOBOTA:
utkání o 5. místo:
13.30 poražení ze čtvrtfinále
semifinále:
16.00 vítěz čtvrtf. 1 - USK Praha
18.30 IMOS Brno - vítěz čtvrtf. 2

NEDĚLE:
utkání o 3. místo:
13.30 poražení semif. 2 - semif. 1
finále:
16.00 vítězové semif. 1 - semif. 2

Obě družstva z Královéhradeckého kraje v nich budou chtít udělat první krok k tomu, aby splnila cíl, se kterým do klání šesti nejlepších týmů soutěže půjdou. Ráda by získala trofeje za medailové umístění.

"Naším jednoznačným cílem je dostat se do bojů o medaile, vše ostatní bude bráno jako neúspěch," přiznává trenérka hradeckého Sokola Romana Ptáčková.

"Medailové umístění by bylo skvěle," netají kapitánka Kary Kateřina Hindráková.

Když mluví o medaili, myslí hlavně bronzovou, zlato a stříbro totiž pro obě družstva visí hodně vysoko. O ně by se měly stejně jako v minulých letech utkat USK Praha a Imos Brno. Tato družstva jsou také nasazena přímo do semifinále a soupeřky jim vyjdou z pátečních zápasů.

Pokud to bude Hradec, bude mít pro překvapení těžší pozici, protože narazí na mistrovské USK, Trutnov by si o finále zahrál s Imosem.

Změna obsazení, Slavia nemá dost zdravých hráček

Necelé dva dny před začátkem finálového turnaje Poháru České pošty se basketbalistky Hradce Králové musely začít připravovat na nového čtvrtfinálového soupeře.

Pražská Slavia se totiž z tohoto turnaje omluvila proto, že nemá dostatečný počet hráček schopných absolvovat utkání. Už k úternímu ligovému zápasu s Valosunem nastoupilo v jejím dresu pouhých sedm hráček, některé i se zraněním. "Nemáme k dispozici ani pět zdravých hráček," uvedl mluvčí klubu Leoš Fiala.

Basketbalový svaz tak na poslední chvíli oslovil vyřazené osmifinalistky, velký zájem projevila Slovanka Mladá Boleslav, dostala divokou kartu a bude tak ve čtvrtfinále hrát s Hradcem Králové. Pražská Slavia však může od vedení svazu očekávat pokutu.

Aby se k nim dostaly, potřebují v pátek vyhrát. Hradec se připravoval na pražskou Slavii, ale ta tento týden svoji účast odřekla a místo ní bude hrát Slovanka Mladá Boleslav. Podle ligové tabulky by to měla být pro Sokol výhoda, protože zatímco Slavia se probojovala do nadstavbové skupiny A1 prvních šesti družstev, Slovanka je třetí v nadstavbové skupině A2, kde se hraje o 7. až 12. místo.

"Pokud tenhle duel nezvládneme, bude pro nás turnaj neúspěšný," uvedla Ptáčková.

Také domácí Kara vyráží na finálový turnaj jako účastník skupiny A2. V ní však zatím vyhrála všech pět zápasů a tím potvrdila, že je na konec sezony dobře připravená.

"Navíc s VŠ Praha jsme sehrály dva vyrovnané zápasy s bilancí lepší pro nás," přidává Hindráková.

Medailové umístění v domácí pohárové soutěži by nebylo ani pro Sokol, ani pro Karu ničím novým. Hradecké družstvo bylo třetí předloni a v roce 2003, bilance trutnovského je ještě lepší, naposledy sice uspělo už před pěti lety, ale ve své síni slávy má čtyři druhá místa (2001, 2002, 2003 a 2006) a tři třetí.

Trutnovská kapitánka: Možná poslední možnost letos získat úspěch

Mají před sebou ještě závěr ligové soutěže, ale v pátek začínající finálový turnaj bere kapitánka Kary Trutnov Kateřina Hindráková jako poslední šanci výrazněji se prosadit. "Nechci házet flintu do žita, ale je to asi poslední možnost letos získat úspěch," uvedla s ohledem na to, že do play-off ligy půjdou nejlépe ze 7. místa a hned v úvodu tak narazí na některého z velkých kandidátů na titul.

Berete Final 6 jako možnost odčinit nepovedenou základní část basketbalové ligy?
Mohlo by to tak vypadat, ale je zbytečné na sebe vyvíjet příliš velký tlak. Vždyť pod takovým tlakem jsme byly na podzim a nedařilo se nám. Musíme do toho jít s tím, že chceme v pátek vyhrát. Pokud by se nám to povedlo, měly bychom IMOS Brno, což je los určitě lepší než USK Praha.

Jaké umístění byste považovala za úspěch?
Jako první musíme porazit VŠ Praha. Nebude to nic jednoduchého, protože v ŽBL ve skupině A2 se potýkáme spíše se slabšími týmy. Poslední utkání proti silnému soupeři se nám podařilo hrát před měsícem s Valosunem. Medailové umístění by bylo skvělé.

Jak velkou výhodou pro vás bude domácí prostředí?
Pro trutnovský klub bylo vždy výhodou hrát doma, protože máme skvělé fanoušky. Až na krátkou přestávku letos na podzim se na naší palubovce těžko vyhrává. Bude to pro nás výhoda i z hlediska cestování, komfortu a denní rutiny před zápasem.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze