Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zázračný zákrok zachránil brněnským Drakům další titul v baseballu

Momentka z baseballového finále Draci Brno vs. Kotlářka Praha | foto: Anna Vavríková, MAFRA

25 2014
Takový kousek by dozajista uchvátil i baseballové obecenstvo v Americe. Kdo ví, zda by brněnští Draci v neděli slavili už devatenáctý mistrovský titul nebýt skvostného zákroku Přemka Chrousta. „Byla to akce jako z Major League,“ prohlásil manažer Arnošt Nesňal v narážce na nejlepší ligu světa. „Kdyby se to stalo v sedmém zápase Světové série, bude se to omílat ještě týdny.“

Chroustův počin byl totiž nejen parádní, on navíc přišel i v ten nejpříhodnější moment. V rozhodujícím finále extraligy se hrála osmá, tedy předposlední směna, když domácí Draci proti pražské Kotlářce drželi těsné vedení 2:1 a hrozilo jim vyrovnání. V tu chvíli zasáhl brněnský hráč s mohutným plnovousem. „Měl jsem v hlavě, že by se to mohlo stát,“ vyprávěl poté.

Co přesně se tedy stalo? Kotlářka měla běžce na třetí metě, kam zamířil prudký odpal. Chroust se po míčku odraženém od země vrhl, akrobaticky jej zachytil a ještě stihl zasáhnout útočníka a tím jej vyautovat. „Byl to rychlý balon, takže jsem neměl čas nad něčím přemýšlet. Prostě jsem skočil a on se nestihl vrátit. Ale do Major League to mělo ještě daleko. Držel jsem lajnu, takže jsem byl celkem blízko,“ popisoval nevzrušeně.

Fotogalerie

Přitom to bylo, jako by ve fotbalovém mači obránce v 88. minutě vykopl míč z brankové čáry a tím zachránil zápas. V Chroustově případě je navíc třeba zmínit ještě dvě pikantnosti: do pole nastoupil jen malou chvíli před svým zásahem, kterým navíc vysvobodil z nesnází svého bratra Radima, který jako nadhazovač soupeři šanci nabídl. „Ale není důvod, proč by mi děkoval. V baseballu se neukazuje prstem, že někdo udělal chybu nebo neodpálil. To se stává, navíc jsme vyhráli,“ poznamenal Přemek Chroust.

Ano, Draci znovu vyhráli, tentokrát se ovšem hodně nadřeli. Po sobotní nešťastné prohře 6:7 v Praze totiž ve finále zaostávali 1:2 na zápasy. „Ale náš tým už po těch letech jedna prohra nerozháže. Tým byl v klidu,“ uvedl manažer Nesňal.

A měl pravdu: další sobotní duel Brňané ovládli 11:5, v neděli pak uspěli 2:1. „Byl to jeden z nejtěžších titulů, protože jsme nenakoupili tak kvalitně jako jindy. Na naše cizince nebyl takový spoleh, v klíčových momentech to uhráli čeští hráči,“ sdělil Nesňal. „Ale takový je náš plán. Jednou chceme vyhrát Pohár mistrů a nemáme na to, abychom koupili tři hráče z Major League, a ani to nechceme. Proto jsem chtěl dát víc šancí našim klukům.“

Ti se odvděčili titulem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze