Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proti Řecku nám zkolabovala obrana, litovala kapitánka basketbalistek

Česká rozehrávačka Veronika Bortelová | foto: FIBA Europe

19 2015
Po výhře nad Běloruskem měly české basketbalistky na mistrovství Evropy velmi dobré vyhlídky na postup do čtvrtfinále, hned v dalším utkání ale jejich naděje výrazně utrpěly po porážce 71:74 s Řeckem. Svěřenkyně Lubora Blažka si uvědomují, že poslední celek tabulky měly porazit, ale utkání jim nevyšlo v obraně, kde dělaly velké chyby.

„Přesně tak. Hned po zápase jsme se s holkama a trenérem bavili, že jsme dostaly strašně jednoduché koše. Po vyhození z autu, zpod koše, to se prostě nesmí stávat. Takhle daly tak deset bodů a to je strašně moc. Tragédie to sice není, ale tenhle zápas jsme měly vyhrát. Bohužel nám zkolabovala obrana,“ litovala kapitánka Veronika Bortelová.

Už potřetí na turnaji se v duelu české reprezentace rozhodovalo až v koncovce. Proti Ukrajině a Bělorusku tým vždy ztratil vedení, ale stačil si ho vzít zpět, tentokrát to už nevyšlo. „Ty naše koncovky. My vedeme o devět, a pak to stejně nějakým způsobem pokakáme. Dneska už jsme to, bohužel, do toho vítězného konce nedotáhly,“ řekla Bortelová.

Fotogalerie

Naskytly se sice ještě dvě situace, kdy basketbalistky mohly zabojovat o vyrovnání, ale nepomohli jim rozhodčí. Nejprve devět vteřin před koncem neodpískali faul na Alenu Hanušovou, která i s faulem dala trojku, ale nedostala příležitost z trestných hodů srovnat. „Je možné, že se mohl písknout faul a mohla dát ještě jeden bod, ale já to dobře neviděla,“ nechtěla Bortelová svalovat vinu na rozhodčí.

Více ji mrzelo, že tři vteřiny před koncem při vyhazování z autu přišly kvůli rozhodčím a stolku zapisovatelů o šanci zahrát svůj signál na střelu za tři body. „Rozhodčí posouvali čas u stolku. To dalo Řekyním hrozně moc času na to, aby si srovnaly obranu. Kdybychom ten signál zahrály, tak to klidně mohlo dopadnout jinak. Netvrdím, že by to tak dopadlo, ale neměly by čas na zformování obrany,“ mrzelo Bortelovou.

Za rozhodující však označila špatnou obranu, která dovolila Řekyním dát o 22 bodů více, než byl jejich průměr na turnaji. „Ty lehké koše neměly padnout, měly jsme si víc pomáhat. Věděly jsme, že když Kaltsiduová bude mít balon, tak bude střílet nebo najíždět. Měly jsme to risknout a jít do zdvojení a nenechat tam spoluhráčku samotnou. Hrozně špatně jsme si pomáhaly,“ konstatovala česká kapitánka.

Nevzdává se a věří, že když se povede v neděli porazit Turecko, tak to stále může stačit na postup, i když vše bude záviset na shodě dalších okolností. „Nemůžeme počítat vůbec nic. My musíme do toho zápasu jít naplno a pokusit se ho vyhrát. Tady žádné kalkulace kolem neexistují. Dnes jsme to pokakaly, tak to musíme vynahradit v neděli,“ dodala.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze