Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kudějová porazila v třetí kvalifikaci Hilgertovou a má hry v Riu na dosah

Kateřina Kudějová na archivním snímku ze druhé kvalifikace ve Veltrusech | foto:  František Vlček, MAFRA

23 2016
Kateřina Kudějová se přiblížila startu na hrách v Riu. Mistryně světa v kategorii kajakářek porazila ve třetím závodě české olympijské kvalifikace Štěpánku Hilgertovou. Klání kajakářů vyhrál Vavřinec Hradilek, zatímco světový šampion Jiří Prskavec dojel v pražské Troji až sedmý. Celkovému pořadí jejich olympijské kvalifikace nyní vévodí Vít Přindiš.

Štěpánka Hilgertová předvedla ve finále trojského závodu povedenou jízdu bez šťouchu, byla rychlejší než předtím v semifinále Kudějová, a ujala se vedení. Její sokyně však vzápětí ukázala, co vše dovede, a po rovněž bezchybném výkonu projela cílem o 2,30 vteřiny rychleji.

„Rio je blízko. Potřebuji k jistotě už jen jeden dobrý výsledek. Když neudělám nějakou chybu, měla bych to zvládnout,“ usmívala se pak Kudějová, která má v kvalifikaci navrch pět bonusových bodů za triumf na loňském mistrovství světa. Celkově vede o sedm bodů před Hilgertovou.

Při složitějším systému kvalifikace, kdy posléze dojde i na škrt nejhoršího výsledku, nyní Kudějové k postupu do Ria stačí, aby v nedělním předposledním závodě v Troji získala v neděli o jeden bod méně než Hilgertová. Na hry naopak už ani teoreticky nemůže proniknout průběžně třetí Galušková.

Nejnervóznější byla loňská mistryně světa Kudějová minulý týden před úvodní kvalifikací ve Veltrusech.

„Nastoupit do prvního závodu po zimní přípravě bylo pro mě dost hrozné. Navíc posledních čtrnáct dní se mi blbě dýchalo, pořád jsem si připadala, že budu mít rýmu. Včera jsem se snížila i k tomu, že jsem si vzala prášek na alergii. A dneska se mi najednou dýchalo na vodě úplně jinak.“

Hilgertová vyhrála minulý týden druhou kvalifikaci ve Veltrusech, v 48 letech se rve o Rio s hlavou vztyčenou a vypráví, jak ji závody zase baví.

„Ale na olympiádu teď nehodlám myslet,“ zaháněla myšlenky, že její naděje na sedmý start na hrách ještě žije. „Cítím, jakou má Kača suverenitu. Navíc Rio je pro mě zatím hroznou abstrakcí. Londýn mi přirostl k srdci ještě před olympiádou, protože jsem tam absolvovala závody i kemp. S Riem je to jiné.“

Štěpánka Hilgertová během kvalifikace vodních slalomářek

BOJ O SEDMOU OLYMPIÁDU. Štěpánka Hilgertová na Rio nechce myslet

Česká reprezentace sice už loni v listopadu absolvovala přípravný kemp na budoucím olympijském kanálu, ale při něm Hilgertová chyběla. „Měla jsem tehdy potíže s rameny a řešila jsem i změnu typu lodě.“

Prskavec si zkomplikoval život sedmým místem

Nečekané rozuzlení měl v sobotu v Troji ostře sledovaný závod kajakářů. Vavřinec Hradilek se po 5. a 10. místě z Veltrus už takřka loučil s vidinou Ria. Udržet ve hře jej mohla pouze dvě první místa. Však také plánoval: „Musím tam teď nabombit dvě jedničky.“

A skutečně. Předvedl ve finále famózní jízdu - a vyhrál.

„Po dlouhé době jsem opravdu cítil, že mi ta loď jede, a že předvádím, na co mám,“ radoval se stříbrný medailista z Londýna 2012. „A přišlo dnes i hodně diváků. Od toho kotle lidí jsem cítil neskutečnou podporu.“

Aktuální mistr světa Jiří Prskavec naopak skončil až sedmý! Po šťouchu v horní části trati se rozhodl maximálně zariskovat, jenže v jeho případě neplatilo, že risk je zisk. Přišly další dva šťouchy a propad pořadím.

„Po tom prvním šťouchu jsem věděl, že na jistotu jet prostě nemůžu, protože časy prvních tří kluků byly předtím hodně dobré,“ popisoval. „Proto jsem zkusil výrazně větší risk než normálně.“

KRÁL ZLATÝ A STŘÍBRNÝ. Kajakář Jiří Prskavec (vpravo) obhájil ve Vídni titul...
Vavřinec Hradilek během kvalifikace vodních slalomářů

BOJ O HRY. Tak se radovali Vít Přindiš (vlevo) a Jiří Prskavec ze zlata a stříbra na mistrovství Evropy 2014. Nyní spolu bojují o letenku do Ria. A ze hry stále není ani Vavřinec Hradilek (vpravo), stříbrný kajakář z minulé olympiády.

Celkového vedení v olympijské kvalifikaci kajakářů se ujal Vít Přindiš, ve Veltrusech první a druhý a tentokrát v Troji třetí.

„Ale to vedení nic neznamená, protože se bude škrtat,“ připomínal Přindiš, stříbrný kajakář z mistrovství Evropy 2014. „Jířa asi dnešek vymaže a bude tím pádem zase přede mnou, ne? No.. možná bych to konečně mohl začít trochu počítat.“

Prskavec, který si stejně jako Kudějová přinesl do kvalifikace pět bonusových bodů za loňský titul mistra světa, o svém sobotním vystoupení říkal: „Jestli tenhle závod neškrtnu, tak vůbec nemusím na kanál jezdit. V neděli ale nepojedu na jistotu. Pojedu normálně tak, jak jezdím.“

Ježek na třetí hry po sobě nepostoupí

Padesát trestných vteřin za neprojetí branky definitivně zničilo olympijské ambice Stanislava Ježka, v kategorii C1 úspěšného aktéra her v Pekingu a Londýně. Do Ria naopak v srpnu odcestuje jakožto mezinárodní rozhodčí jeho životní partnerka Alena Mašková, se kterou má dvě dcery. „Aspoň bude mít doma kdo hlídat děti,“ nacházeli oba na vzniklé situaci i pozitiva.

Kritická byla pro Ježka branka číslo 12. Sám si po jízdě nebyl jist, zda ji skutečně minul, šlo o centimetrovou záležitost. „Ale vím, že jsem v té bráně dal rozhodčím šanci, aby mi tu kuli dali,“ uznával. Videorozhodčí později penalizaci potvrdil.

Kategorii singlkanoistů zatím suverénně vévodí Vítězslav Gebas, zvlášť když jeho velký konkurent Michal Jáně v Troji ani nepostoupil do finále a tím pádem nebodoval.

V souboji deblkanoistů druhým vítězstvím ze tří závodů navýšilo své olympijské ambice duo Jonáš Kašpar-Marek Šindler.

Čtvrtý závod se zítra jede opět v Troji (finále od 13.30). Nejlepších deset z něj získá znovu 11, 9, 8, 7 až 1 bod. Poté budou vytvořeny tříčlenné reprezentační týmy v jednotlivých kategoriích, které se zúčastní květnového mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši. To bude zároveň také pátým a posledním kvalifikačním závodem Čechů, přičemž tři české lodě si tam v každé kategorii rozdělí 11, 9 a 8 bodů.

Nejhorší z pěti výsledků se pak škrtne a vítěz seriálu se bude těšit na Rio.

Česká olympijská kvalifikace

3. závod v Praze-Troji:

K1 muži: 1. Hradilek 83,82 (0), 2. Tunka +2,14 (0), 3. Přindiš +2,99 (2),... 7. Prskavec +7,57 (6).
K1 ženy: 1. Kudějová 95,79 (0), 2. Hilgertová +2,30 (0), 3. Galušková +2,39 (2).
C1 muži: 1. Gebas 92,50 (0), 2. Rak +1,84 (2), 3. Mašek +2,20 (0),... 10. Ježek +49,38 (52).
C2 muži: 1. Kašpar-Šindler 99,84 (0), 2. Koplík-Vrzáň +1,55 (0), 3. Karlovský-Jáně +5,59 (2).
C1 ženy (neolympijská kategorie, jde pouze o nominaci do reprezentace): 1. Hošková 109,69 (2), 2. Satková +7,63 (4), 3. Jančová +8,15 (6).

Pořadí olympijské kvalifikace:
K1 muži:
1. Přindiš 28, 2. Prskavec 27 (22 + 5 bonusových bodů za umístění na loňském MS), 3. Tunka 25 (24+1),... 6. Hradilek 18.
K1 ženy: 1. Kudějová 34 (29 + 5), 2. Hilgertová 27 (26 + 1), 3. Galušková 27.
C1 muži: 1. Gebas 29, 2. Rohan 22, 3. Mašek 19.
C2 muži: 1. Kašpar-Šindler 31, 2. Karlovský-Jáně 28, 3. Koplík-Vrzáň 25.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze