Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odpaluj pro zábavu, patuj pro peníze. Aneb když se sejdou ranaři

Největším golfovým ranařem je 21letý Kanaďan Jamie Sadlowski. | foto: Profimedia.cz

4 2009
Golf bez jamek. Pouze driver, týčko a míček. A taky dostatečně dlouhá dopadová plocha. To je fenomén Long Drive - soutěžení o nejdelší odpal. Má i svůj vlastní světový šampionát.

Kdo má nejdelší golfový odpal? Není to Tiger Woods ani nikdo z předních profesonálních golfistů, ale Jamie Sadlowski. Tento mladý Kanaďan se už podruhé stal vítězem RE/MAX World Long Drive Championship, světového šampionátu v odpalu.

Jednadvacetiletý Sadlowski poslal míček do vzdálenosti 351 metrů a za obhajobu titulu získal odměnu 150 000 dolarů (asi 2,7 milionu Kč). Jeho finálový soupeř Jerimie Montgomery byl o třicet metrů kratší.

O rok předtím Sadlowski předvedl výkon 383 metrů. To byl vůbec nejdelší finálový odpal v historii soutěže.

Hlava hole švihá až 250 km/h

Průměr na PGA Tour je přitom 274 metrů a průměrný amatér odpálí do vzdálenosti 183 metrů. Rozdíl je hlavně v rychlosti švihu, kdy ti největší ranaři dokážou hlavu své hole dostat do rychlosti 245 kilometrů v hodině. Oproti tomu běžný amatér 140 km/h.

První šampionát největších golfových ranařů se uskutečnil v roce 1975, od roku 1997 se pravidelně pořádá v texaské poušti u města Mesquite.

Účastní se ho amatéři i profesionálové, kteří postupně procházejí kvalifikacemi. Golfové hole musí splňovat standardy Long Drive Association, která spadá pod americký golfový svaz. Oproti běžným holím mají delší a tvrdší shafty. Hraje se pouze s míčky Pinnacle Gold Long Drive.

Cíl je prostý - poslat míček co nejdál, přitom ale hráč musí trefit pás široký pětatřicet metrů.

Většina ranařů nepatří mezi hráče profesionálních okruhů. I když mnozí z nich jsou v minusovém handicapu a několik z nich by mělo výkonnost, hrát na nějaké významnější tour. Mezi řadou vyznavačů soutěží v odpalu ale panuje přesvědčení "odpaluj pro zábavu, patuj pro peníze". Místo objíždění turnajů si vydělávají exhibicemi.


Podívejte se na loňský ročník Long Drive Championship:

Sadlowski svůj švih předváděl i na letošním Byron Nelson Championship. A hráči PGA Tour jen kroutili hlavami:

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze