Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Odložilův memoriál musí poslouchat příkazy. Proto kšeftoval s diciplínami

TEST NA EVROPU. Překážkář Petr Svoboda (vlevo) si na Julisce otestuje formu na ME družstev v Budapešti. | foto: ČTK

29 2010
Vracíme se o dvacet let zpátky do historie, zlobí se na Julisce. Pořadatelé 17. ročníku atletického Memoriálu Josefa Odložila poslouchají diktát Evropské atletické federace: Buď přijmete naše požadavky, nebo si běžte po svém.

"Pravidla pro kategorii EAA Premium Meeting, kam spadáme, byla letos změněna a tím se nám zhoršily podmínky. Podstatně!" povídal šéf mítinku Miroslav Ševčík.

Z evropské atletické centrály totiž přišla řada nařízení: nově vyvstala povinnost zařadit do programu sedm vybraných disciplín, prize money se mají vyplácet za umístění až do šestého místa (loni do třetího), je nutné zařadit dva závody kategorie do 23 let, nebo přizvat určitý počet závodníků z Evropské unie.

"Nebo jsme dostali povinnost uspořádat disciplíny bez ohledu na to, jestli máme domácí závodníky," pokračoval ředitel závodu.

odložilův memoriál

14. června v Praze na Julisce

12 disciplín - 5 ženských (200 m, 800 m, 400 m př., oštěp + 200 m kategorie do 23 let) + 7 mužských (1500 m, 3000 m steeple, 110 m př., 400 m př., dálka, koule 200 m kategorie do 23 let)

hlavním závodem bude běh na 1500 metrů mužů

Takže došlo k handlu - ředitelé ostatních mítinku kšeftovali s disciplínami. Praha tak měnila s Turínem, Bydhoští nebo belgickým Zolderem. Sedm z devíti přisouzených disciplín se podařilo prohodit.

"Z Belgie jsme dostali 400 metrů překážek, ale za to musíme vzít jednoho jejich závodníka," vysvětlil Ševčík.

Kvůli navýšení odměň byli organizátoři nuceni snížit počet disciplín na pět ženských a sedm mužských. Přitom v minulosti jich v programu bylo třeba o pět víc.

"Celková suma na disciplínu se skoro ztrojnásobila, takže to zasahuje rozpočet mítinku," posteskl si šéf memoriálu. "Rozpočet se pohybuje mezi dvanácti a třinácti miliony, takže asi o deset procent méně ve srovnání s předchozím ročníkem."

Už teď láká Juliska na slavná jména, celá řada z nich je ale dál v jednání, protože do závodu zbývá ještě sedm týdnů.

Hlavní hvězdou bude oštěpařská světová rekordmanka Barbora Špotáková. "U nás se vždycky vyhecuje k super výkonů," pokračoval Ševčík. "Loni z toho byl nejlepší výkon roku, předloni v olympijském roce taky jeden z nejlepších."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze