Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Odborník na doping očekává transfuze

25 2003
Paříž - Světový sport sleduje v posledních týdnech nové dopingové kauzy s anabolickým steroidem tetrahydrogestrinonem (THG). Aféru, jež otřásá především americkou atletikou, však považuje šéf dopingové laboratoře v Paříži Jacques de Ceaurriz za skončenou. Noví sportovní hříšníci si prý budou pomáhat transfuzemi okysličené krve. "Problém s THG je podle mě minulostí. Bude to stejný případ jako EPO, kde došlo k epidemickému výskytu v době, kdy tato látka nebyla zjistitelná," tvrdí de Ceaurriz.

"V okamžiku, kdy na ni začnou být vzorky testovány, její masové užívání se samo zastaví," myslí si antidopingový odborník. "V následujících letech se ale sportovci mohou vrátit k používání krevních transfuzí, které v běžeckém lyžování fungovaly před nástupem krevního dopingu. Neměli bychom to opomíjet," vyjádřil De Ceaurriz obavy.

Boj proti užívání nedovolených podpůrných prostředků ředitel laboratoře, která právě dokončila přezkum vzorků z letošního mistrovství světa na steroid THG, přirovnal k boji policie se zločinci. "Stejně jako oni si musíme uvědomit, že se provinilci adaptují a stále hledají nové prostředky. Naštěstí nejsme izolováni. Boj proti dopingu čerpá z poznatků o lidské genetice a proteinech, takže jsme stále lépe vybaveni," poznamenal vedoucí čtyřicetičlenného týmu.

Pařížský ústav je jednou ze třiceti laboratoří s akreditací Mezinárodního olympijského výboru a proslavila se také zavedením testů moči na krevní doping erytropoietin (EPO). "Neustále tuto metodu vylepšujeme a navíc se snažíme odhalit další možný vývoj v této oblasti. Víme, že existují implantáty s touto látkou, které se zavádějí pod kůži a tím snižují počet nutných injekcí," vyslovil svůj názor De Ceaurriz.

Jeho laboratoř v současné době pracuje na vývoji metody, která by pomohla odhalit všechny látky, které mohou být používány pro zvýšení počtu červených krvinek v krvi. "V budoucnu bychom se neměli soustředit na odhalování konkrétních substancí, ale na rozlišování mezi látkami, které si tělo vytváří samo, a prostředky dodávanými zvenku," dodal.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze