Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obtížné golfové rány - tvarování ran IV.: nízká rána (punch)

Obtížné golfové rány - nízká rána. | foto: Martin Kabát

3 2010
Nízká rána je skvělou zbraní proti silnému protivětru, ale hodí se i v mnoha dalších situacích. Například když golfista musí hrát pod větvemi stromů nebo při lobování do greenu ve chvíli, kdy má míček na green doběhnout.

Ráně, která má nízkou trajektorii, se říká punch. Kdo chce punch zahrát, musí v první řadě přirozeným způsobem snížit loft hole a tím zajistit, že hlava hole trefí míček ještě než se dostane do nejnižšího místa oblouku švihu.

Balon by měl být proto v základním postoji u zadní nohy. Praváci umístí míček k pravé noze, leváci naopak k levé.

Ruce musí být v základním postoji před míčkem, golfista je tedy posune směrem k cíli. Před míčkem zůstávají i při švihu k míči a v impactu. Důležité je také zkontrolovat úderovou plochu hole, jestli míří stále na cíl.

Obtížné golfové rány - nízká rána.

Míč u zadní nohy a ruce před míčem - základní předpoklady pro nízkou ránu.

Úderová plocha hole by v žádném případě neměla být otevřená. Váha je na levé noze a nápřah je kratší než obvykle. Ve finiši se ruce chovají opačně než při hraní vysoké rány, v tomto případě jsou nízko.

Pro punch je typický takzvaný nedokončený švih, který se postará o to, aby golfista nepomáhal míčku do vzduchu. Jak říká Kevin Costner alias Roy McAvoy ve filmu Zelený svět - nedokončený švih je jediný možný způsob, jak hrát ve větrném Texasu.

A profesionální trenér Martin Kovařík upozorňuje na úskalí jiné možnosti, jak hrát nízkou ránu. Ve chvíli, kdy se hráč octne blízko greenu, prostě jen vybere z bagu hůl s nižším loftem. To se však nevyplatí, protože rána bývá zbytečně dlouhá.

3 tipy, jak zahrát punch

1) Míček je v základním postoji u zadní nohy.
2) Ruce jsou při švihu před míčkem.
3) Ruce jsou ve finiši nízko.

Obtížné golfové rány - nízká rána.

Ruce zůstávají po prošvihu níž než u klasické rány.Najdete na iDNES.czmobilní verze