Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obtížné golfové rány - tvarování ran I.: draw

S pomocí rány typu draw lze obstřelit kmen stromu i jeho korunu. | foto: Martin Kabát

13 2010
Hodiny strávené na drivingu tréninkem rovných ran jsou s příchodem na hřiště najednou k ničemu. Tento pocit musí zažít každý hráč, jemuž se nedaří držet balon vždy ve výhledu. A to se nedaří nikomu. Navíc designéři hřišť vymýšlejí jamky typu dogleg (do zatáčky) a stavějí do cesty vysoké stromy.

Většina hráčů raději neexperimentuje a přihrává si, aby další rána mohla směřovat rovně na jamku. Přitom je tu druhá varianta - poslat balon před sebe po zakřivené dráze.

Tvarování ran není nic složitého, chce to jen trénink, tvrdí profesionální trenér Martin Kovařík. Vysvětlí to nejprve na příkladu rány typu draw.

Při ní se míč stáčí za letu zprava doleva. Každý golfista by ji měl mít ve svém repertoáru, aby ho na hřišti nic nezaskočilo. Třeba dogleg doleva nebo praporek schovaný za stromem.

Existuje několik způsobů, jak draw zahrát. Tím nejjednodušším je pracovat se zamířením těla a hlavy hole. Trajektorii rány totiž ovlivňuje dráha švihu a zamíření úderové plochy hole vzhledem k této dráze.

Úderová plocha hole musí mířit přímo na cíl, tělo zase na vrchol oblouku točené rány – v tomto případě vpravo od cíle. Kdo chce tedy zahrát draw k vlajce, která je přímo za stromem, namíří úderovou plochu hole na strom a postoj zarovná napravo od stromu.

Golfový trénink - draw.Golfový trénink - draw.

V tréninku postoje pro draw se používají jednoduché pomůcky.

Kombinace těchto faktorů dodá míčku boční rotaci, což způsobí jeho vychýlení jiným směrem. Pokud golfista povede hůl po správné dráze švihu, tedy podél těla, dosáhne v tomto případě zavření hole a rotace zprava doleva.

Čím nižší má hůl loft, tím lépe se rána tvaruje. Hůl s nižším loftem udělí míčku víc boční rotace než backspinu. Důležitá je také poloha míčku. Tvarovat rány z roughu je riskantní i pro ostřílené golfisty.

Náročnějším způsobem, jak zahrát draw, je změnit držení. Každý trenér jednoduše hráči vysvětlí, jak chytit hůl k dosažení takzvaného silnějšího držení. Právě to pomůže k rotaci zprava doleva.

V obou případech by měl mít golfista na paměti, že draw má nižší trajektorii a delší doběh. S tím je dobré počítat nejen při hře do greenu. A levoruký hráč musí v návodu samozřejmě zaměnit pravou a levou stranu.

2 způsoby, jak zahrát draw

1) Úderová plocha hole míří přímo na cíl, postoj je zarovnaný napravo od cíle.
2) Silnější držení.Grafton Recruitment Praha
Technolog výroby

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze