Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obtížné golfové rány - patování ve svahu

Golfový trénink. - patování ve svahu. | foto: AP

6 2010
Ani na tak malých plochách golfového hřiště, jakými jsou jamkoviště, hráč neunikne kopcům. Jsou greeny, kde tři až čtyři putty zahraje i velmi zkušený golfista, protože neodhadne zakřivení. Takové rány potom při sčítání skóre mrzí úplně nejvíc.

Patování ve svahu je obtížné především kvůli takzvané vizualizaci puttu. Profesionální trenér Martin Kovařík upozorňuje, že většina začátečníků a hráčů s vyššími handicapy má tendenci mířit přímo na jamku i ve chvíli, kdy sklon greenu vyžaduje něco úplně jiného.

Pokud svah zasahuje do dráhy puttu ze strany, měl by si golfista najít záchytný bod ve vrcholu oblouku a na něj zamířit. Důležité je nebát se mířit mimo jamku. Někdy je svah natolik strmý, že golfista míří ne kousek, ale zcela jinam, než kam chce zahrát.

Aby i těžký putt mohl skončit v jamce, musí ho golfista správně přečíst. Čtení puttů vyžaduje trénink jako jakýkoliv jiný aspekt hry. Ideálním místem pro takový trénink je kopcovitý putting green.

Je to prosté - opakovaně atakovat jamku z obtížného místa až do nalezení bodu ve vrcholu oblouku, kam je zapotřebí mířit, aby se míč stočil správným směrem.

Golfový trénink - čtení puttu.

Až se to podaří, vybrat si jiné místo a celé cvičení opakovat.

Golfový trénink. - patování ve svahu.

Někomu se možná hodí zkušenosti z adventure golfu a crazy golfu. Tam bývají dráhy rovněž uměle zakřivené a málokdy se hraje přímo.

Při patování ve svahu platí, že úder do kopce je mnohem jednodušší než z kopce. Na to by měl hráč myslet už ve chvíli, kdy si přihrává z fairwaje. Vždy se vyplatí umístit míč na green tak, aby následoval putt směrem vzhůru.

Golfový trénink - čtení puttu.

Kdo patuje z pozice pod jamkou, měl by být raději kratší, protože jinak ho bude čekat těžký putt zpátky.

Španělský profesionál Seve Ballesteros doporučuje hrát z kopce špičkou putteru, aby se míček tolik nerozjel. Seve už ale nedodává, že jsou na to potřeba roky praxe.

3 tipy jak zvládnout patování ve svahu

Trénovat čtení puttů.
Nebát se mířit mimo jamku, pokud to svah vyžaduje.
Přihrát si tak, aby první putt směřoval do kopce.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Prácheňského golfového klubu v Kestřanech u Písku.)Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze