Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Drásal chce do prestižní série světových bikemaratonů

OBČERSTVENÍ. Momentka z Bikemaratonu Drásal | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

30 2017
Atraktivita závodu horských kol Drásal stoupá. Letos byl poprvé zařazený do seriálu Mezinárodní cyklistické unie UCI, ultramaraton se premiérově pojede jako republikový šampionát.

Vymyslel extrémní verzi Obr Drásala, která nemá v Česku obdoby. Teď se šéf stejnojmenného bikemaratonu Ondřej Fojtík snaží dostat nejstarší tuzemský závod horských kol do prestižní série evropských a světových maratonů.

„Chceme, aby patřil mezi významné akce,“ přeje si Fojtík, který šéfuje Drásalovi od roku 2014.

Prvním krokem je zařazení do kalendáře Mezinárodní cyklistické unie UCI, letos se poprvé pojede jako závod nejnižší kategorie C3, za rok by už měl poskočit do C2.

„Výhledově chceme zažádat o pořadatelství mistrovství Evropy nebo světa,“ klade si Fojtík ty nejvyšší cíle.

Těžit chce i z toho, že maraton napříč Hostýnskými vrchy je známý i mezi zahraničními jezdci. Loni se ho například zúčastnil americký biker s mexickými kořeny David „Tinker“ Juarez, který je ikonou světových ultravytrvalostních závodů na horských kolech.

„Už dlouho jsem nejel tak náročný závod. Měl perfektní organizaci. Lidé byli přátelští, každý se na mě usmíval. Moc se mi tady líbilo,“ loučil se loni Tinker.

Pod hlavičkou UCI se uskuteční Drásal na klasické distanci 117 kilometrů. „Závod tak bude pro reprezentanty atraktivnější. Můžou sbírat body, které potřebují ke kvalifikaci na šampionáty,“ upozornil Fojtík.

Letos se přihlásila kompletní ukrajinská ekipa.

„O Drásalovi mají v zahraničí povědomí. Je úplně jiný než maratony v Polsku nebo Rakousku,“ podotkl jeho šéf.

Obr verze dlouhá 177 kilometrů se pojede poprvé jako český šampionát v ultramaratonu. Vítěz si navlékne zbrusu nový dres pro mistra. Fojtík se přitom nechal inspirovat letošní premiérou evropského šampionátu v ultramaratonu.

„Napadlo mě to, když mi přišla pozvánka na mistrovství Evropy,“ líčí Fojtík, čtyřnásobný vítěz klasického Drásala.

Na startu Obra bude patřit k favoritům - při neúčasti trojnásobného a jediného vítěze Jana Jobánka - jeho bratr Ondřej, který s ním loni prohrál po osmihodinové dřině o pouhých 36 vteřin.

„Bráchovi bych to moc přál, ale konkurence bude veliká. Stát se prvním mistrem v ultramaratonu je lákavé,“ pronesl Ondřej Fojtík.

Tím ale výčet novinek nekončí. Organizátoři změnili tratě. Na pohled kosmeticky, účastníci především Obr Drásala je však pocítí, a to pozitivně.

„Chtěli jsme jezdcům trochu ulevit,“ přiznal Fojtík. Úpravy se tak mimo jiné dotknou dříve drastické obrátky u Semetína, kde čekají na jezdce atraktivní traily v místní bike aréně. „Cestou zpět se závodníci vyhnou vražednému výjezdu mezi chatami na přímém slunci.“

Kompletní seznam změn s podrobnými mapami zveřejnili organizátoři na svých webových stránkách www.drasal.cz.

Zatím jim přeje také počasí a předpověď na sobotu, která slibuje teploty lehce nad 20 stupňů Celsia a slabé přeháňky.

Jednou by se tady mohl projet také Petr Čech

Je duchovním otcem seriálu Kolo pro život, který letos slaví svoji plnoletost. Na Bikemaraton Drásal proto jezdí pravidelně, do Holešova vyrazil Roman Čermák už s předstihem ve čtvrtek.

„Výhodou je, že v pořadatelském štábu Drásala jsou lidé, kteří ho zakládali. Spolupráce je zaběhlá, řadu věcí nemusíme řešit,“ pochvaluje si čestný prezident Kola pro život. Bikemaraton napříč Hostýnskými vrchy je součástí seriálu od jeho prvopočátků v roce 2000 a patří k jeho klasikám.

„Každý maraton je něčím specifický a každý je svým způsobem náročný. Drásal má u nás oprávněně podtext nejtěžšího závodu horských kol,“ uznává Čermák, který si ho sám několikrát vyzkoušel. „Klasickou i kratší trasu. Na Obr Drásala bych si už ale netroufl. To už je extrém.“

Organizátoři Kola pro život se především zaměřují na kratší trasy. Milovníci cyklistiky si mohou v Holešově vybrat z pěti různých tras, nejkratší přitom měří 14 kilometrů.

„To je vyloženě fitness jízda pro rodiny s dětmi i seniory. Otec se přihlásí na klasický závod a manželka s dětmi, aby se nenudily, ochutnají cyklistiku,“ vysvětluje Čermák.

I díky rozšíření počtu tras účast na Kole pro život každým rokem stoupá. „Na začátku seriálu to bývalo 200 lidí, teď patří závody s tisícovkou cyklistů k menším,“ líčí Čermák. Drásal náleží k těm nejhojněji obeslaným akcím. Aktuálně se dostal k dvěma tisícům registrovaných jezdců. Termín na začátku prázdnin láká. A jednou by se na něm mohl třeba ukázat fotbalový brankář Petr Čech, který prostřednictvím skupiny Sport Invest Group do seriálu v roce 2014 vstoupil.

„Dopředu se nic vyloučit nedá. Zatím má jiné povinnosti, ale před dvěma roky se s rodinou zúčastnil vyjížďky v Liberci a zvládl ji perfektně, i když nebyla snadná,“ prozradil na gólmana Arsenalu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze