Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obhájce Armstrong oblékne žlutý trikot

10 2000
Lourdes-Hautacam - Hrdinou i vítězem 10. etapy Tour de France z Taxu do Lourdes-Hautacamu se stal španělský cyklista Javier Otxoa, který přivedl peloton do Pyrenejí a úspěšně završil únik travjící více než 150 kilometrů. Do žlutého trikotu se před dnešní etapou oblékne loňský vítěz závodu Lance Armstrong z USA. Zásluhou skvělého finiše v závěrečném stoupání se vyšvihl na druhé místo za Otxou a nechal za sebou všechny ostatní favority. Jediný český zástupce Pavel Padrnos dojel na 106. místě a celkově si polepšil na 127. příčku.

První horská etapa začala ještě krátkým rovinatým úsekem, kde se také zformovala trojice uprchlíků - Jacky Durand (Francie), Nico Mattan (Belgie) a Javier Otxoa (Španělsko). Skupinka si dokázala vytvořit stále výraznější náskok, což hrálo do not zejména Durandovi, jemuž před startem 10. etapy patřilo šesté místo. Na 101. kilometru měli uprchlíci na hlavní peloton náskok neuvěřitelných 17 minut a 30 sekund. V té chvíli si Durand pomyslně oblékl žlutý trikot, se čtrnáctiminutovým náskokem...

Po 109. kilometru, tedy před stoupáním na Col de Maria-Blanque, peloton přidal a obraz závodu se začal měnit. Aktivní byla zejména stáj Banesto, v jejíchž barvách jezdí Švýcar Alex Zülle, druhý muž loňského pořadí a specialista na kopce. Před vrcholem se roztrhala i vedoucí skupinka, kde se Durand začal propadávat. Na opačném konci pelotonu začali mít při stoupání problémy vítěz dvou letošních etap Steels i držitel žlutého trikotu Elli, nakonec však hlavní pole dostihli.

Vrchol Col de Maria-Blanque byl jen vstupní bránou do Pyrenejí. Za opravdovou koušku sil byl považován Col d´Aubise, který na cyklisty čekal na 158. kilometru a byl vysoký 1709 metrů (převýšení 1180 m během 16,4 km). Tam v hustém dešti první dojel osamocený Otxoa a na druhého Mattana měl k dobru už čtyřminutový náskok. V té chvíli bylo rozložení pelotonu následující: vpředu Otxoa, za ním tříčlenná skupinka Moncebo, Botero a Mattan, pak dalších osm jezdců (např. Virenque nebo Escartin) a následně devatenáctičlenné pole s favority Züllem, Pantanim, Ullichem a Armstrongem, které ztrácelo na vedoucího jezdce zhruba 11 minut.

Při závěrečném výstupu na Hautacam zaútočil loňský vítěz Lance Armstrog a začal se drát ze vedoucím Otxoou. Na etapový vavřín už příliš myslet nemohl, ale vzhledem k tomu, že byl před startem na 16. místě a Otxoa až na 122. místě, stal se hlavním zájemcem o žlutý trikot. Začal stahovat Otxoův náskok každým metrem a 2 km před cílem ztrácel necelé tři minuty. Vyčerpaný Otxona, jehož únik trval 150 kilometrů, nakonec dorazil do cíle jako první, pouhých 41 sekund před Armstrongem, třetí dojel se ztrátou 73 sekund Jimenez.

Americký cyklista si do zítřejší etapy obleče žlutý trikot, druhý je se ztrátou 4:14 německý závodník Jan Ullrich, vítěz Tour z roku 1997.V 10. etapě vzdalo devět závodníků a dále jich pokračuje 162. Na 102. místě dojel se ztrátou téměř 32 minuty jediný český účastník Tour Pavel Padrnos, který si polepšil i v celkovém hodnocení - patří mu 127. příčka s odstupem 40 minut a 48 sekund.

Výsledky 10. etapy Tour de France

Lance Armstronga při výjezdu na Hautacam vehementně povzbuzovali fanoušci

Autor:


Témata: Lance Armstrong
Najdete na iDNES.czmobilní verze