Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obdivuji českou historii, říká budějovická volejbalová hvězda Bonini

České Budějovice - Dynamo Moskva, domácí Diego Bonini ( v červeném) smečuje přes hostujícího Alexandra Volkova. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

20 2009
Mohl to být docela dobře jeho poslední zápas v českobudějovickém volejbalovém klubu Jihostroj, ale nebyl. Jihočeši včera zdolali celek Příbrami a postoupili mezi poslední čtyři. Argentinec Diego Bonini má v klubu roční smlouvu a ta mu končí.

Fanoušci ho však ještě uvidí nejméně v semifinále.

Je česká extraliga těžkou soutěží?
Zdejší extraliga je dobrá soutěž. Je tady šest mužstev, která mohou hrát finále. Může se do něj dostat kterýkoliv z těch šesti týmů. V jiných zemích to nebývá zvykem. Většinou jsou tam dvě tři mužstva, která se mezi sebou mlátí od začátku do konce. A z těch vyjde vítěz. Taková vyrovnanost špičky jako tady, to opravdu v mnoha zemích není.

 

Můžete porovnat úroveň lig, které jste poznal? Hrál jste v Argentině, ve Finsku, na Kypru, v Rumunsku.
Ligy v Argentině a v Rumunsku jsou přece jen o stupínek kvalitnější než česká liga. Finská je na podobné úrovni a kyperská je určitě o něco nižší.

Kde se vám nejvíce líbilo?
Každá země měla něco, s čím jsem byl hodně spokojený. Nejlepší to bylo v Argentině, protože jsem tam doma. Ve Finsku nás bylo více Argentinců a Brazilců, byl jsem tam mezi kamarády. Na Kypru jsem byl také spokojený, protože to byl pěkný ostrov, krásné místo a pořád teplo. Jen do Rumunska už bych se nerad vracel.

Můžete řící proč?
Pro každého Argentince, který je zvyklý žít a hrát mezi lidmi, to byla velice chladná země.

Viděl jste tady všechny hráče v extralize. Který vás nejvíce zaujal?
Nahrávač Kladna Skladaný. Uměl dirigovat celý tým. Hraje výborně a celý výkon mužstva záleží hlavně na něm a na jeho výkonu.

Líbí se vám zdejší play-off?
Ano, líbí. Je pěkné, velice bojovné a vyrovnané.

Není vám líto, že váš tým nepřešel hladce tři nula přes Příbram, jako se to povedlo Kladnu a Ostravě proti Brnu a Zlínu?
Není. Vše je ale podmíněné tím, že postoupíme mezi poslední čtyři týmy. Pokud se tak stane, tak si myslím, že těch pět zápasů s Příbramí by nám mohlo dát větší soudržnost v mužstvu. Pořád tu jsou věci, které se dají zlepšit. Těch pět zápasů nám určitě pomůže.

Čekal jste před play-off, že bude Příbram ve vyřazovací části extraligy tak těžkým soupeřem?
Je docela normální, že v play-off všechny týmy vyrostou. Hrají vlastně o život. Příbram chytila docela dobrou formu, a když hraje proti nám jako proti mistru, tak se navíc její hráči pořádně vyhecují a hrají výborně. Příbram je také mezi těmi šesti celky, které mohou doufat a hrát finále.

Hrál jste někdy podobně vypjatou sérii a kde to bylo?
V Argentině jsou vyrovnaná všechna utkání. Kromě zápasů prvního s osmým to bývá snadná záležitost. Ale ostatní série jsou vyrovnané a dlouhé.

Pokud České Budějovice postoupí, budou hrát semifinále s Ostravou. Co jí říkáte?
Je to víceméně jedno, jak Ostrava hraje. Kdo chce být mistrem, musí porazit všechny ostatní. Kohokoliv.

Můžete říci, jak trávíte volný čas v Česku?
Když mám volno, chodím na procházky s manželkou a pejskem. Když je více času, navštěvujeme hrady a zámky. Takové památky v Jižní Americe nemáme. Šla tudy historie a to se mi moc líbí.

Když byly dny s volejbalem, velký zájem o vás měly české dívky. Co tomu říkáte? Asi je hodně zklame, když se dozvědí, že jste ženatý...
Co mám říci? (Otočil se na manželku za sebou a společně se začali smát. Pak už mluvil vážně.) Zájem mě těší, ale ty dívky mají smůlu. Jsem přece ženatý. Obecně ale musím říct, že české dívky a ženy jsou velmi hezké.

A co vaše budoucnost? Kde budete hrát v příští sezoně?
Jsem v kontaktu s několika manažery a zatím to nechávám na nich.

Je možné, že byste zůstal tady?
Nemám s tím žádný problém. Bude záležet, zda mi tady klub dá nabídku.

Jednání s klubem tu ještě nebyla?
Ne. Nic konkrétního nebylo.

Diego Bonini


Narodil se 24. srpna 1978 v Buenos Aires. Vystudoval obor gastronomie. V Českých Budějovicích hraje za Jihostroj na postu univerzála. Měří 203 centimetrů. Uvedl, že hrál za River Plate, později v Bolívii, ve Finsku, na Kypru, v Rumunsku. Má šest argentinských titulů, dále získal bolívijský, kyperský a rumunský titul. Celkem byl devětkrát mistrem. "O desátém titulu je předčasné hovořit," řekl při rozhovoru.

Vyhrál Finský pohár. Ženatý je rok a půl. V Českých Budějovicích je i s manželkou Xaninou a mají malého a dobře vymydleného psíka Pepého s delší srstí. S manželkou si ho nechali, když ho našli doma v Argentině opuštěného na ulici. Takže ani netuší, jak je Pepé vlastně starý.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze