Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nový světový rekord v Kladně? Leda společně, vtipkují Šebrle s Dvořákem

Radost Romana Šebrleho po překonání výšky 211 centimetrů na MS v Berlíně | foto:  Michal Růžička, MAFRA

3 2010
Ne, neděste se, slovo zranění není na místě. Roman Šebrle sice nenastoupil do druhého dne desetiboje v Götzisu, ale na marodku to nebude. Už je všechno v pořádku, ujišťuje světový rekordman.

A za čtrnáct dní, kdy se v Kladně na desetibojařském TNT-Fortuna meetingu potká s Američanem Bryanem Clayem, šampionem z Pekingu, bude fit úplně.

"Před překážkama se stehno stahovalo víc a víc, už to bylo na hraně," popsal Šebrle kritický moment. "A já za ta léta už svoje tělo znám, tak jsem nic neriskoval. Teď už ale není žádný problém, byl jsem trénovat pětistovky, necítil jsem nic a v Kladně by neměl být problém."

Český desetibojař přesto pro jistotu navštívil fyzioterapeuta Pavla Koláře. U něj absolvoval i vyšetření na sonografu, které odhalilo křeč. "Ale žádné porušení svalu, ani vláken," oddechl si Šebrle. "Za čtrnáct dnů se dám komplet do kupy."

Na čtvrtý ročník mítinku se statutem IAAF Chlallenge a šestmilionovým rozpočtem nastoupí v mužské kategorii dvaatřicet závodníků, do ženského sedmiboje devětadvacet vícebojařek.

"To, že jsme se dostali do této kategorie, je radost i závazek, který se budeme snažit naplnit jak výbornými výkony, tak vynikající organizací," plánuje Zdeněk Lubenský, ředitel klání.

Vyvrcholením akce má být souboj Šebrle versus Clay. Ale nejen kolem této dvojice se bude veškeré dění točit. Na startu bude hvězdná sestava: Karpov, Hardee (u jehož jména zatím visí otazník kvůli problémům s třísly), Kravčenko, Smith, nebo Kasjanov.

"Asi mi budou cukat nohy," mrkal spoluorganizátor mítinku a trojnásobný světový šampion Tomáš Dvořák.

Když před půl rokem začali kladenští připravovat start americké hvězdy, nabízeli i různé bonusy. "Ale Clay se projevil jako skromný člověk," prozradil Lubenský. "Nemá speciální požadavky. Jen startovné není standardní, ale odráží jeho věhlas a je adekvátní k pokusu o překonání světového rekordu."

Jako prémii v případě úspěšného překonání Šebrleho světového maxima vyplatí pořadatelé 50 tisíc dolarů. "Nejen jemu, komukoliv," ujistil ředitel mítinku.

"Tak si to ještě rozmysli," popíchl Dvořák Šebrleho.

"Leda bysme to dali spolu dohromady," odvětil s úsměvem olympijský vítěz z Atén.

Jeho rekord je platný od roku 2001, kdy v Götzisu posbíral z deseti disciplín 9026.

"Rekordy jsou od překonávání, nemůžu ho mít do smrti," uvědomoval si mistr světa z Ósaky. "Netuším, jestli ho Bryan udělá, ono to není legrace, ani pro něj ne. Ale kdyby mi vzal rekord na Kladně, aspoň by zůstal v Čechách."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze