Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nový ministr hodlá do tří týdnů přinést zprávu o řešení dluhů po MS v lyžování

Po mistrovství světa v klasickém lyžování zbyly dluhy převyšující částku sto milionů korun. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

23 2010
Do tří týdnů chce nový ministr školství Josef Dobeš předložit vládě komplexní zprávu o řešení stomilionového dluhu organizačního výboru loňského mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Zpráva bude obsahovat také zásady pro pořádání velkých sportovních akcí, které by měly podobným rizikům předcházet.

"Mistrovství světa v Liberci je asi nejcitlivější část agendy, kterou jsem jako ministr zdědil. Na jednu stranu nepopiratelný sportovní přínos, na stranu druhou nepopiratelné dluhy, které představují zejména pro malé živnostníky na mistrovství zainteresované existenční riziko," uvedl Dobeš (VV). Dodal, že lidé právem očekávají, že bude celá věc rychle a efektivně vyřešena, a slíbil, že pro to udělá maximum.

Předsedkyně organizačního výboru Kateřina Neumannová se kvůli schůzce s ministrem narychlo vrátila z dovolené, jednání se však nezúčastnil primátor Liberce Jiří Kittner (ODS), ačkoliv byl také pozván.

"Vše koordinujeme s ministerstvem financí a v tuto chvíli by bylo předčasné říkat, jak bude vypadat výsledek," upozornil Dobeš. Server Aktuálně.cz však před časem uvedl, že stát plánuje poslat na vyrovnání dluhů po mistrovství 60 milionů korun. Uhrazení části dluhu požadují po vládě také věřitelé. Celková dlužná částka činí asi 108 milionů korun bez penále.

Celou kauzu řeší ministerstvo školství, do jehož resortu sport spadá. Prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu ukázaly, že ministerstvo překračovalo dotace schválené vládou na zajištění mistrovství, jednotlivé projekty nebyly dostatečně připraveny a při jejich realizaci se proto musel navyšovat rozpočet.

Podle nových zásad by se proto měl před pořádáním podobných šampionátů provést nezávislý ekonomický audit, přípravy by měli také posoudit odborníci na sport. Ministerstvo by vytvořilo pravidla při nedodržování sjednaných podmínek a jasně by stanovilo, která strana nese za co odpovědnost.

Na mistrovství světa šly z veřejných zdrojů více než dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na vlastní organizací mistrovství světa činily přes 623 milionů a zodpovídala za ně Neumannová. Příjmy pořadatelů na pokrytí nákladů nestačily, což vedlo k současným dluhům.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze