Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nový král evropského golfu Kaymer si v Dubaji pošramotil korunovaci

Martin Kaymerem se stal vítězem letošního ročníku European Tour. | foto: AP

28 2010
Vítězem závěrečného turnaje European Tour se v dramatickém finiši stal Robert Karlsson, jenž byl před dvěma lety evropskou jedničkou. Tou se nyní stal pětadvacetiletý Němec Martin Kaymer.

V Dubaji se rozhodovalo hlavně o tom, kdo se stane králem letošní sezony European Tour. Už před finálovým kolem bylo jasné, že na trůn usedne Martin Kaymer, jelikož jeho jediný konkurent Graeme McDowell už neměl šanci turnaj vyhrát a předskočit Kaymera ve finančním žebříčku.

Martin Kaymer

- po Bernhardu Langerovi je druhým Němcem, kterému se podařilo stát se evropskou jedničkou

- ve věku 25 let a 335 dnů je nejmladším vítězem série European Tour od roku 1989, kdy triumfoval Ronan Rafferty (25 let a 289 dnů)

- od roku 1972, kdy se poprvé začala European Tour hrát, je 17. hráčem, který se může pyšnit titulem evropská jednička

Kaymer sice vyhlašoval, že se bude snažit zahrát co nejnižší výsledek a pokusí si polepšit z postu světové trojky, ale nakonec zůstává na bronzovém stupínku. Ve finále totiž zahrál jen par hřiště a klesl na 13. místo. K tomu, aby předskočil Tigera Woodse, potřeboval skončit do čtvrtého místa.

Třináctý nakonec skončil i McDowell, jenž si také za cíl vytyčil post světové jedničky. V sobotu večer novinářům sdělil, že si závěrečné kolo hodlá maximálně užít a zakončit jím nejlepší sezonu ve své kariéře. To se mu víceméně podařilo, v neděli zlepšil své skóre o čtyři rány a nekonec skončil na stejném místě jako Kaymer. Rozdíl mezi nimi v Race to Dubai tedy činí 290.911 eur.

Z toho, že není evropskou jedničkou, si moc nedělá. "Byla to úžasná sezona. Pro mě i pro evropský golf," řekl McDowell. A nejlepší moment? "Putt na šestnáctce v Celtic Manoru. Ryder Cupu se nic nevyrovná," připomněl vítěz letošního US Open okamžik, na které de facto rozhodl o vítězství Evropy nad USA a který záhy obletěl svět.

Kruté pravidlo potvrdilo vítěze 

Souboj o to, kdo závěrečný turnaj evropské sezony vyhraje, byl velmi napínavý. Zatímco Robert Karlsson měl start do finále jako hrom (na prvních třech jamkách dvě birdie a eagle), zatímco vedoucí Ian Poulter, na jeho poměry neobvykle oblečen velmi konzervativně, se rozjížděl velmi pomalu.

Ian Poulter a Robert Karlsson, Dubai world Championship

Robert Karlsson (vpravo) v play-off porazil Iana Poultera.

Během dne se na prvním místě vystřídalo několik hráčů, nakonec do play-off šli Poulter a Karlsson. A oba v rozstřelu předvedli slušnou show, když jejich přihrávky do greenu skončily metr od jamky, oba proměnili a opět odjeli na odpaliště osmnáctky.

O Karlssonově vítězství se rozhodlo na druhý pokus. Ian Poulter měl špatnou pozici na greenu, navíc ještě dostal jednu trestnou ránu při markování míče. Robert Karlsson tak pohodlně zapatoval pro šek na 910 tisíc eur.

Poulter dostal trest za to, že mu upadl míček z ruky přímo na hranu mince, která následně o kousek poskočila. "Smůla. Kdyby spadl na prostředek, nepohnula by se," uvedl čtyřiatřicetiletý Angličan, který mohl vyhrát druhý turnaj po sobě.

Ian Poulter, Dubai World Championship

Ianu Poulterovi upadl míček na markovátko a tím ztratil všechny naděje na výhru v Dubaji.

Poulter si ihned přivolal rozhodčího. "Tušil jsem, co nastane, ale potřeboval jsem si to potvrdit." Nic podobného ve své kariéře nepamatuje. Penalizace však o jeho neúspěchu nerozhodla, situaci si zkomplikoval špatnou přihrávkou do greenu. Karlsson by zvítězil, i kdyby Poulter nedostal trest.

"Ian měl smůlu, závěrečný putt jsem měl o něco lehčí," řekl k události Karlsson, který sám chvíli nevěděl, za co má Poulter dostat trestnou ránu. "Některá pravidla jsou opravdu divná. Rozumím, že mají svůj smysl, ale v tomto případě mi to přijde velmi kruté," dodal.

Dubai World Championship - konečné pořadí

1. Robert Karlsson (Švédsko) 65-75-67-67 (-14, vítězství po 2. jamce play-off)
2. Ian Poulter (Anglie) 69-66-69-70 (-14)
3. Lee Westwood (Anglie) 69-67-71-68, Alváro Quiros (Španělsko) 72-67-69-67 (-13)
5. Rory McIlroy (Sev. Isko) 71-72-66-67 (-12
6. Paul Casey (Anglie) 70-67-71-69, Francesco Molinari (Itálie) 71-67-68-71 (-11)
8. Thongchai Jaidee (Thajsko) 68-69-69-73 (-9)
9. No Sung-jul (Již. Korea) 66-73-74-67, Luke Donald (Anglie) 74-67-69-70 (-8)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze