Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Novinka v bazénu: o tituly teď plavou nazí a pomalí muži

NÁVRAT NAHÁČŮ. Na probíhajícím ME v Budapešti se plavci vrátili k tradičním plavkám a "nahotě". Tak jako domácí Laszlo Cseh . | foto: AP

12 2010
Světový rekordman Biedermann se oproti loňsku na 200 metrů volný způsob zhoršil o 3,84 vteřiny, legenda Phelps zpomalil o 2,39 vteřiny. Už to nejsou polyuretanoví kyborgové, ale "jen" muži v textilních plavkách.

Bazén, který hostí mistrovství Evropy, nese jméno Alfréda Hájose, uherského olympijského vítěze z roku 1896. Na budapešťském Margaretině ostrově se závodí v místech, kde byl šampionát už roku 1926. Ale retro je ve společnosti "in" a v plavání dvojnásob.

Polyuretanové obleky jsou zapovězeny, na scénu se vrátily textilní plavky. Místo "pogumovaní a rychlí" teď platí: Nazí a pomalí.

"Některé světové rekordy z éry superplavek už nebudou nikdy překonány," věští stříbrný olympionik Eamon Sullivan. Jeho německý kolega Paul Biedermann proto za návrat zázračných obleků horuje: "Pokud chceme být atraktivní, potřebujeme rekordy. Bez moderních plavek nebudou."

Michael Phelps

Celotělové plavky jsou minulostí. A bohužel i rychlé časy Michaela Phelpse a dalších světových plavců.

Jiná frakce naopak trvá na vynulování všech rekordů dosažených v jiných než textilních plavkách, což však světová federace FINA odmítá. "Ale bez šance vytvářet rekordy je to tak demotivující," stýská si francouzský rychlík Alain Bernard.

Vědci spočetli, že v polyuretanových oblecích byli muži o 2,5 procenta rychlejší, ženy o 2 procenta. Letošní nové pravidlo, povolující jen textilní plavky, přikazuje mužům mít je od pasu po kolena. Ženy mohou z "přírodních" důvodů dál závodit v celotělových plavkách, ale s obnaženými pažemi. Zákaz si vynutil úpravu stylu.

"V plavkách po kolena přichází bolest mnohem dřív," líčí Biedermann. Přes zimu cíleně shodil 4 kila svalové hmoty, omezil oblíbenou čokoládu. "Zase platí víc plavecké umění než hrubá síla."

A teď dojde na hightech trénink

Legendární Rus Popov, který držel světový rekord na 50 metrů kraul v klasických plavkách osm let, se během 2 let propadl z 1. na 16. místo historických tabulek, tak mohutná byla exploze polyuretanových časů.
"Teď jsme se výkony vrátili do 90. let," říká německý kouč Dirk Lange.

Michael PhelpsMichael Phelps

Federace FINA se snaží takovému úpadku časů odpomoci novými pružnými bloky. "Ale aspoň už nám nikdo nebude říkat pan nebo paní Zázračné plavky," povídá rakouský mistr světa Markus Rogan.

"O to víc nás to žene do tréninku. Až se zrodí první světový rekord v éře po superplavkách, bude to velký příběh." Přidá hned tip, kdo ho zařídí: maďarská znakařka Hosszuová.

Jejich společný kouč Dave Salo chce nyní hightech obleky nahradit hightech tréninkem. Američan, jenž vede 9 mistrů světa, využívá ve svém klubu nejmodernější videotechniku, každý záběr může exaktně proměřit. "Perfektní pohyb paží nebo kop nohou jsem ještě u nikoho neviděl. Pracujeme na tom. Plavání se bude vyvíjet dál," ujišťuje. "Rekordy nezmizí, věřte tomu."

Zrušte kosmické rekordy, prosím

V srpnu 2008 jsme sedávali v hledišti pekingského olympijského bazénu, a pokud v některém plaveckém finále her NEPADL světový rekord, s nadsázkou jsme říkávali: Co se to děje? Brzy bylo ještě hůř. Loňská sezona "zaplavila" plaveckou burzu 144 světovými rekordy!

 Kdysi exkluzivní zboží s jakostní visačkou "světový rekord" se stalo tuctovým artiklem ze supermarketu. Jako kdyby se kaviár proměnil v margarín.

Odvrhnutí polyuretanových ztřeštěností v tomto přírodním sportu bylo požehnáním. Jenže federace po A bohužel neřekla B. Nevrátila rekordy do éry před "velkým třeskem".

Což měla. Tak jako atleti po změně typu oštěpu nebo vzpěrači poté, co dopingová léta jejich sport zdiskreditovala.

Plavci rekordy potřebují, jejich závody jsou na rozdíl od jiných s nimi spjaty. Jen potřebují ty správné. Ani kosmické, ani polyuretanové. Plavání v letech 2008–2009 bylo jiný sport. Vrátili jste mu staré časy, pánové, vraťte mu tedy i staré rekordy.

Tomáš MACEK

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze