Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Northug je favorit, ale šance jsou 50 na 50, říká Bauerův trenér Petrásek

Lukáš Bauer na trati závodu 20 km klasicky. Zde se ho ještě držel favorizovaný Nor Northug, jemuž nakonec ujel o půl minuty. | foto: AP

10 2010
Dnes odpoledne to vypukne. Desátá, poslední, nejtěžší a nejkrutější etapa Tour de Ski. Mýtus jménem Alpe Cermis. A Lukáš Bauer útočí na titul! Na vedoucího Nora Northuga ztrácí jen 8,3 vteřiny. V sobotu ukázal obrovskou sílu, když si "pohrál" s Northugem i zbytkem světa při klasické dvacítce.

O tom hovoří v našem rozhovoru i jeho trenér Miroslav Petrásek. "Lukáš má ještě lepší formu než před dvěma lety, když Tour vyhrál," říká o svém svěřenci.

Bylo sobotní závod tím nejlepším, co jste kdy od něj viděl?
V hromadném závodě jednoznačně

Takticky vyzrál? A navíc je najednou tak silný, že si i v hromadném závodě může dovolit ujet, uštvat Noethuga a šlapat do cíle sám?
Myslím, že v tom závodě neudělal jedinou chybu. Když se začalo hned po startu útočit, byl tam, kde měl být. Jel neskutečně. Spousta lidí se pořád ptá: Je Northug porazitelný? A Lukáš mu odjel z háku, což je rozdíl třídy.

Měli jste právě takovou taktiku vymyšlenou už před startem?
Víceméně ano. Lukáš plánoval, že už od 3. kilometru by útočil.

Northug se neustále vezl za ním, nevystřídal, pak před prémií vystartoval pro bonifikaci a znovu se zařadil za Bauera. Pravidla to povolují, ale mezi závodníky proto asi Northug není oblíbený, že?
O tom už se mluvilo loni na mistrovství světa. Jsou lyžaři, kteří závodí jinak než Northug. Starají se o tempo, vystřídají. Takoví jsou oblíbenější. Northug využívá to, co v něm je, tedy obrovský neskutečný finiš. Může si to dovolit. O to větším zadostiučiněním je, že Lukáš i přesto, že měl Northuga za zády, ho tou fantastickou jízdou uštval. Ukázal mu, že v klasice ještě nemusí všechny vavřiny pobírat jen on.

Co jste řekl Lukášovi v cíli?
Neskutečný výkon. Prostě jel jako Zvíře, jak mu tady už předloni říkali. Ukázal sílu. Byl v obrovské pohodě.

Kdyby vám někdo před 10 dny v Oberhofu řekl, že pojede s Northugem o vítězství v Tour, věřil byste mu?
Lukáš už v prvních etapách ukázal, že lyžovat umí, závod od závodu se rozjížděl. Nečekal bych tehdy, že bude takhle vepředu s Northugem. Ale věřil jsem, že o první pětku může závodit. Tohle je výrazně víc, než jsem v duchu myslel.

Teď čeká výšlap na Alpe Cermis. Jak vidíte jejich šance?
Je to 50 na 50. Favoritem je Northug. Ale musí to prokázat.

Jakou máte strategii?
Jednoduchou. Nějakým způsobem dojedou oba pod kopec a pak musí Lukáš jet.

Pod kopec patrně dojedou spolu, že?
Northug nejspíš nebude od startu hájit svoji osmisekundovou převahu, aby se předčasně nevyšťavil. Možná to chvilku zkusí, ale spíš bych řekl, že se sjedou. A potom bude záležet na Lukášovi, jak bude silný a jestli ho dokáže uštvat.

Přivézt si Northuga za zády do závěrečných metrů by samozřejmě bylo vražedné...
To rozhodně! V sobotu Lukáš ukázal, jakým jediným způsobem se dá Northug porazit. Přitom v bruslení je Northug ještě silnější než v klasice. Je to obrovsky těžký soupeř. Bude na Lukášovi, aby se s tím popral. Jak jsem říkal, Northug je favoritem a Lukáš může jen překvapit. Ale myslím, že Lukáš díky svému způsobem závodění, bude mít na své straně víc fanoušků než Northug.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze