Ruská biatlonistka Světlana Slepcovová na trati závodu na 7,5 km | foto: Reuters

Norský a ruský double, českým biatlonistům se až na Vítkovou nevedlo

• 2
Ač jim scházely dvě největší hvězdy, norští biatlonisté přesto ovládli sprinterský závod Světového poháru biatlonistů v Hochfilzenu. Double se zrodil i v soutěži žen, kde pro změnu kralovaly Rusky. Čechům se nevedlo, na body dosáhli jen sedmnáctá Veronika Vítková a jedenatřicátý Michal Šlesingr.

Muži

Na desetikilometrové trati vyhrál Lars Berger před krajanem Alexandrem Osem, na stupních vítězů kazil norskou pohádku jen třetí Rus Dmitrij Jarošenko.

Norové slavili za hustého sněžení double, ačkoliv na startu neměli hvězdného Oleho Einara Björndalena, který z dějiště předčasně odcestoval domů kvůli ztrátě formy, ani lídra celkové klasifikace Emila Hegleho Svendsena.

Ten se překvapivě rozhodl šetřit síly po předchozí sérii závodů, přesto první pozici zatím uhájil. Oba favorizovaní Seveřané opustili výpravu po čtvrtečním závodě na 20 kilometrů, ve kterém se umístili až ve druhé desítce pořadí.

Berger je ovšem zastoupil znamenitě a při bezchybné střelbě zvítězil s více než půlminutovou převahou. Loňský mistr světa v klasickém běhu na lyžích slavil čtvrtý biatlonový triumf v kariéře.

"Vždycky jsem snil o tom, že nastřílím nulu. Když jsem ji dal, jako bych prolomil metr tlustou zeď. Čistě jsem naposledy zastřílel v patnácti," radoval se Berger, který dosud startoval jen v norském B-týmu. Nominaci do Hochfilzenu si zajistil nedávným vítězstvím v závodě Kontinentálního poháru.

"Už jsem skoro zapomněl, jaké to je vyhrávat v biatlonu," uzavřel. Os za ním uhájil stříbro i s jednou minelou na střelnici, zatímco Jarošenko nechyboval.

Šlesingr musel na jedno trestné kolo, přesto o dvě pozice vylepšil své dosavadní maximum v sezoně. Po čtvrtečním 33. místě podruhé za sebou bodoval, byť pouze díky tomu, že od této sezony je honorováno 40 závodníků místo dosavadních třiceti. Další čeští reprezentanti už se ale nevešli ani do první padesátky pořadí a trenér Vlastimil Vávra neskrýval rozčarování.

"Totální neúspěch. Podmínky byly sice obtížné, ale pro všechny stejné. Mnozí se s nimi dokázali vyrovnat, my ne," uvedl kouč na svazovém webu. "Michal Šlesingr se zvedá, ale potřebuje se ještě rozzávodit," dodal.

Sprint mužů na 10 km:

1. Berger 25:23,1 (0 tr. okruhů), 2. Os (oba Nor.) -37,9 (1), 3. Jarošenko (Rus.) -39,8 (0), 4. Bergman (Švéd.) -51,6 (1), 5. Defrasne (Fr.) -58,3 (0), 6. Greis (Něm.) -1:02,3 (0), 7. Sumann (Rak.) -1:06,4 (1), 8. Sikora (Pol.) -1:12,0 (1), 9. Fourcade (Fr.) -1:12,1 (0), 10. Čerezov (Rus.) -1:14,3 (1), ...31. Šlesingr -1:40,6 (1), 55. Dostál -2:28,5 (2), 57. Moravec -2:30,1 (3), 68. Vítek -2:42,5 (3), 86. Soukup -3:24,2 (3), 94. Holubec (všichni ČR) -3:48,0 (4).

Průběžné pořadí SP (po 7 z 26 závodů):
1. Svendsen (Nor.) 299, 2. Sikora 289, 3. Greis 281, 4. Os 235, 5. Čerezov 228, 6. Björndalen (Nor.) 223, ...29. Holubec 71, 36. Dostál 63, 43. Vítek 45, 51. Soukup 33, 63. Šlesingr 18, 73. Moravec 9.

Ženy

Česká biatlonistka Veronika Vítková skončila v dnešním sprintu Světového poháru v Hochfilzenu na 17. místě a dosáhla v této disciplíně nejlepšího výsledku v kariéře.

Dvacetiletá rodačka z Vrchlabí odstřílela čistě obě položky a v konečném pořadí ztratila na vítěznou Rusku Světlanu Slepcovovou minutu a 24 sekund.

Vítková byla na mezičase po druhé střelbě dokonce v elitní desítce, rychlejší běh soupeřek ji nakonec odsunul o sedm míst níže. Stříbrná medailistka z letošního juniorského světového šampionátu letos poprvé dosáhla na body v SP, v předchozí sezoně se jí podobně vyvedl individuální závod na mistrovství světa, kde skončila čtrnáctá.

"O Veronice nyní mohu hovořit jen v superlativech. Potvrdila se moje slova, že se potřebuje jen rozzávodit. Dnes byla perfektní," uvedl spokojený trenér družstva žen Milan Janoušek.

Slepcovová si i přes jednu chybu na střelnici dojela pro premiérové vítězství v sezoně a upevnila si vedoucí pozici v celkovém hodnocení. O necelé tři sekundy za ní skončila její krajanka Jekatěrina Jurjevová, premiérové umístění na stupních vítězů vybojovala Ukrajinka Vita Semerenková.

Zbývající české reprezentantky Zdeňka Vejnarová, Magda Rezlerová ani Zuzana Tryznová se do bodované čtyřicítky nevešly.

Sprint žen na 7,5 km

1. Slepcovová 23:21,8 (1 tr. okruh), 2. Jurjevová (obě Rus.) -2,7, 3. Vita Semerenková (Ukr.) -16,6 (0), 4. Jonssonová (Švéd.) -24,3 (0), 5. Achatovová (Rus.) -32,3 (0), 6. Mäkäräinenová (Fin.) -35,1 (1), 7. Neunerová -36,9 (1), 8. Hitzerová (obě Něm.) -43,8 (0), 9. Olofssonová-Zideková (Švéd.) -57,0 (2), 10. Bulyginová (Rus.) -1:00,8 (1), ...17. Vítková -1:24,7 (0), 51. Vejnarová -2:35,6 (2), 71. Rezlerová -3:13,3 (4), 100. Tryznová (všechny ČR) -6:34,0 (7).

Průběžné pořadí SP (po 7 z 26 závodů): 1. Slepcovová 327, 2. Becková (Něm.) 278, 3. Jurjevová 277, 4. Jonssonová 235, 5. Achatovová 230, 6. Neunerová 218, ...47. Rezlerová 32, 53. Vítková 24, 63. Vejnarová 14.

,

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)