Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tým NetApp nominoval na Tour. Kapitánem bude König, v sestavě je také Bárta

Tak vítězil Leopold König v 8. etapě minulé Vuelty. „Na Tour chci bojovat o Top 10,“ vyhlásil | foto: Profimedia.cz

26 2014
Nedlouho předtím, než nastoupili ve Slavkově u Brna do mistrovské časovky, stali se cyklisté Leopold König a Jan Bárta oficiálně účastníky letošní Tour de France. Jejich německý tým NetApp zveřejnil konečnou nominaci svého výběru na Tour.

Manažer týmu Ralph Denk splnil, co dříve sliboval: Pokud bude Leopold König po zdravotních patáliích s kolenem na Tour připraven, postaví NetApp celý tým na něj. Český cyklista, který si v červnu dojel pro 11. místo v přípravném závodě Dauphiné, tudíž byl jmenován kapitánem týmu. K ruce mu bude i na jaře úspěšný Tiago Machado.

Naopak v nominaci chybí ambiciózní 23letý irský sprinter Sam Bennett, sbírající letos primáty v European Tour.

Spolu s Königem je v týmu podle očekávání také druhý český cyklista Jan Bárta, elitní časovkář, spolehlivý pomocník a muž do úniků. Bárta se stane teprve šestým českým cyklistou v historii, který bude mít na kontě starty na všech třech podnicích Grand Tour. Předloni debutoval na Giru (a byl tam druhý v etapě), loni se představil na Vueltě, nyní přidá nejslavnější závod.

A zbývajících sedm jmen v týmu?

Tři vrchaři z Pyrenejského poloostrova: Portugalci Tiago Machado a José Mendés a Španěl David de la Cruz.

Další silný muž do kopců, třiatřicetiletý polský rutinér Bartosz Huzarski, nejstarší jezdec v sestavě.

A na práci do rovin či pro případné úniky Australan Zak Dempster a dva Němci: Paul Voss a Andreas Schillinger.

Náhradníky zůstali španělský vrchař Iker Camaňo a Brit Scott Thwaites. V nominaci tedy není jediný britský cyklista, přestože druhý sponzor týmu, firma Endura, sídlí v Británii.

Tým povedou manažer Ralph Denk a sportovní ředitelé Enrico Poitschke a Alex Sans Vega.

Pro každého z nominované devítky půjde o životní premiéru na Tour de France, každý z nich však má na kontě alespoň jeden start na třítýdenním podniku kategorie Grand Tour, tedy na Giru nebo na Vueltě. V tomto směru je nejzkušenějším Tiago Machado, bývalý cyklista RadioShacku, který už má v nohách dvě Gira a dvě Vuelty.

„Odjíždíme na Tour s patřičným respektem, ale zároveň i se sebevědomím,“ tvrdí manažer Denk. „Za námi je úspěšná první polovina sezony a chlapci jsou mimořádně motivováni. Prvotním cílem je, aby Leo König jel o první patnáctku celkové klasifikace. V podobě de la Cruze, Huzarského, Machada a Mendése mu dáváme k dispozici hned čtyři vrchaře, kteří jej budou v kopcích podporovat. Zároveň chceme na Tour bojovat i o etapová prvenství. S Bártou, Dempsterem, Schillingerem a Vossem budeme mít ve vybraných etapách dobré možnosti.“

Denk vysvětlil, že mladého Bennetta, který má letos na kontě už tři vítězné spurty, nechal doma ze dvou důvodů. Za prvé: NetApp se chce soustředit na Königovo umístění v celkové klasifikaci a do této koncepce ryzí sprinter nezapadá. Za druhé: Bennett je teprve šest měsíců profesionálem a má za sebou fyzicky náročný jarní program. Stáj NetApp, u níž má smlouvu do roku 2015, nechce jeho debut na třítýdenním podniku uspěchat.

Třetí český cyklista Roman Kreuziger musí na rozdíl od Königa a Bárty na stvrzení své účasti na Tour ještě čekat. Jeho tým Tinkoff-Saxo oznámí svoji vyvolenou devítku až v pondělí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze