Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Devět mužů pro mistrovství světa cyklistů v Richmondu. Šest jich pojede

Zdeněk Štybar ze stáje Etixx po týmové časovce na Czech Cycling Tour | foto: Tomáš Frait, MF DNES

17 2015
Kompletní česká špička figuruje v širší nominaci českých cyklistů na mistrovství světa v americkém Richmondu. Z devíti jmen, která byla oznámena po skončení Czech Cycling Tour, se na start silničního závodu ve druhé polovině září postaví šest jezdců.

Oproti minulému šampionátu ve španělské Ponferradě bude mít Česko v pelotonu dvakrát tolik cyklistů. Před rokem reprezentovalo jen trio Zdeněk Štybar, Petr Vakoč, Jan Bárta, přičemž například Leopold König se vzhledem k únavě po Tour de France omluvil.

Tentokrát Češi udrželi desáté místo v pořadí zemí ve World Tour, které jim garantuje šest mužů na startu. Prvních deset zemí žebříčku jich může nasadit dokonce i devět, to by však Česko muselo mít více bodujících závodníků ve World Tour (letos pouze Štybar, König a Kreuziger), nebo by se muselo umístit výše v hodnocení zemí v European Tour.

Místo v národním týmu pro Richmond měli od svazu předem přislíbené mistr Česka a vedoucí jezdec národního poháru. Dalších sedm cyklistů bylo nominováno dle letošní výkonnosti.

V širší nominaci, kterou oznámili národní trenér Tomáš Konečný a prezident svazu Marián Štetina, je následujících devět závodníků:

  • Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) - mistr ČR
  • Jiří Polnický (Whirlpool Author) - vedoucí jezdec Českého poháru
  • Zdeněk Štybar (Etixx-Quick Step)
  • Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo)
  • Leopold König (Sky)
  • Jan Bárta (Bora-Argon)
  • Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice)
  • Karel Hník (Cult Energy)
  • Alois Kaňkovský (Whirlpool Author)

V časovce by se mělo představit duo Jan Bárta - Petr Vakoč.

Do závodu žen jsou předběžně nominovány Martina Sáblíková a Zuzana Neckářová.

Právě časovka bude v Richmondu mimořádně důležitá i z hlediska startu na olympijských hrách v Riu 2016. Přímou nominaci do Ria si v ní zajistí prvních deset mužů a deset žen.

O kvótách pro olympijské silniční závody pak rozhodnou žebříčky World Tour a European Tour na konci sezony 2015. Pro královský závod mužů získají země na 6. až 15. místě v konečném pořadí World Tour jistotu čtyř cyklistů na startu olympijského závodu, zatímco týmy na 1. až 5. místě jich mohou nasadit pět. (Olympijské hry mají v porovnání s mistrovstvím světa nižší kvóty).

Do letošního šampionátu v Richmondu zatím zbývá celý měsíc, o konečné nominaci rozhodne i aktuální forma. „Ale také kvůli nutnosti zajištění víz jsme širší nominaci oznámili už teď,“ vysvětloval svazový prezident Štetina. 

Profil okruhů v Richmondu bude patrně vyhovovat klasikářům. „Lídrem týmu by měl být Zdeněk Štybar,“ říká reprezentační kouč Tomáš Konečný. „Šanci uspět tam má velikou a šampionátu chce podřídit celou následující přípravu.“

Pokud by však startovali všichni nejlepší čeští cyklisté, pak se pro národní tým nabízí i více „herních variant“, které může použít podle aktuálního vývoje závodu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze