Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalistky zamířily na MS sedmnáctiletých se závazkem šampionek

Česká basketbalová reprezentace do 17 let míří na mistrovství světa do Zaragozy. | foto: ČBF / Martin Peterka

20 2016
Před dvěma lety zažil světový šampionát před domácím publikem. Nyní veleúspěšný mládežnický trenér Richard Fousek odletěl s basketbalovým výběrem do 17 let na mistrovství světa do španělské Zaragozy. Tam Češky jedou jako nejlepší tým Evropy z loňského šampionátu šestnáctiletých. Trenéra však i přes úspěchy v přípravě straší výkon z posledního utkání a také silná skupina.

V porovnání s ostatními je „česká“ základní skupina brána za skupinou smrti. Fouskův výběr v ní doplňují USA, Itálie a Korea.

Byly to Italky, koho české basketbalistky přetlačily na cestě za zlatem na loňském ME do 16 let v semifinále, i když s nimi v základní skupině padly. Američanky jsou pojmem samy o sobě, i když po třetím místě na mistrovství Ameriky šestnáctiletých výrazně obměnily tým. Korejky jsou velkou neznámou.

„Musíme se chovat a vystupovat jako mistři Evropy. Holky jsou zdravě natěšené na celý turnaj a chtějí udělat dobrý výsledek. Trochu nás v přípravě trápilo zdraví a nemoci. Celkově si ale myslím, že nálada v týmu je pozitivní a dobrá,“ přemítal v pondělí na letišti trenér Fousek.

Všechny vyvolené ale stihly šrámy doléčit a na MS tak cestuje stejná dvanáctka hráček, která vloni vybojoval titul mistryň Evropy.

V tom může být i problém. Češky totiž cestují na MS s nálepkou nejlepšího týmu starého kontinentu a to může být v některých okamžicích svazující. „Je to pocta, ale zároveň velký závazek. Mistryně Evropy by měly předvádět hezký basket. To se nám v přípravě ne vždy dařilo. Měli jsme kolísavé výkony. Pokud bychom zopakovali špatné výkony z přípravy i na MS, tak si osobně myslím, že nemáme šanci se výrazněji prosadit,“ upozorňuje Fousek.

Češky přitom za sebou nemají výsledkově špatné přípravné období. Hned třikrát ze čtyř možných případů dokázaly porazit Francii. Z toho jednou dokonce na její půdě. Dále si poradily s Argentinou a Irskem do 18 let.

Jednou ze tří zápasů také přetlačily Austrálii, ale právě generálka na šampionát proti soupeři z jižní polokoule trenéra Fouska vystrašila (48:67).

„Do hlav děvčatům nevidím. Možná byla faktorem plná hala dětí z děčínských škol, které se přišly na zápas podívat, ale možná i nějaké polevení a soustředění se na MS. Oproti druhému zápasu, který jsme hráli velmi dobře (70:62), byl ten třetí katastrofální. To je právě ten výkon, který nemůžeme na světě zopakovat,“ promlouval ke svým hráčkám.

Ty se letos budou opět spoléhat na svou největší zbraň - tým s velkým T. „Nejsme družstvo jednotlivých individualit, ale jsme silný tým. Kolektivní hra je naše nejsilnější zbraň,“ je si toho vědom Fousek.

První zápas na jeho svěřenkyně čeká už ve středu 22. června proti Itálii. Po dni volna se postaví USA a na závěr korejskému celku. Základní skupina určí pouze soupeře pro osmifinále, které bude rozhodovat o úspěchu a neúspěchu, dál postupuje všech 16 nejlepších týmů světa.

Nominace českých basketbalistek na MS do 17 let

Rozehrávačky: Karolína Szcotková (Žabiny Brno), Natálie Rašková (BK Havířov)

Křídla: Julie Pospíšilová (Basket Slovanka), Kristýna Brabencová (Žabiny Brno), Karolína Šotolová (BK Pliska Studánka Pardubice), Anna Rylichová (Kara Trutnov), Veronika Voráčková (U19 Chance Strakonice)

Pivotky: Tereza Vitulová (Žabiny Brno), Adéla Smutná (SBŠ Ostrava), Anežka Kopecká (BK Havířov), Veronika Šípová (USK Praha), Barbora Tomancová (Žabiny Brno)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze