Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Modřickou nohejbalovou nadvládu drží i tréninkové souboje o pivo

Nohejbalisté Modřic (v modrém) dál vládnou českému nohejbalu. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

1 2014
Konkurentům už jejich dominance leze na nervy, nohejbalisté z Modřic však své žezlo nehodlají pustit. O víkendu dobyli desátý titul, na sestavení této úctyhodné sbírky jim přitom stačilo jen dvanáct sezon. Kde se taková převaha vzala?

Často můžete slyšet sportovce, jak jim stále nedochází, čeho právě dosáhli. To nohejbalisté z TJ Sokol SDS EXMOST Modřice o tom mají jasno. „Dobře si to uvědomuju a vnitřně si to strašně užívám,“ komentuje trenér Petr Gulda zisk jubilejní mistrovské koruny po finálovém triumfu 5:2 nad Karlovými Vary. „Je to pro mě něco neskutečného.

Když si vzpomenu, jak jsme usilovali o první titul, a dnes jich máme deset, tak mi to přijde neuvěřitelné.“ Jak už to tak bývá, na začátku velkého vzestupu byl bolestivý pád.

Konkrétně sestup Moravské Slavie Brno z nejvyšší soutěže před 21 lety, po němž se práva na druhou ligu přesunula do Modřic. Ty se za tři roky vydrápaly zpět mezi elitu, sloučily se s celkem z Obřan a započaly úžasnou epochu. Od roku 1999 bral klub pokaždé medaili, posledních dvanáct sezon nechyběl ve finále. O deseti titulech už byla řeč.

„Všem by se ulevilo, kdybychom konečně prohráli. Podle nich je to nuda, ale nás to baví pořád. Cesta domů po vítězném finále se nikdy neomrzí,“ oznamuje Gulda, jehož celek v extralize neprohrál už 36 zápasů. „Možná není dobře, že tak vládneme, ale někdo musí udělat něco pro to, aby nás porazil.“ A to se zatím nikomu nepovedlo.

Modřice přitom nejsou žádnou armádou žoldáků, to by v amatérském sportu ostatně ani nešlo. „Když k nám někdo jde, tak ho lákají úspěchy. Nemáme rozpočet, abychom mohli rozhazovat statisíce,“ hlásí Gulda. Touha po triumfech přivedla Pavla Kopa a Jakuba Mrákavu, jádro týmu ovšem tvoří muži s dlouholetým vztahem k týmu: kapitán Radek Pelikán, Martin Müller, Lukáš Rosenberk, Petr Topinka a Jakub Pospíšil.

Co modřické odlišuje od konkurence, je kromě síly týmu přístup k tréninku. Zatímco věčně druhé Karlovy Vary vymýšlejí novoty, mistři se drží svého. „Základ je, aby hráči měli co nejvíc balon na noze. Strašně moc hrajeme, a jak jsou všichni hráči kvalitní, tak se jejich hra pořád lepší,“ přibližuje Gulda.

Tréninkové mače přitom mají často větší říz než ty ostré. „Když si kluci zahrají o pivo, tak je to kolikrát vyhecuje víc než hra o titul,“ směje se kouč. Jeho tým zdobí rovněž poctivost. „Vždycky máme pokoru před soupeřem a nikoho nepodceňujeme. I to nás drží nahoře,“ sděluje Gulda. A pokud vítězná parta zůstane pospolu, budou nejspíš sokové skřípat zuby i dál. „Tým je tak vyladěný, že by mohl ještě nějaké tituly přidat.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze