Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Karlovarský nohejbal: v úvodu sezony je vše špatně

Karlovarský Jan Vanke | foto: Václav Šlauf, MAFRA

10 2017
Šokem začal nový extraligový ročník pro obhájce mistrovského titulu nohejbalisty SK Liapor Witte Karlovy Vary. Prohráli na hřišti nováčka v Českém Brodě 6:1. Zápas velmi ovlivnilo nečekané přesunutí do haly a hlavně zranění hrajícího trenéra a lídra týmu Jana Vankeho.

„Duel byl velmi ovlivněn mým zraněním, podvrkl jsem si kotník při dobíhání na blok. Nebylo to ani tak co do výkonnosti, ale psychicky se tým položil, protože fakt, že nepomůžu jej srazil,“ říká Jan Vanke.

Už v pátek hraje Liapor další zápas, proti Šacungu. „Den navíc by se mi hodil, ale uvidíme. Udělám vše pro to, abych mohl nastoupit,“ poukazuje na fakt, že mimo obvyklé soboty se hraje už v pátek. „Mám otok, leduji to, otok není velký.“

Náhlý přesun do haly

Duel se měl původně hrát na venkovním hřišti, bylo ideální počasí.
„Kurty byly připraveny týden, ovšem z důvodu poruchy závlahy se podmáčely. My trénovali na antuce, počítali jsme s tím, že se bude hrát venku. Hala je specifická, a obzvlášť ta v Českém Brodě. No a domácí s ní jsou sžití víc. Nám dělaly problémy menší rozměry a jiné technické parametry,“ vysvětluje Vanke, proč došlo k přesunu místa konání a jaký to mělo na tým vliv.

To se projevilo už v zápase prvních dvojic. Karlovarská hned na úvod prohrála. „V první dvojici jsme měli navrch, měli to poměrně v rukách. Potom vždy v závěru setů drobnými chybami, zapřičiněnými i specifiky místní haly, jsme nedokázali uhrát bod.“

Od začátku všechno špatně

Ve druhé dvojici byl karlovarský zmar dokonán. Duo Vanke, Hron nedohrálo spolu. „Měla stejný průběh jako úvodní. Za stavu 8:8 v prvním setu jsme neproměnili útok, chtěli jsme si vzít time-out, ale jeden rozhodčí to neslyšel. Proto pískl pokračování a domácí to dali. Paradoxní a kontroverzní situace,“ popisuje Vanke první z trablů.

Ve druhém setu si při dobíhání na blok Jan Vanke vymknul kotník. „S bolestí jsem dohrál, ale už to nebylo ono. Hned následující trojici jsem už nehrál.“
Proto místo něj nastoupil alternující Dan Svoboda, mladý hráč z béčka, a bohužel proti zkušeným hráčům domácích, moc šancí neměl.

Jiskřičku naděje vykřesala trojka Jakuba Medka, která jednoznačně přehrála českobrodskou slabší druhou trojici a snížila na 3:1.

„Potom dostali šanci mladí, Vlasta Kubín mladší, Dan Svoboda a první set byl špatný. Do druhého nastoupil místo Svobody Vlasta Kubín starší, úroveň hry se hodně vyrovnala, v průběhu setu i vedli, ale ke konci to opět nedotáhli,“ popisuje Jan Vanke.

V singlu Hron na Vedrala měl, ale nedotáhl to konce, možná už i z psychických důvodů, kdy oni byli na koni. „Bylo to na Vedralovi vidět, nebál se a hrál odvážně, dovolil si věci, které jindy ne,“ míní karlovarský hrající trenér.
Poslední zápas prohrála trojka Jakuba Medka a bylo. Překvapení kola hned na úvod na světě. I když jestli si někdo myslel, že Vary půjdou hned za obhajobou titulu, byl naivní.

„Jako úřadující mistři si samozřejmě nemůžeme stavět laťku nízko, ale na druhou stranu musíme být realisty. V mužstvu už třetím rokem probíhá generační výměna, kdy tíhu odpovědnosti za výsledky od zkušených matadorů postupně přebírají mladí, a letošní sezona z tohoto pohledu bude zřejmě nejsložitější. Na startu sezony tak jako reálný cíl vidím klidný a bezproblémový postup do play-off,“ zůstává při zemi manažer ligových družstev SK Liapor Witte František Veselý.

V pátek na Šacung

Ve druhém kole, v pátek od 14. hodin hostí Vary Šacung. „První zápas dostali 6:0, psychicky na tom nebudou o moc lépe. Bude to urputná bitva, kde bude záležet, jak se soupeři dokáží nabudit z úvodních proher,“ míní Vanke.Najdete na iDNES.czmobilní verze