Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nizozemka přepsala cyklistické dějiny

3 2003
Mexico City - (Od spolupracovníka iDNES) - Ve středu byl na velodromu Centro Deportivo Olímpico Mexicano v Mexico City poopraven světový rekord v hodinovce žen. Postarala se o to Nizozemská šampiónka Leontien Van Moorselová - Zijlaardová, která využila zdejší nadmořské výšky kolem 2400 metrů a ujela za šedesát minut úctyhodných 46 km a 64 m. Cyklistku v cestě za rekordní jízdou nezastavil ani vlastní pád při rozjíždění.

Jaké jsou vaše pocity po překonáni rekordu?
Byla to perfektní práce celého týmu. Měli jsme hlavně strach z toho, aby to nedopadlo stejně jako při mém prvním pokusu o světový rekord před dvěma roky v Manchesteru. Tehdy jsem to měla na začátku perfektně rozjeté, ale poté mi došly sily. Měli jsme proste jenom strach, aby se to zase neopakovalo. Tehdy jsem ujela necelých 44 kilometrů. Tady jsem to měla po třiceti minutách dobře rozjeté, měla jsem mírný náskok na rekord Longo. V té chvíli jsem měla pouze obavy, aby se nepokazilo náhle počasí. Měli jsme v planu dosáhnout výkon kolem 45 km a 300 m. A já jsem dnes ujela dokonce něco víc než jsme chtěli. A tak se teď cítím skvěle. Jsem sice hodně unavená, ale šťastná. Je to určitě jeden z mých nejlepších dnů v kariéře.

LEONTIEN VAN MOORSELOVÁ–ZIJLAARDOVÁ
Narodila se 22. března 1970 v Nizozemsku (Boekel). Má za manžela svého současného trenéra Michaela Zijlaarda. Závodnice je členkou ženského cyklistického profesionálního týmu Farm Frites. Mezi její nejvýraznější sportovní úspěchy patři dvě vítězství na ženské Tour de France (r.1992 a 1993), devět zlatých medailí z MS (různé cyklistické discipliny), tři zlaté a jedna stříbrná medaile z LOH Sydney 2000 (byla jedna z nejlepších sportovkyň celých her a zároveň nejúspěšnější sportovkyní Nizozemí). Tato 33letá žena je držitelkou dráhového světového rekordu ve stíhacím závodě jednotlivkyň na 3 km. A nyní také čerstvou autorkou světového rekordu v hodinovce.

Váš rekord teď činí 46 km a 64 m, jak vysoko tento obrovský úspěch řadíte ve vaši  sportovní kariéře?
Asi to bude pro někoho překvapení, ale za největší úspěch své kariéry považuji titul mistryně světa v časovce jednotlivkyň. V roce 1998 jsem totiž ve Valkenburgu vyhrála po dvouleté přestávce zaviněné anorexií. Předtím mne každý odepisoval a nevěřil, že bych se mohla znovu úspěšně vrátit. Bylo to tenkrát hodně emotivní vítězství.  Na druhém místě v důležitosti jsou pak čtyři medaile z LOH v Sydney. Světový rekord, i když je to výjimečný úspěch, řadím až na třetí místo. 

Jeden velký test vašich schopnosti jste zvládla, co plánujete dál?
Teď budu mít měsíc pauzu. Poté pomalu začneme s přípravou na dráhové MS v Melbourne a OH v Aténách. Na olympijských hrách bych chtěla jet stíhačku na 3 km a možná i časovku jednotlivkyň. A pak ukončím kariéru.

Vrátíte se někdy na místo, kde jste vytvořila světový rekord, tedy do Mexico City?
Možná, že jsem přijedu trénovat už příští rok na zmíněné olympijské hry. Uvidíme.

Leontien Van Moorselová - Zijlaardová unavená po úspěšném závodě.

Leontien Van Moorselová - Zijlaardová a její pohoda při příjímání telefonních gratulací.

Nizozemští fanoušci hnali svou oblíbenkyni vstříc rekordu.

Kolo, na kterém byl dosažen rekordní čas. Jeho cena s epohybuje okolo 10 000 EURO.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze