Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sagan v Riu? Budu překvapený, když bude mezi nejlepšími pěti, říká Schurter

Nino Schurter během závodu Světového poháru v Kanadě | foto: AP

1 2016
Je už čtyřnásobným světovým šampionem, čtyřikrát celkově ovládl i Světový pohár horských kol a čtyři roku už čeká, až bude moct Jaroslavu Kulhavému vrátit srdceryvnou porážku z olympijského Londýna. Ještě předtím ale bude chtít českého bikera v jeho domovině oloupit o jiný cenný kov. O ten světový. „Bude to skvělá bitva,“ těší se Nino Schurter na neděli.

V minulosti jste tady s Jaroslavem Kulhavým absolvovali skvělé bitvy. Bude to v neděli podobné?
To doufám! (zasměje se) Jaroslav tady byl vždycky skvělý. V posledních pěti letech jsme tady vítězili jenom my dva, takže ano, bude mým hlavním konkurentem, kterého je potřeba porazit. Ale i Julien Absalon je tady ve skvělé formě. Je to rychlý okruh, ne až tak selektivní, takže by nás vepředu mohlo být i víc.

Máte rád tu velkou rivalitu mezi vámi třemi?
Pokud jsem jeden z nich, tak proč ne? To sport potřebuje - velké bitvy. Myslím, že jsme v minulosti viděli nádherné závody a to je pro náš sport dobře.

Nejsou ale ženské závody zajímavější, když v nich může vyhrát více závodnic?
Možná ano... ale když je Jolanda (Neffová) ve formě, tak je taky těžké ji porazit, ne? A ani v naší kategorii nemůžete nikdy říct, kdo je opravdový favorit.

A POJĎ! Český biker Jaroslav Kulhavý v závěrečném spurtu předstihl konkurenta...

Ta nejbolestivější porážka s Jaroslavem Kulhavým. Na olympijských hrách v Londýně.


Kdo další může být v neděli nebezpečný?
Hodně Švýcarů, řekl bych všichni tři, ti jsou na tom dobře, Francouzi jsou na tom taky skvěle, ukázali to ve štafetě. A možná Cink? Proč ne.

Co říkáte na letošní Kulhavého návrat?
Jsem zvědavý, jak se mu tady bude dařit. Kvůli tomu zranění trochu ztratil formu, nebyl na tom tak dobře. Teď se mu pravděpodobně forma vrací tam, kde byla v minulých letech. Uvidíme.

Jak jste se na světový šampionát připravoval?
Hlavní příprava směřuje k olympiádě, ale jasně, mistrovství světa je taky důležité, i tady se chci ukázat v co nejlepším světle a jít do finální přípravy na olympiádu s dobrým pocitem.

Líbí se vám zdejší trať?
Tenhle okruh mám opravdu rád, je jedním z nejlepších, jaké máme. Vždycky si tady užívám závodění, diváky, mám to tady rád. Řekl bych, že celý je opravdu v pohodě. Nemůžu vyzdvihnout jednu pasáž a ani tady není nic, co by se mi nelíbilo.

Nino Schurter slaví triumf v závodě Světového poháru v Novém Městě.

V Novém Městě Nino Schurter slavil už třikrát. Místní trať mu sedí.


Kolik času v tréninku strávíte na silničním kole a kolik na horském?
Tak padesát na padesát. Sice absolvuju víc tréninků na horském kole, ale na silničním zase jezdím delší tréninky, takže to vyjde víceméně nastejno.

Přemýšlel jste někdy nad tím, že byste se věnoval jenom silnici?
Ne, nikdy. Miluju horská kola, teď jsem podepsal smlouvu na další čtyři roky se Scottem, takže zůstávám.

Jsou pro vás horská kola větší zábava než silniční cyklistika?
Možná pokud jezdíte sto závodů za rok, tak pro vás silniční cyklistika může být nudná. Ale závody, které jsem absolvoval, ty jsem si hrozně užil.

Které nejvíc?
Až tak moc jsem jich nejel, ale před dvěma lety jsem závodil ve Švýcarsku a v Romandii, a to mě docela bavilo. Ale je to jiné závodění, jiný rytmus, než na který jste zvyklí. Nemůžete být hned dobří.

Fotogalerie

Právě závody Kolem Švýcarska a Kolem Romandie jste absolvoval v dresu australské Oricy. Je ta možnost stále otevřená i v budoucnu?
Rád bych zase někdy jel silniční závody, ale podle mě už se to nestane. Byla to spíš taková výzva, dostat výjimku od Mezinárodní cyklistické unie, najít ten správný tým. Je to opravdu velká věc něco takového dokázat. Líbila se mi ta zkušenost závodit proti nejlepším silničářům, ale nebylo to tak lehké, aby se to dalo jen tak zopakovat.

Budete sledovat Tour?
V televizi určitě! Vždycky je fajn to sledovat, navíc znám pár jezdců. Je větší zábava sledovat závod, když pár jezdců znáte.

Na olympiádě pojedete i proti Peteru Saganovi. Co na jeho start říkáte?
Je to cool a hrozně ho za to respektuju. Zároveň jde o dobrou věc pro náš sport, těším se, až ho uvidím. Může jet dobře, ale nemyslím, že má šanci na medaili. Navíc bude startovat někde z padesátého místa. Je to sice rychlý a dost široký okruh, možná nejlepší, kde se můžete po startu posunout dopředu i ze zadních pozic, ale přesto si nemyslím, že to zvládne úplně dopředu.

Takže vás nemůže porazit...
To nechci říct, že mě nemůže porazit (zasměje se). Je to jistě úžasný sportovec a pořád je hrozně rychlý i na horském kole. Ale nemyslím, že by se mohl přetransformovat tak rychle. Musí se přizpůsobit úplně jinému rytmu, než na jaký je zvyklý na silnici. Aktuálně je na Tour, pak bude mít měsíc na přípravu, ale bez závodů. Byl bych překvapený, kdyby dojel mezi nejlepšími pěti. V desítce být může, ale na víc to podle mě stačit nebude. Jsme tady všichni světoví závodníci. Podle mě je nereálné, že někdo jen tak přijde a bude hned mezi nejlepšími.Najdete na iDNES.czmobilní verze