Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

  • 312
Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala Laudovu rodinu, která sdělila, že zemřel „v klidu a pokoji“. Smrt slavného závodníka potvrdil i jeho lékař. Rakouský jezdec zvítězil dvakrát za stáj Ferrari v 70. letech a v roce 1984 ve stáji McLaren.

Rakušan Lauda, který se v srpnu 2018 podrobil transplantaci plic, zemřel v pondělí na klinice v Curychu. Sdělila to jeho rodina.

O detailech Laudovy smrti lékaři nechtěli z důvodů ochrany soukromí mluvit, nicméně potvrdili, že nepřišla nečekaně.

„Není žádná příčina smrti. Byl to dlouhý proces, na jehož konci pacient odešel. Niki Lauda bojoval, byl to skvělý muž. Ale bylo nám už nějaký čas jasné, že ho nedokážeme přivést zpět na ‚závodní dráhu‘,“ řekl agentuře APA Walter Klepetko, šéf specializovaného oddělení na klinice ve Vídni, kde se Lauda loni podrobil transplantaci plic.

„Jeho neunavitelná touha po akci, přímočarý přístup a odvaha zůstat ikonou pro všechny z nás je nezapomenutelná. Byl milujícím a starostlivým manželem, otcem a dědečkem. Bude nám chybět,“ oznámili příbuzní. 

„Smutný den pro formuli 1. Svět motorsportu truchlí po nenahraditelné ztrátě skutečné legendy,“ uvedlo vedení formule 1 na oficiálním webu.

Málem uhořel, kněz dával poslední pomazání. Ale Lauda za pár dnů závodil

Se zármutkem přijaly zprávu o Laudově úmrtí jeho bývalé týmy, s nimiž slavil největší úspěchy. „Navždy zůstaneš v srdcích našich i fanoušků,“ uvedlo Ferrari, v jehož barvách Lauda získal první dva tituly. „Zemřel kamarád, kolega, mistr světa. Niki bude navždy součástí naší historie,“ uvedl McLaren, s nímž Lauda vybojoval po návratu do F1 poslední titul. Rok poté definitivně ukončil závodní kariéru.

Jeho soupeření s britským závodníkem Jamesem Huntem, vítězem šampionátu z roku 1976, se stala námětem pro film Rivalové z roku 2013. Oba se stali idolem několika generací a oba sehráli významné role při popularizaci formule 1.

Laudu proslavila právě v roce 1976 vážná nehoda v závodě na Nürburgringu, kdy po nárazu do plotu málem uhořel v kokpitu ferrari. Od té doby si jej fanoušci pamatují výhradně s červenou kšiltovkou.

Prezident, herec Schwarzenegger a další. Svět truchlí nad smrtí Laudy

Díky své nezlomné vůli se Lauda vrátil do života a již po šesti týdnech se v Monze opět posadil za volant monopostu. „Mým největším vítězstvím ve formuli 1 bylo, že jsem to přežil,“ říkal s nadsázkou.

Lauda v královské automobilové třídě závodil také za týmy March, BRM a Brabham, absolvoval celkem 171 Velkých cen a 25 závodů vyhrál. Debutoval v roce 1974 v domácí Grand Prix, poprvé vyhrál o tři roky později ve Velké ceně Španělska, poslední triumf vybojoval v roce 1985 v nizozemské GP.

Díky vysoké inteligenci a pověstnému instinktu přežít vysloužil přezdívky Počítač či Krysa

Připomínka Laudovy nehody na Nürburgringu:

I kvůli následkům těžkých zranění se musel v letech 1997 a 2005 podrobit transplantaci ledvin.

Po vleklé chřipce musel Lauda loni v létě absolvovat také transplantaci plic. Teprve před Vánoci se mohl vrátit domů, letos v lednu byl opět dva týdny v nemocnici kvůli chřipce.

To je to tak hrozné? Až film Rivalové ukázal Laudovi ohořelou tvář

Kromě závodění se věnoval Lauda i letecké dopravě jako majitel společností Lauda Air, Niki či Laudamotion, jejichž letadla občas sám pilotoval.

Za nejhorší chvilky v životě Lauda považoval ty, v nichž jako majitel letecké společnosti, kterou krátce po svém odchodu z F1 založil, nesl odpovědnost za desítky lidských životů. V květnu 1991 se totiž jeden z boeingů Lauda Air kvůli poruše motoru v Thajsku zřítil a všech 223 cestujících na palubě zahynulo.

Svět F1 ale jeden z nejznámějších Rakušanů nikdy natrvalo neopustil, působil jako poradce u Ferrari, šéf Jaguaru, televizní komentátor a od roku 2012 byl šéfem dozorčí rady stáje Mercedes.

20. září 2013

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž