Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nikas má pořád šanci, tvrdí odborníci. Bude druhá analýza negativní?

Vítězný kůň Velké Pardubické 2015 Nikas ze stáje Srdéčko sídlící v Hvozdu na Prostějovsku. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

14 2015
Naděje pro valacha Nikase a lidi kolem něho stále žije. Kolem šampiona, který nečekaně ovládl letošní Velkou pardubickou, se v posledních dnech strhla mela, neboť prosákla informace, že byl při dopingové kontrole pozitivní. V pátek to poprvé oficiálně potvrdil i Jiří Charvát, prezident Jockey Clubu.

Podle jeho prohlášení byly pozitivní tři vzorky z říjnového dostihového víkendu v Pardubicích, přičemž se jedná i o již zmíněné koně Čáriraye a Nikase.

Novinkou je, že jejich trenér Stanislav Popelka požádal o provedení analýzy vzorku B, což bývá nákladné. Vzorkem B se rozumí druhá polovina odebrané tělní tekutiny, která byla po Velké odeslána současně s první polovinou vzorků do laboratoře v Kolíně nad Rýnem. Došlo však ke změně. Žádost o provedení analýzy vzorku B včetně zjištění konkrétního množství nedovolené látky zamířila v pátek do britské laboratoře v Newmarketu.

„Tak se to dělá často, laboratoř v Newmarketu je velmi renomovaná, na tomto poli je to silný hráč,“ přiblížil legendární Josef Váňa, který je zároveň členem prezidia Jockey Clubu.

Fotogalerie

Historie pamatuje případ, kdy podezřelý kůň, jehož první nález z Kolína nad Rýnem byl pozitivní, vyšel z druhé analýzy v Paříži bez úhony. „Přál bych to i lidem z týmu kolem Nikase včetně majitele a žokeje Marka Stromského. Přinejmenším jde ale o potvrzení, o jakou látku šlo – pokud se zjistí, že mu ji třeba aplikoval zvěrolékař, budou vědět, čeho se vyvarovat,“ míní Váňa.

Možnost, že by se vzorek A a B rozcházely, není velká. „Ale naděje umírá poslední, procentuálně se to u různých látek liší. Každá má jiný poločas rozpadu,“ vysvětluje předseda Antidopingové komise Jockey Clubu Ivo Strauss.

Také podle něho se může stát, že vzorek B bude negativní. „A pokud bylo požádáno o zjištění množství zakázané látky, bude se k tomu přihlížet v rámci případných sankcí,“ doplňuje Strauss.

Spekuluje se, že inkriminovanou látkou je kofein. „V posledních dvou případech zjištěných v Česku šlo o morfin a kombinaci fursemidu s clenbuterolem, kofein je mnohem nižší liga. Ale i taková látka, která by byla třeba v krmení, je brána jako pozitivní nález. Byť všichni víme, že její množství nemůže ovlivnit výkon,“ přibližuje Strauss.

Po obdržení výsledku z Newmarketu předá své stanovisko Pořádkové komisi Jockey Clubu. „S kofeinem jsem se dosud nesetkal, ale je to spekulace. Může jít o léčiva po zranění, musíme to řešit individuálně. Je velká pravděpodobnost, že Nikas bude diskvalifikovaný, ale s určitostí to říct nemůžu,“ krčí rameny šéf komise Otakar Nový.

„Může se stát, že druhá analýza bude negativní,“ věří Váňa. Výsledek analýzy se očekává do tří týdnů.Najdete na iDNES.czmobilní verze