Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dál nemůžete! A ukažte občanku, stavěla policie krále cyklistické Tour

Vincenzo Nibali | foto: AP

5 2015
Počasí, nepočasí, v mrazu sedl na kolo a znovu se opřel do pedálů. Bylo sice teprve 2. ledna, ale Vincenzo Nibali už zase v hlavě nosil cyklistické sny: jarní klasiky, etapy domácího Gira, obhajobu žlutého trikotu na Tour de France. Jenže trénink sicilského žraloka neprobíhá bez potíží, krále Grande Boucle stavěla policie.

Kapitán kazašské stáje Astana trénoval s bratrem Antoniem a dvěma dalšími kolegy u města Villafranca, když přijel k silnici, která byla kvůli námraze uzavřená. Nibali si pomyslel: „Ta značka určitě platí jen pro motorová vozidla.“ A pokračoval dál. Zvlášť když v onom úseku viděl v protisměru jiná vozidla.

„Absolvoval jsem právě specifický trénink a byl jsem až příliš soustředěný,“ řekl pak pro deník Gazzetta dello Sport. Vzápětí však přijelo policejní vozidlo a cyklistu zastavilo.

„Chtěli po mně dokumenty a musel jsem vysvětlovat, co tam dělám. Nežádám si žádná privilegia, ale největší absurdita byla, že auta na té cestě mohla normálně jezdit,“ podivoval se Nibali na Twitteru.

Karabiniéři šampiona nejslavnějších etap světa zprvu nepoznali a byli neoblomní: Ne, dál opravdu nemůžete! „Měli jsme trošku strach, když se za nás pověsilo policejní auto,“ říkal Antonio Nibali. „Naštěstí to bylo jen nedorozumění a brzo se všechno vysvětlilo.“

Pak mohli zase hltat kilometry. Už nevidět totiž 30letý Ital vjede do sezony, která se znovu bude točit kolem žlutého dresu. A chce ji zahájit lépe než tu minulou. „Jsem rozhodnutý neudělat chyby jako loni v zimě. Z mnoha různých důvodů jsem nebyl schopen trénovat, jak jsem měl, a měsíce jsem musel ztrátu dohánět. Sice to nakonec fungovalo, ale to neznamená, že by to měl být model pro letošek,“ řekl.

Astana musela po sérii dopingových kauz čekat až do poloviny prosince, než od licenční komise UCI dostala potvrzení, že smí setrvat mezi elitou World Tour. „Ale já jsem byl vždycky v klidu. Myslím si, že pořadatelé velkých závodů by nechtěli jen tak lehce přijít o Vincenza Nibaliho.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze