Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nezničitelný Roger Federer

Roger Federer - Roger Federer líbá trofej pro vítěze US Open. | foto: Reuters

21 2006
Je mu pětadvacet a mnozí už ho považují za nejlepšího tenistu všech dob. Virtuoso. Švýcarský Expres. Génius s raketou, říkají mu. Jaký je mimo kurty? "Ahoj, já jsem Roger a tohle je můj hotelový pokoj." Na jedné straně dveří stojí nejlepší tenista světa, na druhé štáb televizní stanice Eurosport. "Pojďte dál."

Tato zdánlivě banální scénka vypoví o Rogeru Federerovi víc než stohy papírů. Na kurtu je sice nezničitelný, ale mimo něj ne nedotknutelný.

Chvíli ho pozorujete a hned s ním chcete kamarádit. Málokterý tenista by během turnaje pustil do svého pokoje kameramana a vyprávěl o tom, jak si připravuje rakety, co si vaří, co sleduje v televizi, jaké čte před spaním noviny. Federer to klidně udělá - stejně jako si s jiným televizním reportérem zahraje tenis.

"Je kamarádský a obyčejný," říká český tenista Tomáš Berdych. "Před zápasem si sedne k počítači a zapáleně mastí hry. Nikdo by nepoznal, že je hvězda." Také pozorovat Federera na kurtu je radost. Zatímco většina tenistů spoléhá na sílu a jejich obličeje se při každém úderu zkroutí do úporné grimasy, on se stále tváří jako na schůzce s dívkou. Tenis v jeho podání vypadá neuvěřitelně lehce. Elegantně.

Někdy se zdá, že se na kurtu vůbec nepohybuje. Trochu v tom připomíná legendárního Australana Rosewalla, který hrál, jako by byl naprogramovaný počítačem. "Roger ušetří spoustu kroků, protože neběhá zbytečně. Umí dobře odhadnout, kam mu soupeř zahraje," vysvětluje bývalý reprezentant Jiří Hřebec.

Kdo je Roger Federer

Narodil se 8. srpna 1981 v Basileji a výčet jeho úspěchů by zabral celou tuto stranu. Už téměř tři roky je světovou jedničkou, a pokud vydrží do března, překoná světový rekord Jimmyho Connorse. Vyhrál už 41 turnajů (z toho 9 grandslamových) a tenisem vydělal 27 milionů dolarů. Je takový talent, že dokonce nemá stálého trenéra. Jeho přítelkyní je tenistka slovenského původu Miroslava Vavrinecová. Federer má rád italskou kuchyni, švýcarskou čokoládu, a víno ani pivo nepije.

A v tom je asi největší Federerova síla: o tenise a o spoluhráčích přemýšlí. Když je na masáži, sleduje vleže zápasy a komentuje je. "Tohle neměl hrát, protože ten umí to a to," říká si nahlas. Na kurtu se chová jako šachista - umí odhadnout, co se stane. Když proti němu stojí soupeř se skvělým podáním, Federer je téměř všechna vrátí. Nakročí totiž k míči o setinu vteřiny dřív než kdokoliv jiný. "Kdybyste chtěli, ať vám to vysvětlí, neudělá to. Sám to totiž neví. S tím se člověk narodí," tvrdí Hřebec.

Kdo znal Federera před lety, asi se teď diví. Jako junior býval trochu gauner - křičel a házel raketami. Dnes vypadá při tenise jako socha, absolutně bez emocí. "Pořád je sice živý, na tréninku dělá vtípky, pořád někoho napodobuje, ale už se nevzteká," říká český fyzioterapeut Pavel Kováč, který pro něj pracoval.

Ani na lidi ve svém týmu není Federer pes. Kováčovi dal například jako dárek hodinky nebo mu mnohokrát poslal za dobré služby děkovnou SMS. Penězi příliš nehýří a často je dává druhým. Tisíce dolarů poslal po tsunami do Asie a zvláštní vztah má k Jihoafrické republice, odkud pochází jeho maminka. Přes charitativní organizaci tam padesáti dětem platí školu a dvakrát denně teplé jídlo.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze