Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Než odešel, vzpomněl na své fanoušky

Poděkování od manželů Zátopkových - Poděkování, které poslali čtenářům iDNES manželé Zátopkovi

6 2000
P r a h a - "Děkujeme za pozdravy z iDnes. Potěšily. Zdraví Dana Zátopková, Emil Zátopek," tento stručný vzkaz přišel do naší redakce krátce před smrtí slavného běžce Emila Zátopka. Ve svých posledních dnech čtyřnásobný olympijský vítěz vzpomněl na čtenáře iDNES, kteří mu před rokem posílali povzbudivé vzkazy. Bez jediného dne přesně rok poté, co na stránkách iDNES vyšel článek "Atleti vyzývají: napište Zátopkovi!", nejslavnější český sportovec zemřel, dnes se s ním jeho obdivovatelé z celého světa loučí na smutečním obřadě v Národním divadle.Čtěte vzpomínky na Zátopka:Na ples nešel bez valašského kloboukuPokazil sport, říkají v žertu o ZátopkoviMísto smutečních maršů zazní slovácké písničky Podívejte se na video z jeho slavných závodů

O pomoc nemocnému Emilu Zátopkovi redakci před rokem požádal Jiří Tichý, tvůrce internetových stránek atletika.sport.cz, jehož zneklidňovaly novinové články o atletově zdravotním a především psychickém stavu.

Po operaci zlomeného krčku stehenní kosti atlet podléhal depresím a ztrácel chuť k životu. Rozptýlit jej nedokázal ani dlouholetý přítel Juan Antonio Samaranch, předseda Mezinárodního olympijského výboru. Tichý se tedy obrátil na Zátopkovy fanoušky, aby  se oni sami co největším počtem povzbudivých dopisů pokusili rozptýlit chmurné myšlenky.

Na stránkách iDNES jsme na jeho popud otevřeli diskusní chat, kde mohli čtenáři psát své vzkazy. Stalo se tak 22. listopadu 1999. Stránky se rychle plnily a bylo příjemné sledovat, že přibývají pouze milá a povzbudivá slova. Ani jeden vzkaz nevybočil nevhodným směrem, a tak jsme mohli bez obav vytisknout úplně všechny a poslat je manželům Zátopkovým.

Pohled Českého olympijského výboru se nečekaným pozdravem přišel bohužel v době, kdy už asi nikdo nemohl Emilu Zátopkovi pomoci. Ale fakt, že si v těžkých chvílích společně s paní Danou na pozdravy vzpomněl, je úžasný. Snad měla tato akce svůj smysl, dík patří všem, kteří se do ní zapojili.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze