Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neumannová jede poprvé po zlatu

Kateřina Neumannová v cíli olympijského závodu na 30 km volně. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

8 2006
Falun, Praha - Sledovanost asi nedostihne olympijská čísla, přesto zbystřete: zlatá Kateřina Neumannová dnes jede první závod jako olympijská vítězka. Zkrácený skiatlon Světového poháru na 2x 5 km ve švédském Falunu vysílá od 15 hodin Eurosport. "Jdu do toho naplno, není na co čekat," varuje Neumannová všechny soupeřky.

Přestože dva týdny zápasila s nemocí i nevídaným zájmem – včera se například objevily první kusy margarínu s její podobiznou a portrétem na obalu – místo aby odpočívala a pořádně trénovala.

Jenže skiatlon, kombinace klasiky a bruslení s přezutím v depu, 33leté lyžařce svědčí.
V této sezoně v něm ještě nezůstala bez medaile včetně olympijského stříbra. V čerstvé paměti ještě zůstává strhující, byť ztracený boj s Estonkou Šmigunovou v Pragelatu.

Také Falun patří mezi oblíbená místa Neumannové. Už před 13 lety tu obsadila 5. místo v kombinaci na mistrovství světa. Pak tady třikrát vystoupila na stupně vítězů, z toho dvakrát ve skiatlonu: předloni vyhrála a loni v něm byla druhá.

Znalost domácího prostředí může ukázat také její švédský servisman Ulf Olsson.

Bauer má stříbro i ze školy

O hodinu později odstartuje ve Falunu skiatlon 2x10 km stříbrný olympijský klasik Lukáš Bauer. "Hlavní cíl sezony už mám splněný, nečekám žádné zázraky," řekl před odjezdem. "Ale teď se na mě bude chtít každý vytáhnout a já nedám kůži lacino."

Ani Bauer mnoho netrénoval. Kromě kolotoče besed, rozhovorů a autogramiád stihl zkoušku ze statistiky na vysoké škole. A výsledek? Dvojka, tedy také stříbro.

"Ptal jsem se profesorky, jestli mi to nedala zadarmo. A ona že ne, že ji ještě ráno nabádala její maminka, ať právě tohle nedělá," smál se student-lyžař, který uspěl díky praktickým příkladům.

Bauer se stal hrdinou olympijského skiatlonu, většinu jeho průběhu táhl pole, ale v závěru ho předstihli rychlí finišmani. Taktiku však měnit nehodlá, vyčkávání není jeho styl. "Pokaždé chci vyhrát," říká.

Zlatá dáma do Sappora

Neumannová v závodním tempu pokračuje. V sobotu se ukáže na Holmenkollenu, chrámu běžeckého lyžování v Oslu, na své zlaté třicítce.

Při cestování ji čeká ještě další náročný úkol: domluvit se s trenérem Frühaufem o podobě případné spolupráce v nadcházejícím roce. Ani jeden z nich ještě neřekl naplno: Jedu dál.

Neumannová bude pokračovat posledním skiatlonem v Sapporu, dějišti světového šampionátu 2009. Snad nikdo nevěří tomu, že to bude poslední závod její kariéry.

Bude to rychlé. Snad přežiju klasiku

Falun, Praha - Pravou zimu si užívá Kateřina Neumannová ve Švédsku. "Minus osmnáct a hromady sněhu, super podmínky," vzkázala z Falunu.

Máte po jedenácti dnech už zase závodní "horečku"?
Ale jo, těším se, jsem v pohodě. Nijak se nestresuju. Počasí mi vyhovuje, jenom ty tratě...

Moc krátké a snadné?
Přesně tak. Čtyři dny po Vasově běhu zkrátili skiatlon na 2x5 kilometrů. Ale horší je, že se jede po loukách, samé roviny, ani jeden kopeček. Bude to strašně rychlé, že se asi ani nestačím rozkmitat.

Cítíte se už úplně zdravá?
Ideální příprava nebyla, ale jsem v pořádku. Dala jsem si rychlejší trénink, žádné potíže.

A co soupeřky, očekáváte proti olympiádě nějakou změnu?  Už se zase rozjíždí Marit Björgenová, že?
Právě ji sleduju v televizi, jak jede sprint. A v sobotu vyhrála Vasův běh. Určitě na tom bude zase dobře. Myslím, že pojede veliký balík pohromadě. Chce to přežít klasiku a pak za to vzít.

Poradil vám švédský servisman Olsson nějaký speciální recept?
Ani ne. Přijela jsem v pondělí večer, potkali jsme se jen chvilku v buňce. Dal mi lyže, moc k přemýšlení toho tady není.

A s trenérem Frühaufem už jste jednali o případné další spolupráci?
Ještě ne. Ale na cestách tady snad nějaký čas najdeme. Do Japonska už se mnou asi nepojede, tam bude stačit servisman.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze