Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neumannová finišovala na páté pozici

25 2000
B e i t o s t ö l e n - Úspěchem českých běžkyň na lyžích skončil úvodní závod Světového poháru v norském Beitostölenu. Pátá dojela Kateřina Neumannová, šestnáctá Zuzana Kocumová a bodovala i 29. Kamila Rajdlová. Závodu kralovala loňská vítězka SP Bente Martinsenová-Skariová, která na desetikilometrové trati klasickou technikou nadělila druhé Fince Varisové pětařtyřicet vteřin. Třetí skončila Italka Stefanie Belmondová. "Je to výborný vstup do SP, ale sezona teprve začíná a musíme dál tvrdě pracovat, vyplatil se nám zvýšený důraz na klasiku v tréninku," hodnotí trenér českých běžkyň Josef Kubica.

Ještě včera se celý český tým obával nulových teplot, které jsou nejproblematičtější na mazání. Naštěstí dnes se ochladilo na minus tři stupně celsia, přestalo sněžit a podmínky byly ideální. "Máza byla vynikající, navíc se povedl nejlepší sníh jaký mi sedí. Byl to však pouze první závod, hledání správného tempa a oťukávání soupeřek." řekla po závodě Zuzana Kocumová, která zde dosáhla svého nejlepšího výsledku v závodech Světového poháru s výjimkou sprintu.  Její 16. místo je určitě překvapením, protože dosud byla klasika pokládána za její slabší techniku.

"Potěšilo mě i umístění Kamily Rajdlové, jsou to její první body ve Světovém poháru a v tak silné konkurenci je 29. místo určitě úspěchem. A Kateřině Neumannové tento výsledek dodá tolik potřebné sebevědomí před dalšími boji. Petře Letenské se bohužel závod nepovedl, má rozhodně na víc," dodává Josef Kubica.

Neumannová je se svým výsledkem spokojena: "Běžela se rychlá desítka a několikrát jsem toho měla dost, ale ve sjezdech jsem se vždy vzpamatovala. Bez ztráty jsem zvládla i samotný konec." Kateřina za sebou nechala všechny Rusky, což se určitě nečekalo. "Pro ně to musí být výbuch," míní Neumannové. "Rusky jsou po velmi těžké přípravě a je to na nich znát, svoji přípravu směřují na únorové Mistrovství světa v Lahti, kde teprve ukáží svoji sílu," oponuje Zuzana Kocumová.

Závod vyhrála doslova o parník domácí Bente Martinsenová-Skariová. "Výkon Martinsenové je jako z jiné planety, v posledních kilometrech dokáže vyvinout neskutečnou rychlost, od ostatních je o třídu výš." říká o své soupeřce Zuzana Kocumová.

Výsledky:
Ženy - 10 km klasicky:
1. Skariová-Martinsenová (Nor.) 26:30,2 min., 2. Varisová
(Fin.) -44,7, 3. Belmondová (It.) -45,6, 4. Krist. Smigunová (Est.) -46,4, 5. Neumannová (ČR) -53,4, 6. Lazutinová -58,3, 7. Danilovová -1:01,3, 8. Čepalovová (všechny Rus.) -1:16,5, 9. Valbusaová -1:44,1, 10. Paruzziová (obě It.) -1:49,1, ...16. Kocúmová -1:58,9, 29. Rajdlová (obě ČR) -2:38,5, 58. Bukvajová (SR) -3:38,4, 77. Letenská (ČR) -5:21,1.

Obhájkyně prvenství ve Světovém poháru v běhu na lyžích Norka Bente Skaiová-Martinsenová vstoupila vítězně do nové sezony.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze