Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Německé hvězdy zase narazily na čínskou zeď. Končit přesto nehodlají

Německá dvojice Aliona Savchenková a Robin Szolkowy z Německa při volné jízdě. | foto: AP

26 2010
Turín (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Ona je ohnivá, přidrzlá a někdy neukočírovatelná. On je silný, tichý, melancholický. Dva roky ovládali němečtí krasobruslaři Aljona Savčenková a Robin Szolkowy kategorii sportovních dvojic. Suverénní a neporazitelní, jen sami sobě soupeřem.

Ale v sezoně nejdůležitější, té s přívlastkem olympijská, žádné zlato nemají. Narazili na čínskou zeď. Olympijský titul slavili Šen – Čao, světový primát v Turíně nyní dobylo duo Pchang – Tchung.

Diváci v hale Palavela smýšleli jinak. Pro ně byli Němci vítězi, proto je při medailovém ceremoniálu vítali nejbouřlivějším potleskem. Ovace vestoje pouze pro stříbrné duo? V Turíně se to stalo. Jejich romantická volná jízda na soundtrack z filmu Vzpomínky na Afriku si získala srdce fanoušků. Savčenková líčila: "Bylo to nejemocionálnější vystoupení naší kariéry."

A zároveň i poslední? Když hudba dozněla, dlouze se objímali, oba zjevně dojatí. Kouč Ingo Steuer se kousal do rtů. Ve Vancouveru právě on zkritizoval Szolkowého: "Nesoustředil se. Kdyby při axelu neupadl, máme zlato." Delší dobu napjaté vztahy na ose závodník – kouč se vyostřily.

Ledová legenda Katarina Wittová pak Steuerovi vyčítala: "Celou zimu hovořil jen o zlatě. Ta prokletá medaile mu zatemnila mozek, dostal pár pod neúměrný tlak."

Co dál? Szolkowy po hrách uvažoval o konci kariéry. "Bude mi 31 a jsem ze závodů duševně i fyzicky opotřebovaný," tvrdil. Německá média spekulovala: Savčenková si už hledá nového partnera, dokonce zvažuje změnu země.

Sportovní dvojice Savchenková, Szolkowy

Šestadvacetiletá Ukrajinka, která se za Szolkowým přestěhovala před sedmi lety, dobře věděla, že na německém ledu žádný další adekvátní partner nebruslí. Se Steuerem (s nímž v soukromí žije) přemlouvali Szolkowého.

Ve středu po závodě měli na tiskové konferenci oznámit své rozhodnutí. Zásadní otázka hned zazněla: "Pokračujete?" Pohlédli na sebe, jako by se ještě ujišťovali, než Savčenková vyřkla: "Ano, až do her v Soči."

Szolkowy, opět sedící s melancholickým pohledem, dodal: "Tohle byla sezona nahoru a dolů. Aljona byla nemocná, měnili jsme volnou jízdu, nevítězili. Poučíme se z té zkušenosti."

V dubnu tedy dorazí na exhibici do Prahy coby kandidáti olympijského zlata z roku 2014. Koneckonců, už ve Vancouveru vítězný Číňan Čao radil Szolkowému: "Ještě nejsi starý. Podívej se na mě. Já na to své zlato čekal až do sedmatřiceti."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze