Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Němec Klöden ukázal ve spurtu svoji sílu

10 2000
K u d o w a Z d r o j - Německý cyklista Andres Klöden ze stáje Telekom ukázal v sedmé etapě Závodu míru svoji sílu. Na trase z Klodska do Kudowy Zdroje, která měřila 179 kilometrů, zdolal ve spurtu tříčlenné skupiny Itala Denise Lunghiho a Poláka Arkadiuse Wojtase. Žlutý trikot vedoucího jezdce si s přehledem uhlídal polský jezdec Piotr Wadecki z Mrozu. Čtyřnásobný vítěz závodu Steffen Wesemann z Německa se posunul na třetí místo. Nejlepší z českých jezdců byl Petr Benčík z celku Wüstenrot-ZVVZ, který dojel na patnáctém místě se ztrátou 25 sekund. V celkové klasifikaci patří René Andrlemu třináctá pozice.

První těžká etapa letošního ročníku naznačila možnosti jezdců. Jejich odolnost prověřil krátce po startu silný liják a několik závodníků ze závodu odstoupilo, mimo jiné i pátý muž průběžného pořadí Lotyš Bělohovščiks. V úvodu se vydala kupředu čtveřice jezdců, v níž byl Luboš Kejval. Vpředu vydrželi asi do padesátého kilometru, ale Kejval na rychlostní prémii vyšel naprázdno.

Na sedmdesátém kilometru potvrdil aktivitu jezdců Unit Expert Lubor Tesař, který se pustil do úniku s Němcem Kesslerem. Po chvíli je dostihl Sammassimo z Itálie. Tesař dokázal vyhrát dvě horské prémie, nejrychlejší byl i při jedné rychlostní, ale přesile podlehla i tato trojice. Při stoupání na předposlední horskou prémii je dojelo dvanáct závodníků, mezi nimi i Ondřej Fadrný a Tomáš Konečný.

Konečný odtáhl prakticky celý kopec, ale nakonec z toho nic nevytěžil. "Jel jsem na špici sám, nikdo mi nepomohl. Nakonec nastoupila trojice Wojtas, Lunghi a zezadu útočící Klöden a já už jejich útok nestačil zachytit," stěžoval si Konečný.

Trojice získala náskok minutu a půl. Za ní se zformovala skupina asi třiceti jezdců, v níž byli Sosenka, Konečný, Benčík, Andrle a Fadrný. Unavený Tesař kontakt neudržel a propadl se. Ještě hůře dopadl Miloslav Kejval, který ztratil přes deset minut. Stejně dopadl například dosud celkově třetí Němec Danilo Hondo ze stáje Telekom. Pronásledovatelé náskok uprchlíků už pouze snížili.

"Závodu vévodí Telekom a Mroz. Jejich cyklisté dnes moc nejeli, ale jsou o třídu lepší než ostatní. Německý celek má individuality Wesemanna a Klödena, Poláci zase vyrovnanější tým," řekl Ondřej Sosenka z PSK Unit Expert. "V kopcích se cítím dobře
a doufám, že se v pořadí posunu dopředu."

7. etapa Klodzko - Kudowa Zdroj (179 km):
1. Klöden (Něm./Telekom) 4:40:14, 2. Lunghi (It./Colpack), 3. Wojtas (Pol./Mroz-Supradyn) oba stejný čas, 4. Murn (Slovin.), 5. Wegelius (Angl.) oba -4, 6. Garate (Šp.) -10, 7. Kappes (Něm.), 8. Hoste (Bel.), 9. Dietz, 10. Glasner (oba Něm.), ... 15. Benčík, 22. Konečný, 23. Andrle (všichni Wüstenrot-ZVVZ), 24. Fadrný (ČR), 36. Sosenka (PSK Unit Expert) všichni -25, 46. Faltus (Wüstenrot-ZVVZ) -8:25.
Průběžné pořadí po sedmi etapách:
1. Wadecki (Pol./Mroz-Supradyn) 25:53:50, 2. Przydzial (Pol./Mat Ceresit) -1:50, 3. Wesemann (Něm./Telekom) -2:15, 4. Hiekmann -3:52, 5. Liese (oba Něm.) -4:09, 6. Bellumini (It.) - 4:15, 7. Sievers (Něm.) -4:21, 8. Hoste -4:37, 9. Pawlak (Pol.) - 5:28, 10. Grabsch (Něm.) -5:46, ... 13. Andrle -6:34, 15. Sosenka -6:42, 21. Fadrný -7:09, 22. Konečný -7:16, 41. Průša (ČR) - 21:36.
Pořadí vrchařské soutěže:
1. Wojtas 30, 2. Lunghi 15, 3. Tesař (PSK Unit Expert) 10
Pořadí sprinterské soutěže:
1. Förster (Něm.) 17, 2. Lewandowski (Pol.) 17, 3. Reinerink (Niz.) 10, ... 7. Tesař 4

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze