Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nemá ruce ani nohy, přesto Francouz Croizon přeplaval kanál La Manche

Philippe Croizon si splnil svůj sen, přeplaval kanál La Manche. | foto: Profimedia.cz

19 2010
Francouz Philippe Croizon si splnil sen: přeplaval kanál La Manche. Na tom by nebylo zas tak moc zvláštního, kdyby dvaačtyřicetiletému sportovci po amputaci nechyběly všechny horní i dolní končetiny.

S pomocí ploutví připevněných na protézách urazil trasu dlouhou zhruba 34 kilometrů přibližně za čtrnáct a půl hodiny.

"Bolelo mě celé tělo, ale ani na okamžik jsem nepřestal myslet na to, že to dokážu," řekl BBC Croizon, který se na tento pokus připravoval dva roky. Na plavbu se vydal v sobotu před sedmou hodinou ráno místního času z anglického Folkestonu a v noci dorazil na mys Gris Nez, kde se před deseti dny radovala z překonání Lamanšského průlivu i šestnáctiletá česká plavkyně Lenka Štěrbová.

Croizon počítal s tím, že by mohl v moři strávit až 24 hodin, ale nakonec zvládl plavbu mnohem rychleji. Podle svého otce měl výborné povětrnostní podmínky a chvíli ho doprovázeli tři delfíni, což je "dobré znamení".

O ruce i nohy přišel Croizon před šestnácti lety. Když se snažil sundat ze střechy televizní anténu, zasáhl ho elektrický proud a tělem mu projelo 20.000 voltů.

"Měl jsem pak dvě možnosti, umřít nebo žít. Rozhodl jsem se, že ve svém životě všechno změním," uvedl Croizon, který při plavání používá šnorchl a potápěčské brýle. Na překonání La Manche trénoval 35 hodin týdně, v jeho úsilí ho podpořila řada známých francouzských osobností včetně prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze