Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejslavnější závod dálkových plavců ovládl Stojčev. Překonal rekordy

Petar Stojčev se žene do cíle závodu ze Santa Fe do Corondy. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

1 2010
Santa Fe (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Bulhar Petar Stojčev. To je dálkoplavecký fenomén. A miláček Argentiny. Nejlepší světový vytrvalec ovládl nejslavnější, nejdelší a nejtěžší závod Světového poháru ze Santa Fe do Corondy. Závod dlouhý 57 kilometrů na řece Corondě, jednom z ramen veletoku Parana, zvládl za 6 hodin 57 minut a 52 vteřin.

Stojčev je tak nový rekordman. Překonal 20 let starý výkon současného šéfa závodu Diega Degana. "Čekal jsem to," usmál se Degano, jehož čas byl 6 hodin 59 minut 12 minut.

Pomohla tomu velká voda a silný proud. Před rokem byli plavci ve vodě kolem devíti hodin... A k tomu je Stojčev prvním plavcem, který vyhrál Santa Fe - Coronda popáté.

"Vyhrát tady popáté a ještě v rekordním čase byla pro mě velká motivace," řekl Petar Stojčev, který je i světovým rekordmanem v přeplavbě kanálu La Manche. "Jsem moc rád, že se mi to povedlo i tady."

Libor Smolka (v popředí) v souboji se světovou elitouDoprovodné lodě jedou s plavci i užšími kanály řeky, kam pořadatelé nepouštějí fanouškyFanoušci doprovázejí plavce na loďkách, ale i na březích

Přitom už loni, kdy také vyhrál, prohlásil, že už do Santa Fe na další závod nepřijede... "Rád bych podesáté vyhrál celý Světový pohár, a tak potřebuji sbírat body," komentoval Stojčev svůj návrat.
"Pak mám i nějaké závazky ke sponzorům z mé země. A jsem tu i kvůli lidem, za ty roky tady mám spoustu přátel."

Ve světové konkurenci obstáli i čeští plavci, Libor Smolka byl šestý a Rostislav Vítek desátý.

"Stojčev měl hodně síly," podotkl Rostislav Vítek. "Dlouho byl schovaný vzadu, nešel dopředu, ale jak mě předjížděl, už jsem tušil, že půjde hodně do čela. Je to nezmar. Hlídal si svoje tempo, nenechal se ovlivnit žádnými nástupy soupeřů. Jel si svoje. Když potřeboval, tak zrychlil."

Čeští dálkoví plavci budou odpovídat z Argentiny. Ptát se můžete ZDE


Rostislav Vítek a Libor Smolka on-line dnes od 14 hodin.

V Argentině, ale ani jinde ve světě populárnější závod nenajdete. Stovky lodí s fanoušky doprovázejí závodníky přímo po řece Corondě, což je jedno z ramen veletoku Parana. Další tisíce sledují souboje z břehů.

"Kvůli tomu tady stojí za to jezdit," shodli se čeští plavci Rostislav Vítek a Libor Smolka.

Zatímco Smolka se v Santa Fe mezi světovou elitou představil teprve podruhé, Vítek posedmé. A naposledy, jak prohlásil. "Musím přehodnotit svoje plány do budoucna, protože ramena jsou špatná," řekl Vítek.

Rostislav Vítek při svém posledním závodě ze Santa Fe do Corondy

Rostislav Vítek při svém posledním závodě ze Santa Fe do Corondy.

Kvůli potížím s rameny nedokončil předchozí závod v Rosáriu. Před Santa Fe ho dávala do pořádku fyzioterapeutka Daniela Klímová.

Jenže při samotném závodě ho do ramene kopl i jeden ze soupeřů, Studzinsky. Jak přiznal, nepomohlo mu ani pět ibuprofenů, které bral proti bolesti. A celou dobu přemýšlel, že skončí. "Jenže tady jsem ještě nikdy nevzdal. A i proto, že jsem v Santa Fe plaval vážně naposledy, jsem chtěl závod dokončit. Víc jsem dneska udělat nemohl..."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze