Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší vrchař Tour je z Kolumbie

19 2000
L a u s a n n e - Žádné zemětřesení v celkovém pořadí se nekonalo v sedmnácté etapě cyklistické Tour de France, která se po dvou letech vrátila do švýcarského Lausanne a v níž vyhrál ve spurtu Nizozemec Erik Dekker před Erikem Zabelem z Německa. Devětadvacetiletý cyklista vyhrál v tomto ročníku už třetí etapu. Žlutý trikot nejlepšího jezdce udržel v klidu Američan Lance Armstrong. Etapa rozhodla o nejlepším vrchaři, jímž se už stal sedmadvacetiletý Santiago Botero z Kolubmie

Botero měl loni pozitivní test na testosteron a nesměl šest měsíců závodit. Je teprve druhým Kolumbijcem, který získal titul nejlepšího vrchaře na Tour de France. Před ním se to podařilo dvakrát Luisi Herrerovi, který soutěž vyhrál v letech 1985 a 1987.

Peloton jel dlouho pohoromadě, uniknout se podařilo až ve stoupání na Col des Mosses Italovi Massimillianu Lellimu, k němuž se připojil Francouz Pascal Herve, na vrcholu měla dvojice zhruba dvouminutový náskok.

Mezitím se ale od hlavního pole odpoutala skupinka sedmi jezdců, kteá vedoucí dvojici brzy dostihla. Pak jezdci tempo zvolnili až skupinku dojeli další cyklisté. Peloton začal znovu ztrácet, dokud se do diktování rychlosti jízdy nepustily stáje Telekom a US Postal. Díky nim byla vedoucí skupinka třináct kilometrů před cílem byli dostižena.

V dojezdu do cíle se rozhodovalo mezi Dekkerem, Zabelem a Američanem Fredem Rodriguezem. "Nemohu tomu uvěřit," kroutil hlavou Dekker. "Přiznám se, že jsem toužil po třetím vítězství, ale nevěřil jsem, že to opravdu dokážu. Kilometr před cílem jsem se začal vzdalovat pelotonu a po asi šesti stech metrech jsem nasadil ke spurtu. V cíli to bylo těsné," dodal.

Ve stoupání na Col des Mosses odstoupil ze závodu dvaatřicetiletý švýcarský cyklista Alex Zülle, jenž už dvakrát dosáhl na druhé místo v konečném pořadí závodu, ale letos se mu  příliš nedařilo. Před startem etapy figuroval až na 47. místě celkového pořadí a na Armstronga ztrácel téměř půl druhé hodiny.

Ráno se podrobilo třináct jezdců z předních příček v pořadí dopingovým zkouškám Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Žádný nález nebyl pozitivní.

Čtvrteční osmnáctá etapa, která končí po 246,5 km ve Freiburgu, zavede peloton do Německa. Závodníky v ní čekají dvě vrchařské prémie třetí a čtvrté kategorie a stejný počet prémií pro sprintery.

17. etapa (Evian-Les-Bains - Lausanne, 155 km): 1. Dekker (Niz.) 3:24:53 hod., 2. Zabel (Něm.), 3. Rodriguez (USA), 4. Simon (Fr.), 5. McEwen (Austr.), 6. Aerts (Belg.), 7. Mori (It.), 8. Vajnštejns (Lot.), 9. Mattan (Belg.), 10. Moreau (Fr.) všichni stejný čas... 62. Padrnos (ČR) -1:06.

Průběžné pořadí: 1. Armstrong (USA) 75:37:23, 2. Ullrich (Něm.) -5:37, 3. Beloki -6:38, 4. Heras (oba Šp.) -6:43, 5. Virenque (Fr.) -7:36, 6. Moreau -8:22, 7. Botero (Kol.) -10:19, 8. Escartin -11:35, 9. Mancebo -13:07, 10. Beltran (všichni Šp.) -13:08... 92. Padrnos -2:35:28.

Nizozemský cyklista Erik Dekker zdvíhá ruce k vítěznému gestu v cíli sedmnácté etapy Tour de France

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze