Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší sezona, těší Kopeckého

14 2006
Kostelec nad Orlicí - Další sezona v mistrovství světa a další posun nahoru. Soutěžní jezdec Jan Kopecký trpělivě stoupá do světově špičky v rallye - po dvou sezonách, ve kterých při občasných startech získával první zkušenosti, loni poprvé bodoval A letos? Deset odjetých závodů, jasně nejvíc ve své kariéře, čtyřiadvacetiletý borec z Kostelce nad Orlicí zužitkoval k zisku sedmi mistrovských bodů.

Navíc se pátým místem v Katalánské rallye vměstnal mezi absolutní špičku a v polovině závodů skončil do 10. místa. "Určitě nejlepší a nejnáročnější sezona," říká jezdec, který na přemítání o úspěšnosti uplynulých měsíců nebude mít moc času - už za měsíc by totiž měl vyrazit na úvodní podnik příštího ročníku mistrovství světa, který začíná tradičně v Monte Carlu.

Ptát se na spokojenost s končící sezonou je asi trochu zbytečné. Nebo se mýlím?
Určitě ne. Zase to byl krok dopředu.

V čem nejvíc?
Určitě si člověk vzpomene na páté místo ve Španělsku a vyhrané rychlostní zkoušky, ale vážím si hodně toho, že jsme vůbec dokázali náš projekt zrealizovat. Rozmnožili jsme naši účast v mistrovství světa na deset závodů a všechny jsme je odjeli. To je pro mě obrovský úspěch, za kterým vedle našich partnerů stojí především můj otec. Patří mu za to náš dík.

Jan Kopecký

Umístění v mistrovství světa
Rallye Monte Carlo, 11. místo
Švédská rallye, 13. místo
Katalánská rallye, 5. místo
Korsická rallye, 10. místo
Italská rallye, 17. místo
Rallye Akropolis, 18. místo
Německá rallye, 7. místo
Finská rallye, 8. místo
Turecká rallye, nedokončil
Britská rallye, 10. místo
V celkovém pořadí obsadila dvojice Kopecký,Schovánek se ziskem sedmi bodů 14. - 15 místo společně s Finem Katajamäkim.

Sedm bodů a celkově čtrnácté místo v mistrovství světa vaše očekávání splnily?
Myslím, že to není špatná bilance, některé závody jsme jeli poprvé, stále se učíme.

Loni jste bodoval jen ve Španělsku, letos jste tam zajel zatím svůj nejlepší výsledek kariéry.
Páté místo je určitě skvělé, řekl bych, že v této chvíli z říše snů. Ale vzpomínat budu i na další závody, které se nám povedly. Hlavně na Německo, kde jsme po problémech v úvodu dojeli sedmí.

Německo je pro Čecha prestižní závod, asi jste musel být po prvním dnu hodně rozmrzelý. Co se stalo?
Zvolili jsme špatné pneumatiky. Když jsme měli dát na sucho, jeli jsme na mokrých, když jsme suchá dali, začalo pršet. Do toho jsme měli problémy s motorem a navíc jsem musel po prvním dnu zaplatit vysokou pokutu za překoročení rychlosti. Šel jsem spát dost naštvaný a s tím jsem se i probouzel do druhého závodního dne.

Pokuta byla opravdu vysoká, zaplatil jste tři tisíce euro. Jak se vám to podařilo?
Při návratu do servisního areálu jsem jel po cestě, na jejímž začátku byla čtyřicítka. Když jsem projel křižovatkou, což podle českých pravidel ruší omezení, přidal jsem, potřeboval jsem otestovat motor. Tamní policisté mi naměřili stovku, což německé předpisy mimo obec povolují. Ale podle německých pravidel prý křižovatka omezení neruší. Vysvětlení policisté nebrali, musel jsem zaplatit a ještě jsem od federace dostal podmínku, při opakování přestupku můžu být ze závodu mistrovství světa vyloučen.

Přesto jste hned úvodní zkoušku následující etapy vyhráli...
To bylo opravdu příjemné překvapení a celý závod pak už byl z naší strany výborný. Vyhráli jsme ještě jeden test, získali jsme body.

Jsou to sice jen kdyby: ale počítali jste, kde byste byli, kdyby vás v první etapě nepotkaly problémy?
To je těžké, ale asi by to bylo lepší než páté místo ve Španělsku. Třeba v sobotu jsme na vítěze ztratili jen 27 vteřin, z toho se dá také něco odvodit.

Německo vám přineslo výborný zážitek z diváků.
Něco podobného jsem nikdy nezažil. Kolem tratí byly tisíce Čechů, kteří nás povzbuzovali, v takové atmosféře se jelo skvěle.

Třetím závodem, který jste dokončili na bodovaném místě, bylo Finsko. Tam jste hodně překvapili.
Hlavně sami sebe. Finsko jsme absolvovali s tím, že závod projedeme stálou rychlostí, pořídíme videozáznam a poučíme se na další roky. A bylo z toho osmé místo.

Který ze závodů pro vás byl nejobtížnější?
Těžké jsou všechny, vždyť jde o mistrovství světa, a každá je originál. Ale určitě podmínkami bylo nejtěžší Turecko. Prudké lijáky z tratě udělaly bahniště, jezdili jsme v blátě, které bylo snad patnáct centimetrů hluboké.

Letos jste absolvoval deset závodů mistrovství světa, jak to bude příští rok?
Jednáme o tom, abychom v programu mohli mít všechny evropské závody.

Dosud jste se v mistrovství světa každým rokem zlepšovali, bude to platit i pro příští rok?
Těžko říct, bude záležet na podmínkách. Každopádně fabia ukázala, že když se dobře nastaví, je to spolehlivé auto, které má na to, aby získávalo bodovaná místa. Navíc může konkurovat nejlepším, což ukazují nejen má vítězství v rychlostních zkouškách, ale podobně se dařilo i Duvalovi.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze